آیا شیبا توکن سوزی انجام داده است؟

پس از انتشار موفقیت‌آمیز پروژه شیباسواپ (shibaswap)، توسعه‌دهندگان شیبا اینو به ساخت اکوسیستم خود ادامه می‌دهند. یکی از اقدامات تیم توسعه شیبا، توکن سوزی است. اقدامی که برای اولین بار در سال ۲۰۲۰، برای دومین بار در تابستان ۲۰۲۱ و برای سومین بار اخیرا در آوریل ۲۰۲۲ انجام شده است.

  1. دوشنبه ۲ خرداد ۱ ساعت ۱۵:۱۱ (۱۰ ماه،۱ هفته قبل)

توکن سوزی شیبا چرا و چگونه انجام می‌شود و چطور بر آینده این توکن اثرگذار است؟ در ادامه تلاش می‌کنیم به این سؤالات پاسخ دهیم. در پایان این مقاله، بیشتر با وضعیت فعلی و آینده میم کوین جنجالی شیبا اینو آشنا خواهید شد.

سابقه توکن سوزی شیبا

طبق آمار منتشرشده با راه افتادن YahooFinance شیبا معادل ۲۵ هزار دلار امریکا از توکن‌های خود را در تابستان سال ۲۰۲۱ سوزاند.

این اولین بار نبود که شیبا توکن سوزی می‌کرد. ریوشی، شخص یا گروه پشت شیبا در بدو راه‌اندازی این ارز، نیمی از کل عرضه این توکن یعنی نیم کوادریلیون را به ویتالیک بوترین، خالق اتریوم بخشید. لازم به ذکر است که شیبا اساسا بر روی این پلتفرم بناشده است. بااین‌حال، بوترین، تقریبا این هدیه را رد کرد و بیش از ۹۰ درصد آن را سوزاند. به‌این‌ترتیب، اولین توکن سوزی شیبا به سال ۲۰۲۰ بازمی‌گردد. بوترین، ۱۰ درصد باقی‌مانده را نیز به بنیادی خیریه در هند برای مبارزه با ویروس کرونا بخشید.

به‌هرحال توکن سوزی ناخواسته شیبا در ابتدای کار به نفع این ارز دیجیتال تمام شد. چراکه بسیاری آن را یکی از دلایل اصلی رشد نجومی قیمت این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ قلمداد می‌کنند.

همانطور که می‌دانید، شیبا در سال ۲۰۲۱، رشدی چند ده میلیون درصدی را تجربه کرد؛ به‌طوری‌که برخی از سرمایه‌گذاران خرد ایرانی نیز با تبدیل شیبا به ریال در پایان این سال، میلیاردر شدند. حتی ازآن‌پس میم کوین‌های دیگری تلاش کردند با الگوی مشابه، یعنی قیمت بسیار کم و عرضه بسیار بالا که به آن‌ها قدرت توکن سوزی می‌دهد پا به عرصه بگذارند به امید اینکه شاید مسیر شیبا اینو را دوباره طی کنند.

تقریبا هر بار با مطرح‌شدن ایده توکن سوزی شیبا جامعه این ارز دیجیتال از آن به گرمی استقبال می‌کنند. جامعه‌ای که از آن با عنوان shibArmy یاد می‌شود، این اقدام را زمینه‌ساز تقویت قدرت شیبا در بازار می‌دانند.

توکن سوزی چه فایده‌ای دارد؟

زمانی که ارزش سکه‌های یک توکن پایین است، توکن سوزی می‌تواند به حفظ یا افزایش آن کمک کند. تأثیری که توکن سوزی دارد را می‌توان تقریبا با فورک شبکه در خصوص ارزهای بزرگ‌تر مقایسه کرد.

در فورک شبکه که به‌صورت منظم اتفاق می‌افتد، عرضه روزانه ارز موردنظر نصف‌شده و متعاقبا پاداش استخراج نیز به همین مقدار کم می‌شود. این کار کمک می‌کند که ارزش آن ارز رشد کند؛ چنانکه فورک سوم بیت کوین در سال ۲۰۲۰، منجر به صعودی شدن قیمت این ارز به مدت نزدیک به یک سال و نیم و رسیدن آن تا مرز ۷۰ هزار دلار شد. با توکن سوزی نیز توکن‌های سوخته‌شده از گردش خارج می‌شوند. این کار، رقابت را برای توکن‌های باقی افزایش داده و سبب افزایش ارزش آن‌ها می‌شود.

بااین‌حال، درست مانند فورک، تأثیر توکن سوزی معمولا در کوتاه‌مدت ظاهر نمی‌شود. بنابراین تصور اینکه با توکن سوزی قیمت‌ها سریعا افزایش می‌یابند، اشتباه است. توکن سوزی، علی‌رغم منطق ساده‌اش، مسیر پیچیده‌ای را در پیش دارد و هدف اصلی آن نه افزایش قیمت که افزایش قدرت ارز دیجیتال است.

توکن سوزی شیبا

آخرین توکن سوزی شیبا در آوریل ۲۰۲۲

اواخر آوریل ۲۰۲۲ و پس از فروکش کردن موج شدید افزایش قیمت شیبا در سال ۲۰۲۱، شیبا اینو از باز شدن یک پورتال جدید توکن سوزی خبر داد. به‌این‌ترتیب، این پورتال، اعضای اکوسیستم شیبا را تشویق می‌کرد که عرضه در گردش این ارز را کاهش دهند. این اقدام شیبا تنها چند روز پیش از سقوط بازار ارزهای دیجیتال، عملی شد.

بسیاری از کارشناسان، دلیل ضربه کمتری که شیبا از بحران اخیر خورده است را قدرت بسیار بالای آن، پیش از وقوع این طوفان عنوان کرده‌اند. قدرتی که شیبا آن را مدیون سیاست‌هایی نظیر توکن سوزی‌های به‌موقع و جذب فوق‌العاده خوب نهنگ‌های قدرتمند است. حتی پس از بحران اخیر نیز شیبا یکی از اولین ارزهایی بود که نشانه‌هایی از بهبودی در آن دیده شد.

توکن سوزی اخیر شیبا علاوه بر کاهش عرضه در گردش، سبب افزایش پاداش هولدرهای این توکن شده است. تیم توسعه شیبا تنها چند روز پس از اطلاعیه توکن سوزی، اعلام کرد که در روز دوشنبه ۲۴ آوریل، بیش از هشت میلیارد توکن را سوزانده است. با ادامه این روند تا روزها و ساعات بعدی، تعداد توکن‌های سوخته‌شده به عدد ۱۲ میلیارد نزدیک شد.

شاید شما نیز با توجه به این اقدام اخیر شیبا قصد خرید این ارز دیجیتال را داشته باشید. توصیه می‌شود، تحقیقات فنی و تحلیلی خود را دراین‌باره کامل کرده و از تصمیمات هیجانی بپرهیزید. همچنین، سعی کنید بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی را ازنظر سرعت تراکنش‌ها، امکان برداشت و واریز، ابزارهای خریدوفروش و کارمزد معاملات انتخاب کنید.

مکانیسم توکن سوزی آوریل ۲۰۲۲

توسعه‌دهندگان پورتال توکن سوزی شیبا گفته‌اند که شیباهای سوخته‌شده به یک آدرس کیف پول جدید منتقل می‌شوند. کیف پولی که به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان آن را بازیابی کرد. توکنی که به چنین کیف پولی منتقل می‌شود برای همیشه از بین می‌رود. در توضیحات شیبا در حساب رسمی توییترش نیز آمده است که این فرآیند، شیبا را کمیاب‌تر خواهد کرد. بااین‌حال، این تیم گفته است که توکن سوزی ممکن است، همیشه سبب افزایش قیمت نشود.

توکن سوزی شیبا با همکاری یک توکن ERC-20 به نام Ryoshis Vision (RYOSHI) انجام شد. پورتال ساخته‌شده به کاربرانی که در این فرآیند شرکت می‌کنند، به‌جای توکن‌های شیبا، توکن‌های دیگری به نام برنت شیب (burntSHIB) می‌دهد. این توکن، پاداش‌های خود را بر اساس توکن RYOSHI با نرخی متفاوت پرداخت می‌کند. بر اساس گفته‌های تیم توسعه شیبا، ۰.۴۹ درصد از کل تراکنش‌های RYOSHI بین صاحبان توکن‌های burntSHIB توزیع خواهد شد.


وضعیت فعلی شیبا

در زمان نگارش این مقاله، قیمت شیبا با افت ۴.۶۲ درصدی نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، برابر با ۰.۰۰۰۰۱۱۸۹ دلار در وب‌سایت coinmarketcap است. مارکت‌کپ این ارز در حدود ۶.۵ میلیارد دلار بوده و با این ارزش در رتبه پانزدهم ارزهای دیجیتال در این وب‌سایت قرار دارد. این توکن، همچنین ۰.۵۲ درصد از کل ارزش بازار (Market Dominance) را در اختیار خود دارد.

سخن آخر

شیبا اینو، میم کوین افسانه‌ای با رکورد سوددهی در کل تاریخ ارزهای دیجیتال است. این توکن، چندین مرتبه توکن سوزی داشته که اولین و بزرگ‌ترین آن‌ها در ابتدای پیدایشش و توسط ویتالیک بوترین مالک اتریوم بوده است. در آخرین توکن سوزی شیبا در اواخر ماه آوریل ۲۰۲۲، نزدیک به ۱۲ میلیارد شیبا به آدرس‌های کیف پول غیرقابل‌بازگشت سرازیر شدند. اقدامی که از سوی تیم توسعه شیبا در جهت تقویت این ارز، افزایش پاداش‌ها، افزایش ارزش و کاهش عرضه این ارز، توصیف شده است.

در زمان نگارش این مقاله، وضعیت شیبا همچنان تحت تأثیر بحران هفته اول می ۲۰۲۲، نزولی است. بااین‌حال، به گفته کارشناسان، شیبا از اولین نجات‌یافتگان این بحران بوده و به لطف نهنگ‌های پرقدرت و توکن سوزی اخیرش می‌تواند دوباره نمودارش را صعودی کند.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...