کوه صفه اصفهان، تفریح و تاریخ در آغوش طبیعت

کوه صفه اصفهان با داشتن جاذبه های طبیعی، تاریخی و تفریحی جالبی که دارد، یکی از مکان های مهم گردشگری اصفهان محسوب می شود.

  1. یکشنبه ۹ تیر ۹۸ ساعت ۱۲:۵۲ (۱ سال،۳ ماه قبل)
پارک وحش؛ مجموعه‌ی دیدنی از حیوانات کوه صفه
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

گشت و گذار در کوه صفه و بازدید از جاذبه های آن بیشتر از یک روز، وقت می خواهد؛ بنابراین اگر وقت کمی دارید و نمی دانید از کدام بخش پارک دیدن کنید، این مطلب به شما کمک می کند. در ادامه با جاذبه های طبیعی، تاریخی و تفریحی کوه صفه اصفهان بیشتر آشنا می شوید.

جاذبه های طبیعی کوه صفه


۱- پارک وحش؛ مجموعه ی دیدنی از حیواناتحیات وحش اصفهان را می توانید در باغ وحش کوه صفه ببینید. باغ وحش این تفرجگاه، ۵۰۰۰۰ مترمربع وسعت دارد و مجموعه ی دیدنی از حیوانات گیاه خوار و گوشت خوار را گردآوری کرده است. شاید این باغ وحش در ابتدا کمی کوچک به نظر برسد؛ اما حیوانات زیادی را در خود جای داده است. حوضچه های کوچکی برای زندگی برخی پرندگان در این فضا تعبیه شده است. غاز، اردک، قو، قوچ و میش، بز، خرگوش، گراز، سگ و شتر و ... از جمله حیواناتی هستند که در این باغ وحش نگهداری می شوند.

۲- بام اصفهان، تماشای چشم انداز هاوقتی بر فراز قله کوه صفه می ایستید، تصویری کم نظیر از شهر اصفهان را خواهید دید. کوه صفه در بلندترین نقطه ی اصفهان قرار گرفته به طوری که از هرجای شهر دیده می شود؛ بی دلیل نیست که آن را بام اصفهان می نامند. چشم انداز رودخانه زاینده رود در دل شهر را تنها از بام اصفهان می توان دید. سوار تله کابین شوید و برای سپری کردن شبی رویایی به بام اصفهان بروید. در آنجا کافه ها و رستوران هایی برای پذیرایی از شما آماده اند.

بام اصفهان، تماشای چشم انداز ها

۳- گردنه باد و پل رنگین کمانیدر بخش جنوبی کوه صفه، دره ای به نام «گردنه باد» وجود دارد. این گردنه که از سمت شمال و جنوب توسط ارتفاعات کوه صفه و کوه های دیگر محسور شده، اغلب میزبان باد های اصفهان است. جریان باد با ورود به داخل این گردنه شدیدتر می شود. در هر فصلی از سال، می توانید شدت وزش باد را در این گردنه حس کنید؛ البته این شدت در فصل پاییز و بهار به اوج خودش می رسد. همچنین یک پل سنگی در پشت کوه صفه قرار دارد که به نام پل رنگین کمانی معروف است. این پل یکی از جاذبه های طبیعی کوه صفه اصفهان محسوب می شود.

 گردنه باد و پل رنگین کمانی

۴- غارها، حفره های رمزآلودغار ها بخشی از پدیده های طبیعی کوهستان هستند که غارنوردان زیادی را برای کشف مسیر های رازآلود این حفره های سنگی به کوهستان ها می کشاند. در کوهستان صفه تا کنون بیش از ۱۴ غار در اندازه ها و عمق های متفاوت کشف شده است. غار کسری در گردنه باد، غار بیدستون در غرب و غار هفت چشمه در جنوب کوه صفه، نمونه ای از این سازه های طبیعی هستند. توجه داشته باشید که برخی از این غار ها نظیر غار سیمرغ خظرناک هستند؛ بنابراین اگر دلتان هوای غارنوردی کرده، با تیم های کوهنوردی یا گروه های حرفه ای غارنوردی حرکت کنید که راه بلد باشند.

غارها کوه صفه اصفهان

۵- چشمه ها، دیدنی های طبیعی کوه صفهچشمه ها از جمله جاذبه های طبیعی کوه صفه هستند که طراوت و سرسبزی را به گوشه و کنار این منطقه هدیه داده اند. در ادامه مهم ترین و مشهورترین چشمه های کوه صفه را معرفی می کنیم:• چشمه پاچنار در ارتفاع ۱۸۵۰ متری کوه صفه• چشمه درویش یا خاچیک در ارتفاع ۱۹۰۰ متری کوه صفه• چشمه نقط در غرب کوه صفه• چشمه گل زرد، ۲۰۰ متر بعد از چشمه درویش• چشمه چاه درویش یا چشمه گچی در ارتفاع ۱۸۰۰ متری کوه صفه و با فاصله ۷۰۰ متری از چشمه درویش

چشمه ها، دیدنی های طبیعی کوه صفه

جاذبه های تاریخی کوه صفه


قلعه شاهدژ کوه صفه اصفهان

۱-قلعه شاهدژ

قلعه ی شاهدژ معروف ترین جاذبه ی تاریخی کوه صفه اصفهان می باشد که آن را به نام قلعه دیو هم می شناسند. این قلعه در بلندترین بخش شمال غربی کوه قرار دارد. کوهستان های صعب العبور، شرایط مساعدی برای احداث قلعه های نظامی هستند و به همین خاطر در این قلعه بخش های مختلفی نظیر بقایای سربازخانه ها، انبار ها و تاسیسات دیگر دیده می شود.

۲- عمارت چهارطاقبرای تماشای این اثر تاریخی ابتدا باید به چشمه ی درویش بروید؛ در سمت غرب چشمه مسیری بیش از ۱۰۰۰ متر را باید طی کنید تا به قسمت صفه مانندی برسید. همین بخش ها دلیل نامگذاری کوه صفه است. در این قسمت کوه دیوار های بلند و بسیار صافی وجود دارد که روی شما سایه می اندازند. بالای این دیوار های مسطح، عمارت چهارطاقی را خواهید دید که توسط تمدن های قدیمی ساخته شده و هم اکنون به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی کوه صفه اصفهان به ثبت رسیده است.

۲- عمارت چهارطاق کوه صفه اصفهان

جاذبه های تفریحی کوه صفه، تفرجگاهی مهیج


تله کابین صفه کوه صفه اصفهان

۱-تله کابین صفهاگر قصد دارید یک تله کابین سواری مهیج را در اصفهان تجربه کنید، به مرکز تفریحی کوه صفه بروید. در این تفرجگاه، دو خط تله کابین فعال است. خط اول مسیری ۱۹۰۰ متری را طی می کند تا شما را از دامنه کوه عبور دهد و تا بالای گردنه باد بالا ببرد. در طی این مسیر از تماشای منظره باشکوه کوهستان، بام اصفهان و چشم انداز های طبیعی، لذت ببرید. مسلما در ایستگاه گردنه باد به دلیل ارتفاعش از سطح زمین، خنک تر است؛ بنابراین اگر تابستان به این مرکز تفریحی مراجعه کنید، افراد بیشتری را در صف تله کابین می بینید. اگر ترس از ارتفاع ندارید و همچنان کنجکاو هستید ببینید در پس قله کوه صفه چه می گذرد؛ تله کابین خط دو را سوار شوید. این تله کابین از ایستگاه گردنه باد حرکت می کند و پس از طی کردن مسافتی به طول ۸۰۰ متر، تا قله کوه صفه بالا می برد و به قلعه تاریخی شاهدژ می رساند. پیشنهاد می کنیم لذت تله کابین سواری خانوادگی را در کوه های صفه، تجربه کنبد.ساعات کار تله کابین صفه: روز های شنبه تا چهارشنبه ۱۲:۰۰ تا ۱۴:۰۰ و روز های پنجشنبه و جمعه ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰ و ۱۶:۰۰ تا ۲۲:۰۰،

مرکز بولینگ کوه صفه اصفهان

۲- مرکز بولینگمرکز بولینگ یکی دیگر از جاذبه های تفریحی کوه های صفه است که طرفداران زیادی دارد. در این مرکز ۱۰ خط بولینگ با مساحتی حدود ۱۰۰۰ متر مربع وجود دارد که حس رقابت و تمرکز را در شما به چالش می کشد. اگر قصد دارید ساعات مفرحی را در کنار دوستانتان سپری کنید، مرکز بولینگ پارک صفه، انتخاب شایسته ی است. در نظر داشته باشید به دلیل متقاضیان زیاد این بازی، قبل از مراجعه نوبت خود را رزرو کنید.ساعات کار: همه روزه از ساعت ۱۵:۰۰ تا ۲۳:۰۰،

زیپ لاین و پل معلق کوه صفه اصفهان

۳- زیپ لاین و پل معلقهیاهوی تفرجگاه کوه صفه روز جمعه بیشتر می شود. زیپ لاین و پل معلق از جمله تفریحاتی است که جمعیت زیادی را در تعطیلات آخر هفته به این تفرجگاه می کشاند. زیپ لاین و پل معلق طعم هیجانی آمیخته با ترس را به شما می چشاند. برای خلق خاطرات خوش در کوه صفه، این بخش تفریحی را از دست ندهید.ساعات کار: جمعه ها از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۲۰:۰۰،

پارک بادی کوه صفه اصفهان

۴- پارک بادی صفهپارک بادی بخش تفریحی و مورد علاقه کودکان است که از چشم هیچ کودکی دور نمی ماند. سرسره های بادی غول پیکر، از دورترین نقاط پارک صفه، کودکان را محو خود می کند و شوق سوار شدن را درونشان به حد بالایی می رساند. این پارک محیط امن و بسیار خوبی برای تخلیه انرژی بچه ها است؛ پس بدون معطلی این اوقات خوش را به آن ها هدیه دهید. از جمله دستگاه های بازی داخل این مجموعه می توان به مواردی نظیر استخر توپ، سفینه کودک، هلیکوپتر، سرسره بادی، قطار کودک ۴ نفره، کشتی ۱۲ نفره، ماشین برقی، سالتو، فریزبی رنجر، کشتی بزرگ، ترامپولین و مری گوراند ۶ نفره اشاره کرد.ساعات کار: همه روزه از ساعت ۱۱:۰۰ تا ۲۳:۰۰