این بانوان آمریکایی در ایران چه می کنند؟ + عکس ها

نیویورک تایمز در تازه ترین گزارش خود ایران را «جواهرخاورمیانه» می خواند و به شهروندان امریکایی می گوید به ایران سفر کنند.

  1. چهارشنبه ۲۶ دی ۹۷ ساعت ۰۹:۲۱ (۱۰ ماه،۴ هفته قبل)
بانوان آمریکایی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

گزارش نیویورک درست زمانی منتشر می شود که پیش از آن وزارت امورخارجه این کشور از امریکایی ها خواسته است تا به ایران سفر نکنند. این گزارش واکنش «علی اصغر مونسان» رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون رئیس جمهوری را هم در پی دارد. او در توئیترش می نویسد:«روزنامه نیویورک تایمز بدون توجه به جو حاکم در دولت امریکا از ایران به عنوان جواهرخاورمیانه نام برد و توصیه کرد امریکایی ها حتماً سفر به ایران را تجربه کنند! این واقع بینی جای تشکر دارد! اطمینان می دهم تجربه سفر به ایران بی نظیر خواهد بود.»

بانوان آمریکایی

نیویورک تایمز می نویسد:««با وجود تنش هایی که میان ایران و ایالات متحده از زمان حضور رئیس جمهور ترامپ در کاخ سفید افزایش یافته، تمایل گردشگران ماجراجو برای دیدن ایران همچنان مشهود است؛ از آثار ایران باستان گرفته تا مساجد باشکوه چند صد ساله شیراز و اصفهان و بازار بزرگ و کاخ گلستان در دل تهران.» این رسانه 52 کشور را برای سفر به امریکایی ها پیشنهاد داده که ایران چهل و پنجمین کشور این لیست  است که می تواند مقصد سفر سال جدید میلادی آنها باشد.

نیویورک تایمز می نویسد که وزارت خارجه امریکا سفر اتباع خود را به ایران ممنوع نکرده فقط توصیه نمی کند به این کشور بروند. بنابراین امریکایی ها می توانند با تورهای مدیریت شده سفر به ایران را انجام دهند. این روزنامه در ادامه دو آژانس خیلی معروف در امریکا و انگلیس که تورهای ویژه بانوان و یا با راهنماهای حرفه ای در ایران برگزار می کنند را برای اطمینان خاطر شهروندان امریکایی معرفی کرده است.

بانوان آمریکایی

«لیلا اژدری» معاون دفتر بازاریابی و تبلیغات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور هم در گفت و گو با «ایران» از افزایش ورود گردشگران ایالات متحده امریکا به ایران خبر می دهد. به گفته اژدری در 9 ماهه سال جاری 1980 امریکایی به این سفر کرده اند. اژدری از افزایش 15 درصدی ورود گردشگران امریکایی نسبت به 9 ماهه سال 96 خبر می دهد و می گوید: «در همین مدت 1343 نفر هم از امریکای جنوبی به ایران سفر کرده اند.» گردشگران برزیلی به گفته این کارشناس بیشتر ورودی را از سمت امریکا به ایران داشته اند اما ورود گردشگران کانادایی کاهش داشته و تعداد آنها در 9 ماهه گذشته به 1584 نفر رسیده است! البته گردشگران عراقی همچنان در صدر ورود به ایران هستند. بعد از آنها این گردشگران جمهوری آذربایجان هستند که ورود آنها رشد 93 درصدی در پی داشته است. ترکیه هم با افزایش 51 درصدی در ردیف سوم گردشگران ورودی به ایران قرار دارد. آمارهای اژدری نشان می دهد ده کشور اول گردشگران ورودی به ایران آسیایی هستند.

بانوان آمریکایی

همین آمارها از کاهش 30 درصدی سفر ایرانی ها به خارج از کشور خبر می دهد. اژدری می گوید:«در 9 ماهه اول سال گذشته 8 میلیون و 500 هزار ایرانی به خارج سفر کرده بودند اما در مدت مشابه امسال این تعداد به 5میلیون و 900 هزار نفر رسیده اند.» اژدری عراقی ها را از پرخرج ترین گردشگران کشور می داند و می گوید:« مشاهدات میدانی نشان می دهد که آنها بشدت اهل خرید هستند، حتی طلا هم می خرند.» او زیارت، سلامت و دیدار با اقوام را از جمله دلایل مشترک ورود گردشگران عراقی، ترک و جمهوری آذربایجان می داند و می گوید:

«گردشگران ترک و آذربایجان هم از جمله گردشگران پرخرج ایران هستند.» این گردشگران به هر سه شهر زیارتی ایران یعنی مشهد، قم و شیراز سفر می کنند. ورود علویان ترکیه به اماکن زیارتی هم در سال جدید با افزایش رو به رو بوده  است. اژدری خرید اروپایی ها وعراقی ها را مقایسه می کند ومی گوید:«از هر 100 اروپایی یک نفر فرش می خرد اما بیشتر گردشگران عراقی از ایران با دست پر برمی گردند.» به گفته او ترک ها و آذربایجانی ها این روزها ترجیح می دهند کالای لوکس و پوشاک شان را از ایران تهیه کنند، چون خرید برای آنها به صرفه تر است.


اژدری می گوید:«ما حساب های اقماری نداریم و «هزینه کرد» گردشگران را براساس مشاهدات میدانی اعلام می کنیم.» به گفته این کارشناسان برخلاف اروپایی ها که سخت خرید می کنند ساکنان خاورمیانه میل شدیدی به خرید دارند. او می گوید:«همان طور که ایرانی ها در سفر خرید زیادی دارند، کشورهای همسایه و منطقه هم به خرید علاقه زیادی نشان می دهند.» او گردشگران افغانستان را هم از گردشگرانی می داند که خوب خرج می کنند اما درباره گردشگران پاکستانی ها می گوید:«گزارشی از آنها ندارم.»