جوش صورت و درمان آن با استفاده از پماد تتراسایکلین و مزونیدلینگ

جوش صورت در واقع نوعی بیماری التهابی است که در سنین نوجوانی بسیار شایع بوده و در بسیاری از بزرگسالان و به ویژه زنان نیز بروز کرده و غدد چربی پوست و پیازهای مو را درگیر میکند. در واقع آکنه زمانی ایجاد می‌شود که غدد چربی نتواند ترشحات خود را به خارج از پوست منتقل کرده و منافذ پوستی بسته شده باشند، در نتیجه چربی در زیر پوست انباشته شده و جوش و کیست را به وجود می آورد.

 1. پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸ ساعت ۱۳:۳۳ (۱ سال،۶ ماه قبل)

این عارضه باعث ایجاد ضایعات همچون جوش سر سفید، جوش سر سیاه، جوش متورم و قرمز، جوش دردناک و حتی کیست بر روی پوست شده و به همین جهت بسیاری از نوجوانان و جوانان مبتلا به این عارضه سعی دارند تا با روش های مختلف آن را درمان کرده و اثرات آن را از بین ببرند. 

از جمله اثرات به جا مانده از آکنه های پوستی می‌توان به جای جوش به شکل اسکار، گوشت اضافه یا لک های قهوه ای پوست اشاره کرد. به طور کلی آکنه پوستی در ۸۵ درصد نوجوانان و جوانان ایجاد شده و می تواند تا سنین بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد. حتی زنان باردار نیز می توانند مبتلا به این عارضه گردند.

به همین منظور جهت درمان آکنه های پوستی حتما باید اطلاعات کافی از این بیماری به دست آورده تا بتوان درمان موثر و موفقی بر روی آن انجام داد. همچنین باید عوامل ایجاد کننده این عارضه را تشخیص داده و تا حد امکان آن ها را کنترل و برطرف کرد.

جوش صورت

عوامل ایجاد کننده آکنه پوست

از عمده ترین علت های ایجاد کننده آکنه یا جوش صورت و بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد. افزایش سطح هورمون ها در زمان بلوغ مى تواند تولید آکنه را سبب شود. به علاوه، آکنه غالباً زمینه ارثى نیز دارد. موارد زیر نیز مى‌تواند در ایجاد آکنه موثر باشند:

 • تغییرات هورمونی در دوران بلوغ و در دوره های ماهانه زنانه
 • عوارض ناشی از مصرف برخی داروها مانند لیتیم، کورتیکوستروییدها و باربیتوراتها
 • ترشح زیاد چربی پوست و استفاده بیش از حد از مواد آرایشی
 • ایجاد فشار و سایش و روی پوست
 • شرایط آب و هوایی و همچنین آلودگی و رطوبت بالا

همان طور که می دانید جوش یا آکنه پوستی بیشتر در صورت و برخی اوقات در گردن، قفسه سینه، کمر و شانه به وجود می آید و بر اساس شدت وقوع می‌توان آن را به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم کرد. در نتیجه، نوع آکنه و شدت آن می تواند تعیین کننده نحوه درمان این عارضه باشد.

درمان آکنه با استفاده از پماد تتراسایکلین

قبل از انجام هر نوع درمانی بهتر است ابتدا به مطب پزشک مراجعه کرده و آکنه های صورت خود را بررسی کنید علت ایجاد کننده آن تشخیص داده شود. همانطور که گفتیم، عوامل زیادی ممکن است باعث ایجاد آکنه گردد و مصرف داروهای همچون داروهای ضد تشنج، کورتیکو استروئیدهای موضعی یا خوراکی، پروژستین، ترکیبات آندروژنی و لیتیم یا وجود اختلالات هورمونی در خانم ها مورد ممکن است در ایجاد و تشدید آن موثر باشد.

همچنین در زنان و در سنین بالا، عواملی همچون اختلالات و بی نظمی قاعدگی، پرمویی بدن، ریزش مو یا شوره سر می‌تواند باعث بروز جوش یا آکنه گردد. همچنین بیماری هایی نظیر فولیکولیت، روزاسه، کراتوز پیلار و واکنش دارویی می تواند اثراتی شبیه به آکنه در صورت و بدن ایجاد کند که باید حتماً بررسی گردد.

یکی از راههای درمان موفق آکنه یا جوش و برطرف کردن اثرات باقی مانده از آن، استفاده از پماد تتراسایکلین است که می‌توان به راحتی آن را از داروخانه ها تهیه کرد. پماد تتراسیکلین باعث کاهش میزان رشد باکتری های ایجاد کننده آکنه در پوست شده و همچنین با خواص ضدالتهابی خود باعث از بین رفتن اثرات قرمزی و تورم جوش ها می گردد.

علاوه بر این از پماد تتراسایکلین میتوان جهت درمان جوشهای سطح ضعیف متوسط و شدید استفاده کرد. همچنین می‌تواند باعث کاهش اثرات جوش های التهابی بر روی پوست شود. برای استفاده از پماد تتراسایکلین تنها کافیست تا روزی ۲ مرتبه از این پماد بر روی پوست صورت و محل های دارای جوش استفاده کردند تا اثرات و عوامل ایجاد کننده آکنه یا جوش از بین برود.

جوش صورت

مزونیدلینگ چیست؟

مزونیدلینگ یکی دیگر از روش‌های درمان جوش یا آکنه بر روی پوست است که با استفاده از سوزن های بسیار ریز باعث ایجاد تحریک در لایه های میانی پوست میشود.در این روش از هزاران سوزن بسیار ریز استفاده می‌شود که به وسیله دستگاه مخصوص این سوزن ها بر روی پوست ضربه وارد کرده و به لایه های میانی نفوذ می کند.

همین امر باعث می‌شود تا منافذ بسیار ریز در حد میکرومتر در سلولهای پوستی ایجاد شده و باعث تحریک پوست به تولید سلول های جدید همچنین تخریب سلول‌های پیر پوست می گردد. همچنین استفاده از این روش باعث افزایش تولید کلاژن در پوست شده و خاصیت انعطاف پذیری و کسانی پوست را افزایش می دهد.

در روش مزونیدلینگ از داروهای خاصی نیز استفاده می‌شود که می‌توان از کوکتل های روشن کننده جهت از بین بردن اثرات لک و درمان آکنه استفاده کرد. زمان استفاده از این روش ابتدا در پوست، بی حسی موضعی تزریق شده تا در هنگام کار دردی احساس نشود.

سپس با استفاده از دسته مخصوص، سوزن ها بر روی پوست ضربه وارد کرده و باعث بهبود بافت ها افزایش کلاژن سازی پوست و بسته شدن منافذ پوست می گردند. در نتیجه با استفاده از این روش تحریک پوست به کلاژن سازی به راحتی انجام شده و در نتیجه کلاژن ها و الاستین های جدیدی در پوست تشکیل می‌شود که باعث جوانسازی و زیبایی پوست می گردد.

از این روش می‌توان برای درمان انواع تیپ های پوستی استفاده کرده و به راحتی از اثرات آکنه یا جوش را از بین برد.توجه داشته باشید که طول درمان آکنه روش مزونیدلینگ حدود ۴ تا ۷ هفته به طول می انجامد.

مزایای استفاده از روش مزونیدلینگ

 • برطرف کردن جای جوش و اسکار قدیمی
 • رفع فرورفتگی ها و چین و چروک
 • جوانسازی و افزایش تولید کلاژن در پوست
 • افزایش خاصیت الاستیسیته در پوست
 • ترمیم و بهبود اثرات زخم و حال آکنه پوستی
 • افزایش نفوذ ویتامین ها و کرم ها در پوست
 • کمرنگ کردن و محو کردن لکه های سطحی پوست
 • افزایش خون رسانی در لایه های پوستیرپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...