علت تکان های شدید در هواپیما چیست؟

به محض دیدن خلبان از او خواهید پرسیدکه: آیا لرزش های هواپیما واقعا ترسناک هستند؟ خلبان ها هم در پاسخ خواهند گفت که مسیر ناهموار را دوست ندارند، اما برخورد با این پدیده معمولا اجتناب ناپذیر است.

 1. یکشنبه ۲ تیر ۹۸ ساعت ۰۸:۴۸ (۱ سال،۱ ماه قبل)
نکاتی در مورد لرزش‌های هواپیما
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

اما نمی شود به خاطر این لرزش ها از مزایای سفر با هواپیما چشم پوشی کرد، پس بهتر است به جای ترسیدن از آن اطلاعات و دانش خودرا بالا برده و در کمال خونسردی از پروازمان لذت ببریم. در این نوشته اطلاعاتی درباره منشا این پدیده و راه های مقابله با آنرا برشمرده ایم، با کوله پشتی همراه باشید:بدون شک پرواز امن ترین راه مسافرت است و این تکان ها به ندرت برای هواپیما خطرساز می شوند، اما دلیل وجود چنین تکان هایی دقیقا چیست؟ مهم ترین دلیل ایجاد تکان های شدید در هواپیما، چاله های هوایی یا همان توربولانس می باشد. این پدیده در اثر وزش باد (موافق یا مخالف) ایجاد می شود. از لحاظ فنی توربالانس یا آشفتگی هوا زمانی رخ می دهد که هواپیما بین دو لایه هوای سرد و گرم حرکت کرده و وجود اختلاف دما بین این دو لایه باعث ایجاد تکان برای بدنه هواپیما می شوند.

چاله هوایی (Turbulence) چیست؟

چاله هوایی (Turbulence) چیست؟چاله هوایی که به آن توربولانس هم گفته می شود، توربولانس همانند دست اندازی است که وقتی هواپیما با آن برخورد می کند دچار تکان های شدیدی می شود. عمده ترین عامل ایجاد چاله هوایی، آشفتگی هوا است. چاله های هوایی در سه سطح ملایم، متوسط و شدید تقسیم بندی کرد.

انواع تکانه (لرزش) هواپیما:براساس تحقیقاتی که به عمل آمده ۴ نوع لرزش در حین پرواز شناسایی شده است که در زیر به آن ها میپردازیم:

 • لرزش بر اثر امواج کوهستانی: هواپیما تحت تاثیر جریانات هوا قرارگرفته و دچار لرزش های افقی و عمودی متناسب با جریان هوا به بالا رفتن ها و پایین آمدن های ناگهانی منجر گردد.
 • لرزش بر اثر هوای صاف: باد های شدید که در هوای صاف در ارتفاع ایجاد می شود می تواند تکان های شدیدی به هوا پیما وارد آورد.
 • لرزش بر اثر حضور هواپیمای دیگر: حرکت هواپیمای دیگر برروی بال ها فشار وارد می نماید که منجر به لرزش آن ها شود.
 • لرزش های عمودی شکل: توفان های شدید دارای حرکات عمودی و پر قدرت بوده و توده های مواج هوا روی هواپیما تاثیر گذاشته و باعث لرزش می شوند.

نکات مهم درباره تکان های شدید در هواپیما چیست؟

نکات مهم:با دانستن نکات زیر می توانید تا حد زیادی مطمئن باشد. در حقیقت تکان های هواپیما یک بخش عادی از سفر هستند و با مهارت خلبان هرگز دردسر ساز نمی باشند. در حقیقت تکان های هواپیما را با دست انداز های جاده ای مقایسه کرد.

 • همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید، حتی وقتی که چراغ و علامت بستن کمربند ایمنی روشن نباشد.
 • خلبان ها با توجه به داده های هواشناسی مانند بهترین مسیر پروازی را انتخاب می کنند.
 • اگر پرواز به ناچار در مسیر چاله ها قرار بگیرند، خلبان ها به مهمانداران و مسافران در مورد محل و زمان لرزش زا هشدار خواهند داد.
 • اولین اقدام خلبان در مواجهه با لرزش، کاهش سرعت هواپیما می باشد، سرعت پایین نه تنها شانس خسارت را کاهش می دهد، بلکه باعث می شود مسافران هم پرواز آرام تری را تجربه کنند.
 • اگرچه خسارت به هواپیما در تکانه بسیار نادر است، ولی غیر ممکن هم نیست.
 • هواپیمایی که شما سوار آن هستید، مانند یک تانک ساخته شده است. به همین دلیل به آسانی می تواند هر نوع تکانی را تحمل کند.
 • سیستم (LIDAR) خلبان را قادر به تشخیص مناطق تکان زا از فاصله ۶ یا ۱۰ مایلی می نماید. در این زمان (حدودا ۴۵ ثانیه ای) برای اعلام آمادگی به مهمانداران و مسافران جهت قرارگیری روی صندلی و بستن کمربند های ایمنی کافی به نظر می رسد.
 • خلبان ها به طور مداوم با شبیه ساز آموزش می بینند. البته بهترین راه برای مقابله با این تکانه ها مواجه نشدن از آنهاست.
 • وقتی برنامه یک پرواز تنظیم می شود، مناطقی را که هواپیما از آن ها عبور می کند درنظر گرفته شده و بر اساس آن هشدار لرزش به خلبانان می دهند.

نکته دیگر اینکه اگر می بینید که بالهای هواپیما در حین پرواز می لرزند نگران نباشید سازه آنها طوری طراحی شده که اینگونه باشند و لرزش بالها چیز خطرناکی نیست پس نگران نشوید. در واقع جریان هوای مغشوش در زیر بالها موجب لرزش هواپیما میشود و بالها طوری طراحی شده اند که مانند کمک فنر بخشی از این ضربات را بگیرند.

تکان خوردن بال هواپیما