«تو با کدام باد می روی» به ایران رسید ! + فیلم

نمایش «تو با کدام باد می روی» به کارگردانی کمال هاشمی که این روزها در تئاتر مستقل تهران اجرا می شود، به موضوع مهاجرت در معنایی کلی می پردازد.

  1. دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۱۳:۳۸ (۴ سال،۸ ماه قبل)

کمال هاشمی کارگردان نمایش «تو با کدام باد می روی» به نویسندگی جمال هاشمی که این روزها در تئاتر مستقل تهران اجرای عمومی خود را آغاز کرده است درباره موضوع این اثر نمایشی به خبرنگاران گفت: ۵ سال پیش ایده این نمایش از داستان هایی که درباره مهاجرت و سفرهای غیرقانونی می شنیدم در ذهن من شکل گرفت. ۲ سال درگیر این ایده بودم و در گام بعدی نگارش آن را به برادرم جمال هاشمی سپردم. 

وی ادامه داد: در روند نگارش نمایشنامه در سال ۲۰۱۵ بودیم که فستیوال بولوار در شهر فریبورگ سوییس فراخوانی را با موضوع مهاجرت منتشر کرد و ما هم کار را برای فستیوال ارائه دادیم. خوشبختانه از میان ۴۳۲ اثر متقاضی، نمایش «تو با کدام باد می روی» پذیرفته شد و فستیوال در مقام تهیه کننده اثر حضور پیدا کرد. بعد از آن نمایش «تو با کدام باد می روی» با درخواست هایی که وجود داشت در فستیوال های دیگری در اروپا نیز به صحنه رفت.

این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه نمایش دارای چهار شخصیت ایرانی و یک شخصیت افغانستانی است، توضیح داد: موقعیت نمایش اینگونه است که این ۵ شخصیت از ۶ مرز عبور کرده اند و در حال گذراندن از مرز هفتم که ناکجاآباد است، هستند. کار به مفهوم مهاجرت به معنای کلی اش می پردازد. این مرز هفتم نیز به نوعی ارجاع به خوان هفتمی است که اسفندیار در شاهنامه فردوسی قصد عبور از آن را دارد.

هاشمی درباره دلایل اینکه چرا طی ۲ سال گذشته نمایش «تو با کدام باد می روی» را در ایران اجرا نکرده است، یادآور شد: شرایط برای اجرا در ایران به گونه ای بود که همکاری مناسب از سوی سالن های نمایشی اتفاق نمی افتاد. ۲ سال پیش نیز برای اجرای این اثر در ایران اقدام کردیم ولی چون سالن ها به دنبال پارامترهای دیگری به جای شایستگی اثر هستند، این شرایط برای ما مهیا نشد.

کارگردان «تو با کدام باد می روی» افزود: مدیریت تئاتر مستقل تهران چون از فعالان تئاتر هستند و دغدغه تئاتر دارند، این فرصت را برای اجرا نمایش مهیا کردند.

وی درباره بازخورد مخاطبان از اجرای «تو با کدام باد می روی» اظهار کرد: ما تا کنون سه اجرا داشتیم و بازخوردهای خوبی از مخاطبان دریافت کردیم. افتتاح اجرای عمومی نمایش نیز با حضور رایزن فرهنگی کشور سوییس به عنوان تهیه کننده کار و نادر مشایخی انجام شد.

نمایش «تو با کدام باد می روی» با بازی کاظم سیاحی، محمد عباسی، شیوا فلاحی، سونیا سنجری و حامد نجابت ساعت ۱۹:۳۰ در تئاتر مستقل تهران به صحنه می رود. این نمایش تا اواخر اردیبهشت ماه به اجرای عمومی خود ادامه می دهد.

آنکیدو دارش طراح صدا و آهنگساز، نگار نعمتی طراح لباس، مهرداد متجلی عکاس، مازیار تهرانی طراح پوستر و بروشور و سارا سجادی مدیر پروژه نمایش «تو با کدام باد می روی» هستند.


سایر اطلاعات:

تولید مشترک ایران و سوئیس 

برنده گرنت فستیوال ‏Belluard ،فریبورگ،سوییس۲۰۱۵/

اجرا شده در

فستیوال تیاتر Territori،بلینزونا،سوییس،۲۰۱۶/

فستیوال تیاتر TANDEM،آراس،فرانسه،۲۰۱۷/

فستیوال تیاتر ‏LES REVCONTRES A L'ECHELLE مارسی،فرانسه،۲۰۱۷/

فستیوال تیاتر Va Ga Mon Des،مولوز،فرانسه،۲۰۱۷/

و مرکز هنرهای زیبای بروکسل BOZAR THEATRE،بلژیک،۲۰۱۷

نویسنده: جمال هاشمی

 طراح و کارگردان: کمال هاشمی

بازیگران:

شیوا فلاحی، کاظم سیاحی، محمد عباسی، سونیا سنجری، حامد نجابت.

مدیر پروژه: سارا سجادی

دستیار کارگردان: پیمان فخرایی

طراح لباس: نگار نعمتی

دستیار طراح لباس: بی تا نصر

طراح پوستر و بروشور: مازیار تهرانى

عکاس: مهرداد متجلى

طراح و ساخت صدا و موسیقی: آنکیدو دارش

طراح نور و ویژوال: کمال هاشمی

ساخت ویژوال: انوشیروان آریا

ساخت تیزر: على شریفى

مشاور رسانه ای: روح الله زندى

تهیه کننده اجرای ایران: نگار فروتنرپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...