چرا معمار کلیسا های کیژی، تبر خودرا به درون دریاچه انداخت؟

کلیسای باشکوه چوبی - کلیسا های ۳۰۰ ساله کیژی در روسیه را می توان یکی از زیباترین جاذبه های معماری و گردشگری این کشور دانست، اما یکی از مهمترین ویژگی و جذابیت این کلیسا را می توان ساخته شدن این کلیسا بدون حتی یک میخ دانست.

  1. شنبه ۱ تیر ۹۸ ساعت ۰۶:۳۲ (۱ سال،۳ ماه قبل)
کلیسای باشکوه چوبی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

شهرت این دو کلیسای بزرگ چوبی به خاطر زیبایی و ارتفاع بلند آن ها می باشد. به رسم آن دوران ساخت گنبد ها بسیار زیبا جزء جذایی ناپذیری از معماری روسیه بوده است. کلیسای تجلی عیسی (تابستانی) دارای ۲۲ گنبد و ۹ گنبد هم در بنای کلیسای شفا (زمستانی) وجود دارد که تمام آن ها با درهم بافتن توفال ها و بدون استفاده حتی یک میخ شکل گرفته اند. این مجموعه در طراحی و نوع سازه منحصر به فرد است.

 بلندترین کلیسا های جهان

هرچند کیژی تنها کلیسا های چوبی در جهان نیستند، اما از بلندترین کلیسا های جهان به حساب می آیند. این کلیسا ها فراغ از دو برج اصلی شامل مقبره، عتبادتگاه، و سازه های چوبی جنبی تشکیل گردیده اند. برای ساخت این بنای منحصربفرد، چوب هایی از درختان کاج، صنوبر و آسپن بکار گرفته شده است.

معمار کلیسای کیژی

روایتی قدیمی از این کلیساها وجود دارد که معمارش پس از پایان یافتن بنا، تبر مخصوص ش را به  دریاچه انداخته و گفته: " دیگر هیچ فردی نمی تواند این چنین بنایی را بسازد "

مناظر و چشم انداز های کلیسا های کیژی

کلیسا های چوبی کیژی در جزیره ای با همین نام در دریاچه اونگا روسیه واقع گردیده است که از مناظر و چشم انداز های زیبایی برخوردار است. این مجموعه در سال ۱۹۹۰ به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. در حال حاضر با انتقال بسیاری از آثار تاریخی دیگر به این جزیره، کیژی به موزه ای واقعی در زمینه معماری و ساختمان سازی تبدیل شده است.