۵ نکته کلیدی برای اینکه مدیر اجرایی موفقی شوید

استخدام مدیر اجرایی فرآیندی زمانبر و نیازمند بررسی فاکتورهای مختلف درباره کاندیدا است. مدیریت یک کسب و کار مسئولیت زیادی به همراه دارد و رسیدن به موفقیت در این نقش نیازمند تلاش مستمر و کسب تجربه کافی است. هرچند تجربه نقش مهمی در بهبود عملکرد شما به عنوان مدیر اجرایی دارد، نکات و توصیه‌هایی وجود دارد که عمل کردن به آن‌ها مسیر موفقیت را برایتان هموارتر می‌کند.

  1. چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱ ساعت ۰۷:۵۹ (۶ ماه قبل)

در این مطلب، 5 توصیه کلیدی از مدیران موفق را بررسی می‌کنیم که می‌تواند به شما در تبدیل شدن به یک مدیر اجرایی موفق کمک کند.

5 نکته کلیدی برای موفقیت به عنوان مدیر اجرایی

مدیریت اجرایی یک کسب و کار می‌تواند با چالش‌های زیادی همراه باشد، خصوصا اگر به تازگی این نقش را برعهده گرفته و تجربه و اعتماد به نفس کافی برای انجام وظایف آن را ندارید. یکی از مواردی که به کسب موفقیت در این نقش جدید کمک می‌ کند، یادگیری از تجربه‌های افرادی است که در این حوزه سابقه کار و تخصص بیشتری دارند؛ داشتن تجربه در کنار انعطاف پذیری و هماهنگی با تغییرات، می‌تواند از شما مدیر موفقی بسازد.

اگر به دنبال فرصت‌های شغلی استخدام مدیر اجرایی در تهران و سایر شهرها هستید، یکی از راه‌ها، جستجو در سایت‌های معتبر استخدام و کاریابی است. برای استخدام مدیر اجرایی در تهران روی این قسمت کلیک کنید.

در ادامه، 5 نکته مهم که به کسب موفقیت شما به عنوان یک مدیر اجرایی کمک می‌کنند را بررسی می‌کنیم.

1. پشت سر گذاشتن شکست‌ها

وجود چالش و تجربه شکست در مسیر پیشبرد پروژه های کسب و کار اجتناب ناپذیر است. هر بار که شما به عنوان یک مدیر اجرایی با چالشی مواجه شده و یا تصمیمی می‌گیرید، ممکن است نتوانید به خوبی از پس آن بربیایید. اینکه برای تصمیم گیری در چنین موقعیت‌هایی دچار مشکل شوید طبیعی است؛ مشکل اصلی زمانی است که اجازه می‌دهید این شکست یا اشتباه کوچک شما را تعریف کند. یکی از مهم‌ترین اصول موفقیت در کسب و کار به عنوان یک مدیر اجرایی، مسئولیت پذیری در قبال مشکلات و تجزیه و تحلیل درست موقعیت برای سریع‌تر رد شدن از اشتباهات و شکست‌ها است.

مدیریت اجرایی یک کسب و کار، خصوصا اگر موسس آن باشید، چالش‌های زیادی به همراه دارد. شما به احتمال زیاد در این مسیر تنها خواهید بود، پس باید خودتان را برای مورد قضاوت قرار گرفتن، فشارهای داخلی و انتقاد عمومی آماده کنید. هرچه شما پذیرش بیشتری در رابطه با شکست‌ها و روحیه قوی‌تری داشته باشید، سریع‌تر می‌توانید مشکلات و موانع را پشت سر بگذارید.

2. معکوس کردن هرم سلسله مراتبی

یک مدیر اجرایی موفق می‌داند که این کارمندان نیستند که برای او کار می‌کنند، بلکه مدیر است که در خدمت کارمندان شرکت است. رهبری خدمتگذار، باعث شکل‌گیری یک فرهنگ حمایتی در سازمان می‌شود که در نهایت تاثیر فوق‌العاده‌ای بر موفقیت کسب و کار دارد.

یک مدیر اجرایی به‌روز، در عین حال که بالاترین مقام اجرایی شرکت است، نباید این حس را منتقل کند که از دیگر کارمندان سازمان برتر و بالاتر است. تشخیص این که موفقیت شرکت شما حاصل همکاری بین تیمی از افراد با توانایی‌ها و استعدادهای منحصر به فرد است که در جهت رسیدن به یک هدف مشترک تلاش می‌کنند، از اصول مهم رسیدن به موفقیت است.

با تمامی افراد سازمان خود ارتباط برقرار کنید. وقتی به کارمندان خود خدمت کرده و ارزش افزوده هر کارمند را تشخیص داده و تقویت می‌کنید، جامعه‌ای حمایتگر را ایجاد کرده‌اید که برای موفقیت کسب و کارتان ضروری است.

3. موضع‌گیری در برابر مسائل اجتماعی

برای موفقیت به عنوان یک رهبر، باید از همسو شدن شرکت با هنجارها، حساسیت‌ها و مسائل روز جامعه اطمینان حاصل کنید. مسائلی مثل برابری بین حقوق زنان و مردان، کمک به حفظ محیط زیست، توجه به حقوق اقلیت‌ها و غیره، از مواردی هستند که شما به عنوان یک مدیر اجرایی و چهره عمومی شرکت باید به آن‌ها واکنش درستی نشان بدهید. این موضوع به معنی همراه شدن با هر مساله جدید اجتماعی نیست، بلکه توجه به یک ارزش اجتماعی ثابت (مثل کمک به برابری) و تلاش در جهت تحقق هرچه بیشتر آن کمک می‌کند تا بتوانید در اغلب موارد بدون تغییر جهت، موضع‌گیری درستی نسبت به مسائل روز جامعه داشته باشید.

4. راهنمایی و جهت‌دهی به کارکنان

امروزه بیش از هر زمان دیگری، از رهبران انتظار می‌رود که در مواقع بحرانی الهام‌بخش دیگران بوده و با راهنمایی و جهت‌دهی درست به اعضای تیم خود در رسیدن به نتایج فوق‌العاده کمک کنند. رسیدن به جایگاه مدیر عامل، به این معنی است که احتمالا در نقش قبلی خود عملکرد خوبی داشته‌اید. با این حال، برای اینکه بتوانید کسب و کار را به طور موثر رهبری کنید، بسیار مهم است که درگیر نقش گذشته خود و کار روی جزئیات نشده و اجازه بدهید افراد ایده های خود را ارائه داده و پیاده‌سازی کنند.

 به عنوان یک مدیر اجرایی باید به تمامی جنبه‌های کسب و کار توجه کرده و با در نظر داشتن آینده، استراتژی درستی در پیش بگیرید. شما نمی‌توانید با توجه کردن به جزئیات روزمره در نقش مدیریتی خود به درستی عمل کنید.

یک مدیر اجرایی که نقش رهبری نیز دارد، مسئول انجام کارها نیست، بلکه مهم‌ترین وظیفه او راهنمایی کردن و نشان دادن مسیر درست به افراد برای یادگیری بیشتر و انجام بهترین کار است. شما مسئول تشویق و الهام‌بخشی به کارکنان هستید تا بتوانند در سازمان ارزش‌آفرینی کرده و توانایی و استعدادهای خودشان را شکوفا کنند.

5. تمرکز روی سود

داشتن شفافیت مالی با کارکنان، یکی از اصول تعیین کننده سلامت کسب و کار است. شفافیت باعث می‌شود تا این سوال را از خود بپرسید که آیا x میزان تلاش ارزش رسیدن به x میزان سود را دارد؟ از آن مهم‌تر، آیا این میزان پایدار و مداوم است؟ به احتمال زیاد خیر.

"سرمایه گذاری روی کارمندان" شرکت را به سودآوری می‌رساند. زمانی که به رشد و توسعه حرفه‌ای کارمندان اهمیت داده و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، محیطی برد-برد و همراه با احساس رضایت را برای آن‌ها ایجاد کرده‌اید. در مقابل، یک کسب و کار سودآور پول بیشتری برای سرمایه‌گذاری در تیم و کسب‌وکار دارد که در ادامه به سوددهی بیشتر نیز منجر می‌شود.

کسب‌وکارهای بزرگ همیشه دارای فرهنگ و ارزش‌های مشخص هستند و مسئولیت تدوین و توسعه یک فرهنگ عالی، بر عهده رهبر کسب‌وکار است. فرهنگ چیزی است که بر رفتار و تصمیمات تیم و همچنین توانایی شما برای جذب و حفظ افراد مستعد تأثیر می‌گذارد. شما به عنوان یک مدیر اجرایی باید بخش مهمی از زمان و توجه خود را صرف ساختن فرهنگ مورد نظر خود در سازمان کنید.

زمانی که ارزش سرمایه‌گذاری روی کارکنان را درک کرده و اجازه بدهید افراد نظر و عقیده خودشان را در یک محیط برابر ارائه کنند، فرصت‌های بی‌پایانی را برای رسیدن کسب و کار به موفقیت‌های مستمر ایجاد کرده‌اید.

از مدیر عامل بودن لذت ببرید!

شروع فعالیت به عنوان یک مدیر اجرایی، شروع یک مسیر پرچالش و جذاب است. بدون شک شما برای به دست آوردن این موقعیت تلاش زیادی کردید، پس از آن لذت ببرید. با این حال، باید برای چالش‌ها و فشارهای درونی و بیرونی نیز آماده باشید. شما در این مسیر شکست و انتخاب‌های اشتباه را تجربه خواهید کرد، اما نباید اجازه بدهید این شکست‌ها توانایی مدیریت شما را زیر سوال ببرند. از خودتان انتظار نداشته باشید که همه چیز را بدانید، وظیفه اصلی شما ساختن یک تیم موفق از افرادی است که در کار خودشان متخصص هستند.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...