مراحل ثبت افزایش سرمایه در سامانه ثبت شرکت‌ها

چنانچه هریک از شرکت‌ها قصد افزایش سرمایه خویش را داشته باشد، پیش از مراجعه حضوری به اداره ثبت شرکت‌ها لازم است که در سامانه مربوطه افزایش سرمایه خویش را همراه با جزئیات آن وارد نماید. اولین گام جهت ثبت هرگونه تغیرات در شرکت از جمله افزایش سرمایه شرکت، تنظیم صورتجلسه آن می‌باشد. صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت باید به امضای کلیه اعضای شرکت برسد.

 1. چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱ ساعت ۱۱:۳۶ (۳ ماه،۱ هفته قبل)

این بار به جهت تکمیل مقاله پیشین و پاسخ به سوال برای افزایش سرمایه شرکت چه کنیم؟ به صورت گام به گام مراحل افزایش سرمایه را شرح داده ایم.

مراحل افزایش سرمایه شرکت های سهامی

در ادامه به بررسی گام به گام جزئیات افزایش سرمایه شرکتهای سهامی می پردازیم:

 • پس از تنظیم صورتجلسه جهت افزایش سرمایه شرکت، نوبت به تکمیل اطلاعات لازم به صورت اینترنتی می‌رسد. وبسایت جهت تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت عبارت است از؛ irsherkat.ssaa.ir.

 • پس از مراجعه به سایت، دومین فیلد از سمت راست صورتجلسه تغییرات می‌باشد، در این مرحله کلیه اطلاعات شخص حقوقی یا همان شرکت از جمله شناسه ملی،واحد ثبتی ونوع شخص حقوقی درج شده و در صورت فقدان شناسه ملی نیز شماره ثبت شرکت درج خواهد گردید.

 • مرحله بعد نیز نوبت به ثبت اطلاعات جلسه می‌رسد. در این مرحله تمامی جزئیات مربوط به جلسه‌ ثبت افزایش سرمایه شرکت درج خواهد گردید. در این مرحله تمامی اطلاعات مربوطه از جمله؛ نوع صورتجلسه، تاریخ جلسه، ساعت شروع و پایان جلسه، اطلاعات شخص متقاضی از جمله؛ نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی، سمت شخص و شماره همراه به نام وی، نام و نام خانوادگی امضا کننده، کد ملی، سمت، وضعیت حق توکیل و کد پستی منزل در فرم مربوطه درج خواهد گردید.

 • در مرحله بعد نیز نوبت به انتخاب نوع تصمیم جلسه خواهد رسید که بالطبع لازم است، نوع تصمیم افزایش سرمایه شرکت انتخاب و تعیین گردد.

 • حال نوبت به تعیین میزان سهام هریک از سهامداران خواهد رسید و پس از آن نیز، اسامی و اطلاعات هریک از اشخاص حاضر در جلسه و سمت هریک از آن‌ها تعیین خواهد شد.

 • در مرحله بعد نوبت به تعیین هریک از شعب شرکت خواهد رسید. چنانچه شرکت دارای شعب متعددی باشد، در این مرحله شعب آن مشخص خواهد شد.

 • مرحله بعدی زمان تعیین روزنامه و درج اطلاعات مربوط به آن خواهد بود.

 • در مرحله بعد نوبت به تأیید صحت ورود اطلاعات و مدارک لازم خواهد رسید. در این مرحله کلیه اطلاعات وارد شده نمایش داده خواهد شد که لازم است، توسط متقاضی بررسی و در صورت فقدان هرگونه مغایرت تایید گردد.

 • در گام بعدی باید صورتجلسه تنظیم شده جهت افزایش سرمایه شرکت در فرم مربوطه تایپ شود. البته جهت سهولت امر نیز امکان استفاده از متن‌های پیش فرض خود سامانه نیز وجود دارد.

 • در مرحله آخر نیز در صورت تایید تمامی مراحل انجام شده لازم است که گزینه پذیرش نهایی کلیک شود.

لازم به ذکر است که در این مرحله نهایت دقت باید شود، چرا که پس از ثبت پذیرش نهایی امکان ویرایش اطلاعات میسر نخواهد بود.

 • پس از آنکه پذیرش نهایی انجام شد، متقاضی باید تمامی مدارک لازم را به همراه یک نسخه از صورتجلسه و همچنین ضمایم آن را حداکثر ظرف سه روز کاری از طریق هریک از باجه‌های پستی تعیین شده به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال نماید.

 • پس از مراجعه به پست، متقاضی باید مجدداً وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها شده و از گزینه پیگیری درخواست و با درج کد رهگیری درخواست خویش اقدام به پرداخت هزینه ثبت نماید.

 • پس از انجام تمامی اقدامات فوق کارشناسان مربوطه حاضر در اداره ثبت شرکت‌ها، تمامی اطلاعات و مدارک را بررسی نموده و در صورت فقدان هرنوع مشکل، مغایرت یا نقص مدارک جهت انجام امورات مربوط به ثبت آگهی در روزنامه رسمی به شخص متقاضی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 • شخص پس از اطلاع‌رسانی از اداره ثبت شرکت‌ها به محل فوق مراجعه کرده و با ارائه حضوری مدارک اقدامات لازم را جهت انتشار آگهی انجام خواهد داد.

 • اداره ثبت شرکت‌ها اقدام به ارسال مدارک لازم جهت انتشار آگهی خواهد نمود که در این مرحله متقاضی می‌تواند، اقدام به پرداخت هزینه، چاپ و گرفتن آن نماید.

مهلت قانونی ثبت افزایش سرمایه

مطابق با قانون، ثبت افزایش سرمایه شرکت باید حداکثر ۵ سال از تاریخ تصمیم مجمع عمومی اتفاق بیفتد.

حال چنانچه مجمع عمومی در این خصوص، مهلت کمتری را مقرر کرده باشد، ثبت افزایش سرمایه بایستی در همان مهلت مقرر انجام گردد.

نمونه صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت

نام شرکت: ……………………………شناسه ملی شرکت: ………………………شماره ثبت شرکت:..........................سرمایه ثبت شده: ……………………………

صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت …………………………… سهامی خاص ثبت شده به شماره …………………………… در مورخ ……………… ساعت.....................با حضور (کلیه / اکثریت) سهامداران در محل قانونی شرکت برگزار گردید.

۱ـ خانم/ آقای …………………………… در سمت رئیس جلسه

۲ـ خانم/ آقای …………………………… در سمت ناظر رئیس

۳ـ خانم/ آقای …………………………… در سمت ناظر جلسه

۴ـ خانم / آقای …………………………… در سمت منشی جلسه انتخاب شدند.

ب: به پیشنهاد هیات مدیره و ملاحظه گزارش بازرس قانونی شرکت دایر بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ …………………………… ریال به مبلغ …………………………… ریال از محل ( ۱ـ پرداخت نقدی ۲ـ تبدیل مطالبات نقدی حاصل شده اشخاص از شرکت ۳ـ انتقال سود تقسیم نشده یا اندوخته یا عواید حاصله از اضافه ارزش سهام جدید به سرمایه شرکت ۴ـ تبدیل اوراق قرضه به سهام ) تجدید ارزیابی دارائی های ثابت مورد تصویب مجمع واقع شد.

ج: به هیات مدیره اختیار داده می شود که نسبت به عملی نمودن افزایش سرمایه اقدام و پس از عملی شدن افزایش سرمایه به مبلغ …………………………… ریال و یا تا میزان مبلغ …………………………… ریال و یا تا مبلغ واریزی …………………………… حداکثر در مدت …………………………… نسبت به ثبت آن در اداره ثبت شرکت ها اقدام نماید.

امضاء اعضای هیات مدیره:

۱ـ رئیس جلسه ……………………………

۲ـ ناظر جلسه ……………………………

۳ـ ناظر جلسه ……………………………

۴- منشی جلسه …………………………رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...