احتمال مسدود شدن دارایی های ایرانی ها در صرافی های ارز دیجیتال خارجی چقدر است؟

تحریم‌های سایر کشورها علیه ایران، حتی به دنیای ارزهای دیجیتال هم رسیده است. تعداد قابل‌توجهی از معامله‌گران ایرانی از صرافی‌های خارجی مانند «بایننس» برای خرید و نگه‌داری رمزارزهای خود استفاده می‌کنند.

  1. پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱ ساعت ۰۹:۱۱ (۸ ماه قبل)

با ساختار جدید احراز هویت که توسط صرافی‌های خارجی در حال اجرا است، به‌محض شناسایی کیف پول خریداران ایرانی، یک پیغام هشدار برای آنها ارسال می‌کنند. برای انجام معامله به کدام سایت خرید و فروش ارز دیجیتال اعتماد کنیم؟ اخبار منتشر شده مبنی‌بر مسدود شدن حساب ایرانیان توسط صرافی‌های خارجی مانع از فعالیت برخی از معامله‌گران بازار و سردرگمی کاربران شده‌است. در این مقاله احتمال مسدود شدن دارایی کاربران ایرانی در صرافی خارجی را بررسی می‌کنیم.

صرافی بایننس واقعاً حساب ایرانیان را مسدود می‌کند؟

افرادی که با آی پی ایران در صرافی بایننس اکانت ساخته‌اند و نمی‌دانستند که این صرافی ایرانی‌ها را مسدود می‌کند، احتمالاً با پیغام (Apologies but we are unable to provide services to you) مواجه می‌شوند. یعنی با ارز پوزش ما قادر به ارائه سرویس به شما نیستیم. طبق شرایط جدیدی که صرافی بایننس وضع کرده، کاربران ایرانی نمی‌توانند از خدمات این صرافی استفاده کنند و فقط می‌توانند دراسرع‌وقت سرمایه خود را خارج کنند.

بهتر است این موضوع را آویزه گوشمان کنیم که با استفاده از آی‌پی‌های غیرایرانی نیز مجاز به استفاده از خدمات این صرافی نیستیم. جدا از این مسئله، در صرافی بایننس احتمال هک شدن و به سرقت رفتن دارایی‌ها وجود دارد. درصورتی‌که میزان دارایی ما در ارز دیجیتال زیاد است، باید دراسرع‌وقت آنها را به کیف پول خود منتقل کنیم.

دلیل تحریم ایرانیان توسط بایننس چیست؟

دلیل اصلی این تحریم، اخطارهای زیاد از مراکز قانون‌گذاری برای پذیرفتن پیشنهاد همکاری سایفرتریس با بایننس است. هدف اصلی سایفرتریس جلوگیری از پول‌شویی است ولی چنانچه بایننس به معامله با کشورهای تحت تحریم و خارج از (FATF) بپردازد، این همکاری می‌تواند یک زنگ خطر برای کاربران ایرانی بایننس تلقی شود. تا کنون سایفرتریس هزاران آی‌پی مربوط به کاربران مختلف را شناسایی کرده و طبق قوانینی که وضع کرده امکان استفاده از خدمات خود را به آنها داده یا از آنها سلب کرده است.

امکان احراز هویت بایننس برای ایرانیان وجود دارد؟

از زمانی که بایننس ایرانیان را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است، برخی از افراد روش‌های مختلفی برای احراز هویت در صرافی بایننس را معرفی کردند. برخی از مراکز وجود دارند که در قبال دریافت مبلغی، عملیات احراز هویت را برای ما انجام می‌دهند. بعضی از افراد نیز با استفاده از پاسپورت غیرایرانی خود اکانت بایننس خود را وریفای می‌کنند. اما به‌طورکلی بهره‌گیری از خدمات بایننس برای ما ایرانی‌ها هیچ موقع بدون ریسک نخواهد بود. اکنون نیز با وجود سخت‌گیری‌ها و قوانین جدید این موضوع پیچیده‌تر شده‌است و ریسک سرمایه‌گذاری بالا رفته است. اگر با تمام این مسائل و مشکلات باز هم می‌خواهیم در این صرافی فعالیت داشته باشیم باید ریسک‌های موجود را به جان بخریم.

دور زدن تحریم ها با استفاده از کیف پول سیف پال

صرافی باینانس

صرافی بایننس از حامیان اصلی پروژه سیف پال است و مارکت معاملات بایننس توسط این کیف پول در دسترس صاحبان ولت قرار داده می‌شود. بازار معاملات این صرافی در ولت وجود دارد و دارندگان کیف پول سیف پال بدون آنکه نیاز باشد سرمایه خود را به صرافی انتقال دهند، امکان استفاده از نقدینگی این صرافی جهت ترید کردن را دارند.

پس از اعلام تحریم‌های صرافی بایننس علیه ایران، بسیاری از کاربران ایرانی از کیف پول سیف پال برای استفاده از خدمات و امکانات بایننس استفاده می‌کردند. کاربران با متصل کردن کیف پول به صرافی می‌توانستند تحریم‌ها را دور بزنند و معاملات خود را انجام دهند. اما سایت SafePl طی یک خبر اعلام کرد، استفاده از صرافی بایننس توسط سیف پال نیاز به احراز هویت دارد. ازآنجایی‌که ایرانیان شرایط احراز هویت در بایننس را ندارند احتمال بلوکه شدن حساب‌های آنها زیاد است. در حقیقت هیچ راهی برای دورزدن تحریم‌ها و استفاده بدون ریسک از صرافی بایننس برای ما ایرانی‌ها وجود ندارد.

از صرافی داخلی به صرافی خارجی ارز منتقل نکنید

باتوجه‌به رصد تراکنش‌های ورودی و خروجی کاربران در صرافی‌های خارجی، برخی از آنها تراکنش‌هایی که از صرافی‌های ایران ارسال می‌شود را شناسایی می‌کنند و به آنها هشدار صادر می‌کنند. در صورت دریافت این پیغام‌ها باید آنها را جدی بگیریم و نسبت به واریز رمزارز به‌حساب خود در صرافی بین‌المللی هشیار باشیم.

ازاین‌رو به کاربران ایرانی پیشنهاد می‌کنیم برای انتقال رمز ارزهای خود به صرافی‌های خارجی از چند کیف پول به‌عنوان واسطه استفاده کنند و در صورت دریافت هشدار، دارایی‌های خود را به کیف پول شخصی خود منتقل کنند. برخی از صرافی‌ها ممکن است به هنگام برداشت دارایی به مقصد صرافی ایرانی، نیست به مسدودکردن دارایی کاربران اقدام کنند پس بهتر است ارزهای دیجیتال خود را به یک کیف پول امن منتقل کنیم.

برای خرید ارز دیجیتال از کدام صرافی استفاده کنیم؟

یکی از مشکلاتی که اکثر فعالین حوزه ارزهای دیجیتال با آن مواجه هستند انتخاب صرافی ارز دیجیتال امن است. برخی از صرافی‌های خارجی به ایرانی‌ها سرویس نمی‌دهند و در صورت مشاهده آی‌پی ایران، حساب را مسدود می‌کنند. بهتر است از صرافی‌های ایرانی که خدماتی مشابه پلتفرم‌های خارجی ارائه می‌دهند استفاده کنیم و قبل از انتخاب صرافی، قوانین آن را به‌خوبی مطالعه کنیم و اعتبار و میزان امنیت آن را بسنجیم.

معامله ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

ارز دیجیتال

سرنوشت ارزهای دیجیتال در ایران کمی سردرگم است. باتوجه‌به گسترش دنیای کریپتو در دنیا، هنوز هم مراجع مختلف قانون‌گذار تصمیمی نگرفته‌اند. در پاسخ به سؤال، آیا خرید و فروش ارز دیجیتال قانونی است؟ نمی‌توانیم پاسخ قطعی بدهیم. معاملات رمز ارزها در ایران جرم به‌حساب نمی‌آیند زیرا هیچ‌گونه جرم‌انگاری برای آنها در نظر گرفته نشده است.

بانک مرکزی در سال 1397 قوانینی را برای فعالین حوزه رمز ارزها مشخص کرد. طبق این سند بهره‌گیری از ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک روش پرداختی در ایران ممنوع است و مسئولیت انتشار ارزهای دیجیتال بر عهده تیم توسعه‌دهنده همان ارز است و بانک مرکزی هیچ مسئولیتی را قبول نمی‌کند. طبق این قوانین منتشر شده، خریدوفروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های ایرانی مانعی ندارد و فعالیت غیرقانونی به‌حساب نمی‌آید. فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران باتوجه‌به رعایت قوانین مجاز است. تمامی صرافی‌های ارز دیجیتال باید به سیستم شاپرک متصل شوند تا امکان مبادلات ارزهای دیجیتال از درگاه بانکی فراهم شود.

جمع‌بندی نهایی

بالا بودن حجم معاملات و امنیت صرافی بایننس باعث شده تا این پلتفرم از رقبای خود پیشی بگیرد و جایگاه ویژه‌ای را در میان کاربران پیدا کند. اما همان‌طور که در این نوشتار گفتیم، فعالیت در این صرافی برای ما ایرانی‌ها ریسک زیادی را به همراه دارد. در حال حاضر «صرافی تبدیل» یکی از معتبرترین و امن‌ترین پلتفرم‌های ایرانی است. طراحی این صرافی به‌گونه‌ای است که افراد آماتور و تازه‌کار دچار سردرگمی نمی‌شوند. برای کار با این صرافی نیازی به آموزش خاصی نیست، فقط کافی است با مفاهیم پایه ارزهای دیجیتال آشناییت داشته باشیم.

سؤالات متداول

1. آیا صرافی خارجی می‌تواند دارایی ما را مسدود کند؟

بله زیرا کلید خصوصی کیف پول صرافی‌ها در اختیار خود آنها قرار داد. به‌راحتی می‌توانند حساب ما را مسدود کنند و درخواست‌های برداشت را رد کنند.

2. آیا صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانند ایرانی‌ها را شناسایی کنند؟

بله تمامی صرافی‌ها می‌توانند با استفاده از شناسایی آی‌پی کاربران و شناسایی آدرس‌های متعلق به صرافی، در خصوصی غیرمجاز بودن کاربر تصمیم بگیرند. به‌تازگی «صرافی دکس‌یونی‌سوآپ» نسبت به مسدودکردن آدرس‌های کیف پول‌های مشکوک به شرکت در فعالیت‌های غیرقانونی اقدام می‌کند.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...