سوخت شدن بلیط هواپیما به چه معناست؟

گاهی اوقات ممکن است قبل از سفر، مشکلاتی احتمالی برای تان به وجود آید که مجبور به کنسل کردن سفرتان شوید. اما در این شرایط بهتر است بدانید که کنسل کردن بلیط هواپیما؛ یک سری جریمه یا هزینه مربوط به خود را دارد.

  1. شنبه ۲ مرداد ۰ ساعت ۱۸:۰۹ (۲ سال،۱۱ ماه قبل)

دقت داشته باشید که کنسل شدن بلیط هواپیما به طور معمول؛ توسط ایرلاین یا مسافران صورت می‌ گیرد. شرایط کنسلی بلیط هواپیما در هر ایرلاین؛ با ایرلاین دیگر تفاوت هایی دارد ولی به طور کلی اگر در زمان مشخص شده برای سفر در فرودگاه حاضر شوید و کارت پرواز خود را تحویل بگیرید، یعنی از بلیط خود استفاده کرده‌اید.

در اصل این امر به معنای استفاده کردن از بلیط است و حتی اگر به سفر نروید؛ دیگر امکان کنسل کردن بلیط را ندارید و هیچ مبلغی نیز به شما باز نخواهد گشت. برخی از افراد این رویداد را سوخته شدن بلیط هواپیما می‌ نامند زیرا دیگر امکان استفاده از آن بلیط وجود نخواهد داشت.

حقوق مسافران در صورت کنسلی پرواز توسط ایرلاین

• اگر زمانی سفرتان توسط شرکت هواپیمایی به دلایل مختلفی لغو و کنسل شد؛ برای پس گرفتن هزینه آن ابتدا باید از بلیط تان یک کپی تهیه کنید و برای آژانس بفرستید. توجه داشته باشید که اصل بلیط را نزد خود نگه دارید و فقط در صورت لزوم، آن را برای آژانس ارسال نمایید.

• در صورتی که کنسلی بلیط هواپیما از طرف ایرلاین باشد؛ هزینه ای بابت خسارت نباید از مسافران گرفته شود.

• به طور استاندارد؛ مبلغ و هزینه مربوط به کنسلی بلیط هواپیما در مدت زمان 72 ساعت، برای مسافران فرستاده می شود.

• اگر زمانی پرواز مسافران پیش از تاریخ درج شده بر روی بلیط کنسل شود؛ آن ها می توانند ‌کل مبلغی را که بابت خرید بلیط پرداخته اند، پس بگیرند و یا این که یک پرواز دیگر را جایگزین سفر خود کنند.

• در صورتی که نیم ساعت قبل از پرواز تأخیر رخ دهد و یا این که سفر کنسل شود؛ مسافران می توانند پرواز خود را بدون پرداخت جریمه، به راحتی کنسل کنند.

• اگر تأخیر در پرواز بیشتر از 2 ساعت باشد؛ ایرلاین ها وظیفه دارند به مسافران در فرودگاه بیشتر خدمت رسانی کنند و خدمات لازم را مانند نوشیدنی، غذا، تلفن، اینترنت و... در اختیار آن ها قرار دهند.

نحوه کنسل کردن بلیط هواپیما

• بلیط هواپیما سیستمی

در صورتی که دارای حساب کاربری هستید؛ می توانید به راحتی بعد از وارد شدن به پنل کاربری، با مرجعه به قسمت مدیریت صورتحساب ها بروید و بلیط هواپیما رزرو شده تان را کنسل کنید. بعد از کنسلی آنلاین نیز باید شیوه مورد نظرتان را برای استرداد، ثبت نمایید.

• بلیط هواپیما چارتری

اگر بلیط های سفرتان را بر روی پرواز چارتر رزرو کرده باشید؛ کنسلی آن فقط از طریق چارترکننده امکان دارد. برای کنسل کردن این بلیط هواپیما بهتر است هر چه سریع تر با مسئولین مورد نظر تماس بگیرید و با چارترکننده؛ میزان درصد جریمه را هماهنگ کنید.

توجه داشته باشید که این درصد جریمه؛ به طور معمول با توجه به مقررات و شرایط هر شخص چارتر کننده، متفاوت است و گاهی اوقات شاید اصلا درخواست کنسلی شما پذیرفته نشود. در هر صورت سعی کنید از مراکز و وب سایت های معتبر مانند؛ وب سایتmrbilit.com اقدام به خرید بلیط هواپیما کنید تا دچار برخی از مشکلات احتمالی نشوید.

بلیط هواپیما

عوامل تأثیر گذار بر مبلغ هزینه کنسلی بلیط هواپیما

دقت کنید هر چقدر فاصله زمان کنسلی بلیط تان با زمان پرواز کمتر باشد؛ نرخ جریمه بیشتر است. زیرا شرکت های هواپیمایی دیگر این فرصت را ندارند که صندلی شما را به مسافر دیگری بفروشد.

از این رو بهتر است بدانید که بالاترین نرخ هزینه استرداد؛ 30 دقیقه قبل از پرواز است و کم ترین نرخ جریمه بابت کنسلی بلیط هواپیما، تقریبا 3 روز قبل از پرواز خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل تأثیر گذار بر مبلغ هزینه کنسلی؛ کلاس نرخی یا کلاس پروازی بلیط هواپیما است. این مورد باعث می شود نرخ جریمه کنسلی تا حدود زیادی تغییر کند. این نرخ به طور میانگین از 10 درصد شروع خواهد شد و تا 80 درصد نیز ادامه دارد.

شرایط استفاده از بیمه کنسلی بلیط هواپیما

اگر کنسلی بلیط هواپیما قبل از زمان انجام آن به مسافران اعلام شود؛ برخی ایرلاین ها با تهیه کردن بلیط جایگزین برای آن ها، در واقع مسافران را بیمه کرده اند. همچنین این بیمه ارائه شده توسط ایرلاین ها؛ تا 20٬000 تومان مازاد بر پرداخت اولیه مسافران را برای تهیه کردن بلیط جایگزین، پرداخت می کنند.

البته در نظر داشته باشید که تاریخ پرواز بلیط جایگزین؛ باید حداکثر 3 روز پیش یا پس از پرواز اولی باشد و این بیمه شامل رزروهای همکاران آژانسی و رزروهای تلفنی نیست.

بیمه کنسلی بلیط هواپیما در واقع مربوط به پروازی است که مستقیما توسط ایرلاین کنسل شده باشد و دیگر پروازهای وابسته را پوشش نمی دهد. همچنین این بیمه مشخص شده؛ به بلیط جایگزینی که توسط مسافران تهیه نشود، تعلق نمی گیرد.

نکات مهم مربوط به کنسل شدن انواع بلیط هواپیما

• برای این که در حین خرید بلیط هواپیما با مشکل مواجه نشوید؛ دقت کنید مشخصات تان را به صورت دقیق وارد نمایید.

• اگر در رابطه با کنسل کردن بلیط هواپیما، هیچ گونه اطلاعاتی ندارید؛ بهتر است از کارشناس فروش کمک بگیرید.

• اگر خواستار خدماتی نظیر؛ تخت نوزاد، ویلچر، نوشیدنی یا غذای خاص، دارو، کمک پرستار و... هستید، بهتر است بعد از صدور بلیط هواپیما، تقاضای تان را به مسئولین اعلام کنید.

• قبل از اقدام به خرید بلیط هواپیما برای سفرهای خارجی؛ اطمینان حاصل نمایید که پاسپورت تان تا زمان پرواز اعتبار داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است بلیط تان باطل شود.

• سعی کنید بلیط هواپیما مستر بلیط را برای خود و همراهان تان تهیه کنید تا در صورت کنسلی؛ خدمات عالی دریافت کنید.

اگر می خواهید بلیط هواپیمای تان نسوزد و یا این که باطل نشود؛ بهتر است به مطالب ذکر شده در این مقاله توجه داشته باشید و آن ها را نادیده نگیرید. همچنین خواندن این مقاله به مسافران کمک می کند در هنگام کنسل شدن بلیط شان؛ چه اقداماتی را انجام دهند.

در آخر نیز فراموش نکنید؛ از ایرلاین های باتجربه خدمات بگیرید و بلیط های سفر خود را از سایت های معتبر تهیه نمایید تا نهایت لذت را از سفر خود ببرید و دچار مشکل نشوید.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...