ویژگی‌های استفاده از سمعک و سمعک نامرئی

  1. شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۰۹:۰۰ (۵ سال قبل)

استفاده از سمعک برای اصلاح عیوب شنوایی درست مانند استفاده از عینک برای اصلاح عیوب انکساری و بینایی چشم، یکی از الزاماتی است که فرد برای بهبود و ارتقای کیفیت زندگی بدان نیاز دارد. زیرا این لوازم پزشکی علاوه بر اصلاح عیوب، در ارتقای کیفیت زندگی فرد و بهبود برقراری ارتباط با دیگران تاثیر بسزایی دارند لذا فرد باید بدون هیچ گونه خجالتی از آن‌ها بهره بگیرد اما متاسفانه هنوز دیدگاه بسیاری از افراد جامعه درباره سمعک اصلاح نشده و برخی افراد به علت خجالت ظاهر شدن در انظار عموم با سمعک، از این ابزار اصلاحی پزشکی امتناع می‌ورزند. بنابر نظر بسیاری از ادیولوژیست‌ها و متخصص شنوایی سنجی، عدم استفاده از سمعک می‌تواند باعث بدتر شدن وضعیت شنوایی فرد شود.  

بنابراین بهتر است خجالت و شرم را کنار گذاشته و چنانچه پس از مراجعه به کلینیک ادیولوژی به شما توصیه شد از سمعک استفاده کنید، بلافاصله در این زمینه اقدام کنید. اما یکی از گزینه‌های موجود برای افرادی که تمایلی ندارند دیگران از مشکل شنوایی آن‌ها مطلع شوند، استفاده از سمعک نامرئی است. این نوع سمعک در انواع مختلفی در بازار موجود است که بسیاری از مدل‌ها دارای مزیت‌های زیادی دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شنیدن تمامی صداهای 360 درجه اطراف با کیفیت خوب: سمعک نامرئی با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های مدرن قادر است به شما در شنیدن هر چه واضح‌تر تمامی صداهای اطراف کمک کرده و بدین ترتیب شرکت در مکالمات و برقراری ارتباط با دیگر افراد حتی در مکان‌های شلوغ هم خیلی آسان خواهد بود.
  • سمعک نامرئی کاملا مناسب افرادی است که استفاده از سمعک‌های کوچک که قابلیت حمل راحت‌تری دارند را ترجیح می‌دهند و تمایلی به دیده شدن سمعک ندارند. بدین ترتیب به راحتی می‌توانند به راحتی با دیگران مکالمه کنند. علاوه بر این در بسیاری از مدل‌ها، امکان ساخت سمعک نامرئی با توجه به نیازها و اندازه گوش فرد نیز وجود دارد زیرا گوش هر شخصی درست مانند اثر انگشت او خاص و منحصر به فرد است و این کار در مطب ادیولوژی انجام می‌شود.
  • با وجود اینکه سمعک نامرئی دیده نمی‌شود، اما در آوردن آن از گوش بسیار راحت و ساده است و این یکی دیگر از مزایای این مدل است.
  • از دست دادن شنوایی یا کم‌شنوایی باعث وارد آمدن فشار بیشتری روی مغز و کارکرد بیشتر آن می‌شود. بسیاری از سمعک‌های مدرن به ویژه سمعک نامرئی به دلیل موقعیت آن در گوش، به نوعی طراحی شده‌اند که موجب کاکرد طبیعی مغز در درک صداهای اطراف شود.
  • در مدل‌های جدیدتر شاهد قابلیت اتصال سمعک نامرئی به تلفن همراه هوشمند نیز هستیم. این نوع سمعک‌ها قابلیت تبدیل به یک هدست با کیفیت، یا هندزفری تلفن همراه برای پاسخگویی به تلفن یا گوش کردن به موسیقی، و نیز قابلیت اتصال به تلویزیون را دارد.

تکنولوژی سمعک‌های قدیمی

بر خلاف آنچه در سمعک‌های جدی شاهد آن هستیم، سمعک‌هایی که با تکنولوژی قدیمی ساخته شده‌اند، دارای کیفیت پایین‌تری هستند بنابراین در مراجعه به مراکز ادیولوژی معمولا شما را به استفاده از سمعک‌های مدرن ترغیب می‌کنند. با سمعک‌های قدیمی شنیدن واضح صدا در فضاهای شلوغ مثل رستوران بسیار مشکل است زیرا تمرکز این نوع سمعک روی صداهایی است که از جهت جلوی فرد می‌آید، مثل صدای فردی که روبروی شما ایستاده و با شما صحبت می‌کند. سمعک‌های قدیمی با محدود کردن دیگر صداهای اطراف – مانند دیگر صداهای صحبت کردن یا صدای محیط اطراف- باعث محدودیت در شنوایی و ایجاد حس شنوایی مصنوعی در فرد شود.

تکنولوژی به کار رفته در سمعک‌های مدرن و سمعک نامرئی قدرت تجزیه و آنالیز تمامی فضا و تمایز و تفکیک صدای صحبت کردن و صداهای زاید اطراف از یکدیگر را دارد. در نتیجه بلافاصله صداهای زاید اطراف را کاهش داده و به فرد شنوایی طبیعی 360 درجه خواهد داد و فرد با استفاده از این تکنولوژی در سمعک نامرئی قادر به برقراری هر چه بهتر ارتباط با دیگران خواهد بود. این یکی از دلایل عمده‌ای است که باعث می‌شود پس از ادیولوژی استفاده از سمعک‌های ساخته شده با تکنولوژی مدرن توصیه می‌شود.


مهم‌ترین نکته در مورد انتخاب سمعک

یکی از مهم‌ترین نکات در استفاده از سمعک این است که پیش از هر گونه اقدامی برای انتخاب مدل یا خرید سمعک نامرئی به مرکز ادیولوژی مراجعه کرده و پس از معاینه توسط متخصص شنوایی سنج و تشخیص بهترین نوع سمعک برای شما، اقدام به خرید کنید.


ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.
رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...