باغ شاهزاده ماهان؛ سرسبز وزیبا در دل کویر کرمان

باغ شاهزاده ماهان، بزرگترین باغ ایرانی است که در دل کویر های شهر ماهان، همچون سرآبی سرسبز دیده می شود.

  1. شنبه ۱ تیر ۹۸ ساعت ۱۱:۵۷ (۱ سال،۴ ماه قبل)
باغ شاهزاده ماهان به ثبت رسیده در فهرست جهانی یونسکو
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

این باغ معجزه ی پیدایش این همه سرسبزی را مدیون رودی است که از کوه های تیگران جاری می شود. اگرچه باغ شاهزاده ماهان مورد کم توجهی گردشگران داخلی است؛ اما توریست های زیادی را برای دیدن زیباترین باغ کشورمان وسوسه کرده است. با ما همراه باشید تا در کنار جویبار های پلکانی باغ تا عمارت باشکوه ماهان، هم قدم شویم.

در باغ ماهان چه گذشته؟

رودی که از ارتفاعات کوه های تیگران جاری است، محمد حسن خان ایروانی را به فکر ساخت باغی زیبا و سرسبز در دامنه ی کوه انداخت. بعد ها آب و هوای ییلاقی این باغ باعث شد تا ناصرالدوله حاکم وقت کرمان در سال ۱۲۹۸ هجری قمری، دستور ساخت عمارتی باشکوه را در انتهای باغ بدهد؛ اگرچه در طول ۱۱ سال حکمرانی اش نتوانست ساخت این بنا را کامل کند. باغ شاهزاده ماهان یکی از ۹ باغ ایرانی به ثبت رسیده در فهرست جهانی یونسکو می باشد. بخش هایی از این باغ در زلزله سال ۱۳۵۷ هجری شمسی آسیب دید که مورد بازسازی قرار گرفت. در سال های اخیر سازمان میراث فرهنگی قصد داشت اتاق ها و بخش هایی از این اثر تاریخی را به بخش های خصوصی واگذار کند تا به اقامتگاه هایی برای گردشگران تبدیل شود؛ اما در سال ۱۳۹۲ سازمان یونسکو مخالف خود را در این زمینه اعلام کرد و آن را نقص قانون دانست.

دورنگاری از معماری باغ شاهزاده ماهان

دیواره ی باغ ماهان از جنس کاهگل است و توسط سردر زیبایی که در ورودی باغ تعبیه شده، فضای سرسبز داخل را از بیابان های اطراف جدا کرده است. از زیر دروازه ی سردر که عبور کنید، وارد فضایی به طول ۱۰/۵ متر و عرض ۹/۵ متر می شوید. مسیر های سنگفرش شده، حوض های طبقاتی، آبشار های کوچک پلکانی، درختان سربه فلک کشیده و عمارت ماهان همگی در یک قاب دیده می شوند. این تصویر با پس زمینه کوه های تیگران، چشم انداز فوق العاده ای از باغ ماهان را نشان می دهد. عمارت اصلی باغ از دو طبقه تشکیل شده است. در طبقه ی دوم اتاق هایی قرار دارد که به منظور زندگی روزمره و پذیرایی از مهمانان ساخته شده اند. در جلوی عمارت حوض بزرگی با ۵ فواره قرار دارد که آب را به حوضچه های کوچک تر پایینی می ریزد. بخش هایی نظیر آشپزخانه، اتاق های خدمه، عمارت شاه نشین، بالاخانه و استخر را می توانید در این مجموعه ببینید. در نظر داشته باشید که با وجود موقعیت باغ ماهان در دل کویر، آب و هوای سردی بر آنجا حاکم است و تنها در روز های گرم بهار و تابستان می توانید لذت قدم زدن در ییلاق ماهان را بچشید.

عمارت شاه نشین، ساختمان اصلی باغ ماهان

عمارت شاه نشین همان کوشک اصلی مجموعه می باشد که در بالاترین قسمت باغ قرار دارد. برای رسیدن به این عمارت باید از سردر باغ فاصله بگیرید و مسیری به طول ۳۲۵ متر را روی سنگفرش ها قدم بزنید. مسیر سربالایی عمارت از چندین حیاط مسطح تشکیل شده که با مسیر های پلکانی کوتاه، به هم وصل می شوند تا دشواری مسیر سربالایی را برای ساکنانش آسان کنند. درختان بلند قامت، همچون سدی مانع از تابش شدید نور آفتاب می شوند و فضایی سایه مانند و خنک را در دل کویر های ماهان ایجاد کرده اند. لذت قدم زدن در زیباترین باغ ایرانی، تماشای رقص فواره های آب و شنیدن زمزه ی جویبارها، خاطرات سفر به ماهان را به یادماندنی می کند. عمارت شاه نشین، با زیربنای ۴۸۷ متر مربع، در انتهای محور اصلی باغ ماهان قرار دارد. ساختمان بنا از یک بخش مرکزی ۲.۵ طبقه و دو ساختمان ۱.۵ طبقه در اطرافش تشکیل شده است. بخش مرکزی کمی جلوتر از بنا های کناری قرار دارد که خود دلیلی بر اهمیت آن است. ایوان طبقه دوم عمارت، محیط دنجی برای لذت بردن از تماشای باغ است؛ از آن بالا می توان رفت و آمد ها را زیر نظر گرفت.

پشت عمارت ماهان چه خبر است؟

در پشت عمارت شاه نشین فضایی خصوصی تری برای ساکنان باغ وجود دارد. باغ خلوت این فضا، توسط دیوار منحنی به مرکز ایوان جنوبی بالاخانه ختم می شود. در این محوطه کرت های درختان میوه و ردیف هایی از درختان سربه فلک کشیده در اطراف پیاده رو های موازی با بنای عمارت دیده می شود. جالب است بدانید که آب از طریق حفره های نا منظم به نهر های باغ خلوت می ریزند و سپس از دو طرف عمارت به نهر های اصلی باغ ماهان سرازیر می شوند. حمام باغ ماهان، از عناصر بی نقص معماری قاجارهاست که در پشت عمارت اصلی و آن سوی دیوار پیرامونی، قرار دارد. فضا های تودرتو، گنبد و قوس های فضای داخل حمام از هنر های باشکوه معماری آن زمان بی نصیب نمانده اند. خانه زعیم باشی و برج مراقبت از بنا های دیگری است که در باغ خلوت پشت عمارت ماهان قرار دارد.

امکانات رفاهی باغ شاهزاده ماهان

با توجه به فاصله ی این باغ با شهر کرمان در نتیجه امکانات رفاهی مناسب و مطلوبی در آن فراهم شده است. به طوریکه می توانید بعد از لذت بردن از زیبایی های باغ و آب و هوای بی نظیرش، دقایقی را در رستوران سنتی این مجموعه سپری کنید. خوردن غذا های با کیفیت و عالی در چنین فضایی بدون شک می تواند لحظات خوشی را برایتان به ارمغان آورد. علاوه براین، استراحت در اقامتگاه های این مجموعه نیز گزینه ای عالی برای آن دسته از افرادیست که قصد سفر های چند روزه به این باغ ماهان را دارند.پیشنهاد می کنیم در طول سفر به این باغ حتما به غرفه های فروش سوغات و صنایع دستی هم سر بزنید و بخشی از زیبایی و هنر مردم این منطقه را به یادگار ببرید. سوغاتی های کرمان و خوراکی های شیرین و خوشمزه ی این شهر چیزی نیست که بتوان براحتی از آن چشم پوشید.


آنچه در ماهان خواهید دید


مقبره شاه نعمت الله ولی

شاه نعمت الله ولی یکی از مشهورترین عارفان دوران تیموری است که امروزه به دلیل قدمت بالای مقبره و معماری زیبایش، یکی از جاذبه های گردشگری شهر ماهان است. بنایی خشتی با گنبدی بلند، اولین نمای آرامگاه را به تصویر می کشد. کاشی کاری های معرق با نقوش اسلیمی از تزئینات سردر غربی آرامگاه هستند. گلدسته های بلند، رواق شاه عباسی، صحن وکیل، صحن میرداماد، صحن اتابکی و سردر محمدشاهی از بخش های دیدنی مقبره شاه نعمت الله، ولی می باشند.

عمارت شتر گلودر قدیم به نوعی سازه آبی که کار انتقال آب را انجام می داده، شترگلو گفته می شد. عمارت شتر گلو یکی دیگر از جاذبه های شهر ماهان است که متعلق به خاندان رضوی نعمت اللهی در دوران قاجاریه بوده است. این اثر تاریخی در سال ۱۳۵۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

عمارت شتر گلو ماهان کرمان

آسیاب بادیاین مجموعه توریستی، بزرگ ترین رستورانی است که در قالب سازه ی آسیاب بادی، میزبان گردشگران شهر ماهان می باشد. این بنا به سبک آسیاب بادی های هلندی ساخته شده و ۲۶ متر ارتفاع دارد. اگر برای دیدن باغ ماهان به این شهر سفر می کنید، بازدید از مجموعه توریستی آسیاب بادی را در لیست برنامه های گردشگری خود قرار دهید.

آسیاب بادی ماهان کرمان