غذا های محلی قشم که باید امتحان کرد

غذا های خوشمزه قشم را از دست ندهید؛ قشم، دلبر دیرینه ی گردشگران و بازاریانی است که بنا به قصد خرید پوشاک و لوازم ضروری، این جزیره را فتح می کنند.

  1. سه شنبه ۴ تیر ۹۸ ساعت ۰۷:۰۱ (۱ سال،۴ ماه قبل)
پودینی کوسه، متفاوت‌ترین غذای قشم
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

تازه وقتی سوار لنج ها می شوید و از امواج خروشان دریا عبور می کنید، متوجه زیبایی های جزیره قشم می شوید. بهتر است کمی به چشم یک مقصد گردشگری به قشم نگاه کنیم. غذا های قشم در کنار جاذبه های توریستی قشم، رونق بیشتری به صنعت گردشگری جزیره بخشیده اند. غذا های قشم بخشی از فرهنگ مردم محلی جزیره هستند که با ماهی های دریا و طعم تند فلفل عجین شدند. تنوع غذا های دریایی و بومی قشم بسیار زیاد است که در این مطلب گنجانده نمی شود؛ بنابراین سعی می کنیم شما را با برخی از غذا های قشم آشنا می کنیم.

غذا های دریایی


پودینی کوسه، متفاوت ترین غذای قشمیکی از معروف ترین غذا های قشم پودینی کوسه است که در منو غذا های دریایی جزیره دیده می شود. شاید قبل از سفارش این غذا کمی تعلل کنید؛ اسم کوسه خودش کمی ترسناک است چه برسد آن را بخوریم! اگر حس چشیدن طعم های جدید، شما را برای خوردن گوشت کوسه وسوسه می کند نگران نباشید؛ قرار نیست روی میز غذا با یک کوسه ی درسته روبرو شوید. ابتدا گوشت کوسه را می پزند تا له شود، سپس آن را با پیاز، لیمو عمانی، گوجه فرنگی و سبزیجات معطر سرخ میکنند تا طعم دار شود. اکنون گوشت این ماهی بزرگ را در بشقاب اشتها آور پودینی کوسه خواهید دید. پیشنهاد می کنیم حتما این غذا را امتحان کنید تا بتوانید خاطره ی خوردن گوشت کوسه را برای دوستانتان تعریف کنید.

عنکاس، تجربه ای با ماهی مرکبماهی مرکب یکی از صید های خوش خوراک دریای جنوب است که همواره در طبخ غذا های قشم کاربرد دارد. عنکاس نام دیگر ماهی مرکب می باشد که به عنوان یکی از غذا های سنتی قشم سرو می شود. طعم دار کردن ماهی ها شرط اول پخت غذا های دریایی است. در این غذا از دو چاشنی متضاد شیرین و ترش همزمان استفاده می شود؛ خرما و گوجه فرنگی. برای طبخ عنکاس ابتدا ماهی های مرکب را می پزند و سپس با خرما، آب، سیب زمینی، گوجه فرنگی، فلفل سبز و ادویه مخلوط می کنند. ماهی مرکب را زیاد در غذا های جنوبی می بینید؛ اما طعم بی نظیر عنکاس را فقط در غذا های قشم تجربه خواهید کرد.

عنکاس، تجربه ای با ماهی مرکب

ملوک؛ خوراک مغذی صدفسفره ی دریا همیشه پهن است و غذا های دریایی بسیار متنوعی دارد؛ کدبانو های جزیره از این برکت استفاده می کنند تا رنگ و بوی بیشتری به غذا های قشم ببخشند. صدف ها موجودات زنده و کوچکی هستند که به وفور در سواحل جزیره صید می شوند. گوشت صدف یکی از مغذی ترین غذا های دریایی قشم است که طرفداران زیادی دارد. مالوک همان صدف دراز می باشد که از گوشت آن در تهیه ی غذا استفاده می کنند. در تهیه غذای مالوک ابتدا گوشت صدف را در آب و پیاز می جوشانند و سپس همانند میگو سرخ می کنند. گوجه فرنگی، ادویه جات جنوبی و فلفل سبز، چاشنی های این غذای دریایی هستند. طعم صدف و سایر غذا های دریای را شاید در اکثر رستوران های کشورمان بچشید؛ اما تجربه ی آن در رستوران های محلی جزیره و شنیدن آوای امواج دریا، چیز دیگری است.

ملوک؛ خوراک مغذی صدف

پلو های خوشمزه جزیره


هواری، غذای اعیانی ها

هواری، غذای اعیانی هاهواری یک از پلو های مجلسی قشم می باشد که بیشتر در مراسم عروسی سرو می شود. پلو های محلی، نقش مهمی در رونمایی غذا های قشم دارند. اغلب با شنیدن نام پلو، شمایل برنج ساده دم کش شده را تصور می کنیم در حالی که پلو ها در جزیره قشم رنگ و بوی دیگری دارند. در اغلب غذا های قشم، مخلفاتی از قبل آماده می شود که به عنوان سس به برنج خیس شده اضافه می کنند. پلوی آماده شده ترکیبی از چندین مواد اولیه و ادویه جات می باشد. همین امر در غذای پرطرفدار هواری صدق می کند. سبزی های معطر (گشنیز، شوید و شنبلیله)، سیر، پیاز داغ و ادویه جات، سس این غذا را تشکیل می دهند. البته به طور جداگانه ماهی را سرخ می کنند و سپس به این سس اضافه می کنند. ترکیب نهایی را به برنج خیس خورده اضافه و دم می کنند.

برنج دیشو، ساده و مقویبرنج دیشو یکی از مقوی ترین غذا های قشم می باشد که با شیره خرما درست می شود؛ بنابراین اگر به شیره خرما علاقه ای ندارید از سفارش دادن این غذا صرف نظر کنید. در این غذا ابتدا شیره انگور را با آب رقیق می کنند تا به جوش آید؛ سپس برنج خیس شده را به آن اضافه می کنند و صبر می کنند تا آب آن خشک شود و در نهایت پلو را دم می کنند. برنج دیشو در قشم اغلب به همراه ماهی برشته سرو می شود. با سفارش دادن این غذا، خود را به صرف یک پلوماهی محلی و خوشمزه دعوت کنید.

برنج دیشو، ساده و مقوی

کباب ها، لذیذ ترین غذا های قشم


ماهی برشته؛ ماهی کباب ذغالی

ماهی برشته؛ ماهی کباب ذغالیشاید اگر در شهر خودتان پیک نیک بروید دلتان هوس جوجه کباب کند؛ اما در جنوب کشور قضیه فرق دارد. مگر می شود در جزیره باشید و ماهی کبابی نخورید؟! ماهی برشته جزء آن دسته از غذا های قشم است که باید روی زغال کباب شود. بسته به ذائقه خود می توانید ماهی دلخواهتان را خریداری و تمیز کنید. در این کباب، ابتدا شکم ماهی ها را با ترکیبات سبزی های معطر، پیاز، فلفل سبز و ادویه پر می کنند و سپس روی ورقه های فلزی می گذارند تا با حرارت ملایم آتش زغال کباب شود.

نان ها، ساده ترین غذا های قشم


غذا های قشم

نان خمیر ترهدر ماه مبارک رمضان، نان خمیر تره پای ثابت سفره های سحر و افطار مردمان محلی قشم است. این نان خوشمزه و حجیم با افزودن تخم مرغ پخته می شود که خواص غذایی بالایی دارد. اگر در راسته بازار ماهی فروشان قدم بزنید، عطر و بوی نان خمیر تره مشامتان را نوازش می دهد.

نان توموشی همراه با سس مهیاوه

نان توموشی همراه با سس مهیاوهتوموشی یکی دیگر از نان های محلی قشم است که توسط کدبانو های هنرمند جزیره پخته می شود. چاشنی این نان سس مخصوصی به نام مهیاوه است که تنها مادران این خطه آن را درست می کنند. در طول پخت نان توموشی، مخلوط تخم مرغ و پنیر را به آن اضافه می کنند که با نان بپزد. قشم نان های زیادی دارد که ارزان ترین و سنتی ترین غذا های قشم محسوب می شوند که در محله های بومی جزیره به فروش می رسند. این نان ها را می توان به عنوان صبحانه یا میان وعده در سفرتان نوش جان کنید.

نان رخته؛ بی همتایکی از غذا های قشم که بدون شک در هیچ شهر دیگری نمیتوانید مشابه آن را ببینید، نوعی نان به نام رخته یا ریخته می باشد. از جمله ویژگی های جالب این نان، استفاده از خمیر قرمز رنگ در وسط نان است که ترکیبی از گوشت ماهی، خاک سرخ و ادیوه جات می باشد.نان بالاتاوهنان بالاتاوه نوعی نان محلی بسیار مرغوب در قشم می باشد که پف بسیار زیادی نسبت به سایر نان های محلی جزیره دارد. برای آماده کردن خمیر این نان تقریبا نصف روز زمان لازم است تا آماده شود.

نان رخته؛ بی همتا