چرا باید کتاب خود را چاپ کنیم؟

در این مقاله دلایلی را به شما خواهیم گفت که چرا باید کتاب خود را به چاپ برسانید. چاپ کتاب می‌تواند برای نویسنده و همچنین جامعه فوایدی داشته باشد که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  1. یکشنبه ۲۷ آذر ۱ ساعت ۰۹:۴۴ (۱ ماه،۱ هفته قبل)

کتاب از دیرباز یکی از مظاهر بزرگ فرهنگی جوامع بشری شناخته شده است. حتی امروزه نیز وقتی به قضاوت درباره تمدن‌های باستانی می‌پردازیم، کتاب‌ها و کتابخانه‌های آن‌ها نقش زیادی در شکل‌گیری دیدگاه ما به آن‌ها دارد. برای مثال همه ما نام کتابخانه بزرگ اسکندریه در مصر را شنیده‌ایم که گفته می‌شود بیش از 500 هزار کتاب را در خود جای داده بود. از همین رو افراد بسیاری برای چاپ کتاب خود مشتاق هستند و دوست دارند در صورتی که فرصتی فراهم شود کتاب خود را به چاپ برسانند.

تا چند دهه پیش انتشار کتاب تنها در انحصار گروه محدودی از افراد بود که شامل دانشمندان و افراد روشنفکر هر جامعه‌ای بود. با پیشرفت علم و فناوری و ورود به هزاره جدید، چاپ کتاب به سرعت گسترش یافت و امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در هر سال اقدام به چاپ کتاب خود می‌کنند. در ایران نیز در هر سال بیش از 100 هزار عنوان کتاب به چاپ می‌رسد و بیشتر آن‌ها شامل داستان و رمان و همچنین شعر و زندگینامه شخصی افراد می‌باشد. در این مقاله دلایلی را به شما خواهیم گفت که چرا باید کتاب خود را به چاپ برسانید. چاپ کتاب می‌تواند برای نویسنده و همچنین جامعه فوایدی داشته باشد که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کتاب

دلایل چاپ کتاب

حفظ حق کپی رایت: یکی از بزرگترین دلایل چاپ کتاب چه در ایران و چه در خارج از ایران این است که حقوق کپی رایت یا تکثیر اثر به نام نویسنده یا مترجم به ثبت برسد. درواقع تا زمانی که شما کتاب خود را چاپ نکرده‌اید اثر از نظر قانونی به شما تعلق ندارد. با انتشار کتابتان می‌توانید تمام حقوق مادی و معنوی اثر خود را به صورت قانونی به ثبت برسانید و در صورتی که تقاضایی برای واگذاری آن برای مثال در قالب فیلمنامه یا اثری دیگر باشد حق و حقوق مادی و معنوی خود را دریافت کنید.

ثبت و ضبط تاریخی: امروزه بسیاری از اطلاعات ما از تاریخ و وضعیت فرهنگی جوامع از نوشته‌های روزانه افرادی به دست می‌آید که شاید تنها به دلیل علاقه شخصی به ثبت و ضبط وقایع پرداخته‌اند. بنابراین وقتی شما داستان، زندگی‌نامه یا اشعار خود را به چاپ می‌رسانید، گنجینه‌ای گرانبها از اطلاعات تاریخی و فرهنگی را در اثر خود ثبت می‌کنید که در آینده ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.

کسب درآمد: اگرچه نویسندگان و مترجمین بسیار کمی هستند که نوشتن را یک شغل و درآمد آن را خوب می‌دانند، اما اگر کتاب شما پرفروش شود می‌تواند منافع مالی بسیار زیادی برای شما داشته باشد. بسیاری از نویسندگان بزرگ و مشهور شاید در هنگام نوشتن اثر خود هرگز فکر نمی‌کردند کتابی پرفروش روانه بازار کنند. در ایران نیز برخی از کتاب‌های پرفروش سال‌های اخیر توسط افرادی نوشته شده‌اند که کتاب اول خود را روانه بازار کرده‌اند و شاید هیچگاه فکر نمی‌کردند اثرشان با چنین استقبالی روبرو شود.

جلد کتاب

چگونه کتابم را به چاپ برسانم؟

برای چاپ کتاب تنها کافی است نوشتن کتاب خود را به اتمام برسانید و آن را یک ناشر خوب و معتبر بسپارید. از این مرحله به بعد تمامی کارها و مراحل چاپ کتاب باید توسط ناشر انجام گیرد. ناشر در مرحله نخست باید کتاب را ویراستاری، صفحه‌آرایی و طراحی جلد نماید و ممکن است در این بخش نظرات نویسنده را نیز در جلد یا ویراستاری کتاب اعمال کند. سپس کتاب را برای اخذ مجوزهای مربوطه مانند شابک، فیپا و مجوز انتشار به مراجع مربوطه ارسال می‌کند. مرحله پایانی چاپ کتاب ارسال فایل‌ها به چاپخانه است تا کتاب چاپ و صحافی شود.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...