رصد زادگاه رییس جمهور با رادیو نفتی و دوربین جاسوسی + عکس ها

صدای سمنان را از رادیو نفتی ۸۰ ساله بشنوید و با دوربین جاسوسی، گذشته وزیر امور خارجه و رییس جمهور را رصد کنید.

  1. ۷ ماه،۲ هفته قبل
موزه سمنان (عمارت امیر)
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

خانه اعیانی «امیر» در شهر سمنان محلی برای نمایش کلکسیونی از اسباب زندگی گذشته مردم این شهر شده که از هر اختراع و اکتشاف، نصیبی داشته اند. عمارت قاجاری که استاد «معمارباشی» آن را بین سال های ۱۲۷۵ تا ۱۲۸۵ خورشیدی به دستور و با هزینه «حاج میرزا آقا فامیلی» ـ یکی از تجار بنام و بنیانگذاران کارخانه ریسمان ریسی سمنان ـ پشت باغ امیراعظم ـ متعلق به حاکم وقت سمنان ـ ساخت. باغی که این روزها خشک شده و درختانش سوخته و تنها نامی از آن بر سر در عمارت قاجاری به یادگار مانده است.

عمارت و باغ امیر پس از خاندان فامیلی به تملک شهرداری سمنان درآمد و پس از آن «محمد عزیزالدین» ـ کلکسیونر خصوصی ـ آن را برای ۱۰ سال از شهرداری به اجاره گرفت. موزه خصوصی در محله باغ فردوس واقع شده و روایتگر تاریخ صنعت چاپ، تلفن و مخابرات، رادیو، موسیقی سینما و بخشی از زندگی بزرگان و مردم عامی سمنان است.

عزیزالدین برای راه اندازی این موزه یک و نیم میلیارد تومان هزینه کرده است. او در ازای اجاره ۱۰ ساله این عمارت، آن را مرمت، بازسازی و نگهداری کرده که نزدیک به ۴۵۰ میلیون تومان خرج برداشته، برای جمع آوری کلکسیونی هم که به نمایش گذاشته، حدود یک میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است.

او معتقد است؛ این موزه را بر اساس هزینه گزافی که بابت تامین برخی اشیاء آن پرداخته نمی توان ارزش گذاری کرد، ارزش این موزه را ماهیت معنوی آثارش تعیین می کند.

در موزه شخصی امیر، کنار رادیو نفتی و سکه ای که بیش از ۸۰ سال قدمت دارند، ساعت های آنتیک که در قصه ها و فیلم از آن ها شنیده ایم و دیده ایم، ۳۵ دستگاه تلفن از هِندلی گرفته تا صحرایی به همراه اولین تلفکس سمنان، ظروف بازمانده از دوران قاجار که جذاب ترین آن ها قاشق های چای خوری مزین به پرچم کشورهای مختلف است، دوربین های قدیمی عکاسی و فیلم برداری که در بین آن ها کوچک ترین دورین عکاسی با کاربری جاسوسی دیده می شود، وسایل پزشکی و دخانی از پیپ گرفته تا پایپ، دستگاه های موسیقی و ضبط صدا که خبرنگاران آن دوره نیز استفاده می کردند، نخستین تاکسی متری که در سمنان استفاده شده، ماشین های چاپ  و البته اسنادی چون کپن تریاک متعلق به سال ۱۳۴۱، ژتون نان و گوشت باقی مانده از جنگ های جهانی اول، دوم و دوره قحطی در ایران و عکس هایی از مشاهیری چون آقای کاشانی ـ پدربزرگ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ـ که به همراه «فامیلی» کارخانه ریسمان ریسی سمنان را راه اندازی کردند، عکس هایی از جوانی های رییس جمهور روحانی و فعالیت انتخاباتی وی در سال ۱۳۵۹ برای مجلس و هر آنچه که حافظه این منطقه است و گوشه ای از زندگی شهری و هویت مردمان سمنان را به تصویر می کشد، به نمایش گذاشته شده است.

رصد زادگاه رییس جمهور با رادیو نفتی و دوربین جاسوسی + عکس

عزیزالدین به می گوید: این اشیاء در بیست وهفت وهشت سال گذشته از سراسر سمنان جمع آوری و خریداری شده اند که تنها یک درصد آن ها اهدایی است.

برای دیدن این مجموعه در عمارت تاریخی امیر که به همراه باغ آن، سه هزار متر مربع وسعت دارد و در بلوار معلم سمنان واقع شده باید ۵ هزار تومان ورودی داد تا در کنار تماشای ابزارهای جاسوسی مثل دوربین های کوچک و دستگاه های ضبط صدا و دوربین های شکاری، یکصد سند تاریخی شهر و البته سند و وقفنامه آب سمنان به طول شش متر را هم مطالعه کرد و شاهد اولین هایی بود که به سمنان رسیده، استانی که زادگاه دو رییس جمهور اخیر ایران بوده است.

سمیه حسنلو -

رصد زادگاه رییس جمهور با رادیو نفتی و دوربین جاسوسی + عکس

رصد زادگاه رییس جمهور با رادیو نفتی و دوربین جاسوسی + عکس

رصد زادگاه رییس جمهور با رادیو نفتی و دوربین جاسوسی + عکس

رصد زادگاه رییس جمهور با رادیو نفتی و دوربین جاسوسی + عکس