ترتیب خواندن دروس برای کنکور باید چگونه باشد ؟

سوال بسیاری از داوطلبان کنکور این است که ترتیب خواندن دروس کنکور باید چگونه باشد؟

  1. دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹ ساعت ۱۰:۴۳ (۲ ماه قبل)

حتما می‎دانید برای شرکت در این آزمون باید مجموعه‎ایی از کتاب‌های درسی را در مقاطع مختلف تحصیلی مطالعه نمایید. برای موفقیت در این آزمون، لازم است تا به طور دقیق نکات را یاد گرفته و توانایی استفاده از آنها را در کوتاه‎ترین زمان داشته باشید. به همین دلیل، صرفا مطالعه کتاب‌های درسی نمی‎تواند در این زمینه منجر به موفقیت شما شود. با استفاده از کتاب‎های کمک‌ درسی مناسب و معتبر این فرصت را خواهید داشت تا نکات آموزشی را به طور پیوسته و طبقه‎بندی شده، یاد گرفته و به خاطر بسپارید. به این ترتیب راحتر می‎توانید از نکات آموزشی برای پاسخ دادن به سوالات استفاده نمایید. اما از کدام درس باید شروع کرد تا به موفقیت رسید؟

موفقیت در کنکور

آیا برای موفقیت در کنکور باید در ابتدا درس های اختصاصی را مطالعه کرد یا عمومی؟  

بسیاری از داوطلبان و حتی والدین آنها بر این باور هستند که برای موفقیت در کنکور بهتر است ابتدا به سراغ مطالعه درس‌های اختصاصی رفت. باید بدانید که این موضوع به طور کامل به ویژگی‌های شخصیتی شما بستگی خواهد داشت. مطالعه مباحث اختصاصی در ابتدا، برای همه دانش‌آموزان نمی‎تواند منجر به موفقیت شود. به یاد داشته باشید، مخرب‎ترین تفکری که می‎تواند به طور حتم باعث شکست شما در این آزمون به شدت رقابتی شود، مقایسه خود با دیگران و عدم داشتن برنامه‎ریزی درسی مناسب است. هر فردی عادت‌های خاصی برای مطالعه و یادگیری دارد. برخی با شروع درس‌های اختصاصی احساس بهتری داشته، در حالیکه برخی داوطلبان بر این باور هستند که، ابتدا خواندن درس‌های عمومی برای آنها بهتر است. بنابراین همیشه سعی کنید به ذائقه درسی خود توجه داشته باشید.

می‎دانید مهمترین نکته برای یک شروع خوب چیست؟ اینکه شما از مطالعه و یادگیری احساس لذت داشته باشید. اگر با درسی شروع کنید که کمتر به آن علاقه داشته و در عین حال با یادگیری و بکارگیری مفاهیم آن مشکل دارید، مطمئن باشید، خیلی زود در میانه راه از حرکت خواهید ایستاد.

منابع کنکور 1400

برای موفقیت در کنکور به ضرایب دروس دقت کنید.

در طی مطالعه منابع کنکور 1400، به ضرایب دروس دقت داشته باشید. برخی از درس‎های اختصاصی از ضریب بیشتری برخوردار هستند، بنابراین به راحتی می‎توانند رتبه شما را جابجا نمایند. بهتر است در برنامه‎ریزی درسی، برای مطالعه این دروس زمان بیشتری گذاشته و آنها را در اولویت قرار دهید. نکته مهم دیگر این است که این منابع صرفا محدود به کتابهای سال آخر مقطع متوسطه نمی‌شوند. به همین دلیل لازم است تا کتاب‌های سال‌های قبل را نیز مطالعه نمایید. کتاب‎های کمک آموزشی در این زمینه می‎توانند برای شما بسیار مفید باشند. آنها مطالب درسی را طی سالهای تحصیلی، به صورت مدون و طبقه‎بندی شده در اختیار شما قرار می‎دهند، بنابراین با داشتن آنها مطمئن خواهید بود که به طور جامع و کامل، به مطالب و نکات درسی دسترسی دارید.

این نوع از کتاب‎ها معمولا به چندین روش مختلف نگارش می‎شوند. برخی از آنها مانند از سیر تا پیاز گاج، سه هدف اصلی را دنبال می‌کنند. در ابتدا مولفان به تدریس مفاهیم درسی پرداخته و جز به جز کتاب درسی را برای دانش‌آموز تشریح کرده‌اند. در مرحله بعد سوالات تشریحی و آزمون‌های نهایی در اختیار مخاطب قرار خواهد گرفت. به این ترتیب فرد برای امتحانات نهایی نیز آماده می‎شود. در نهایت نیز، سوالات چهارگزینه‌ایی وجود دارد که به بالا بردن سرعت دانش‌آموز در پاسخ دهی به پرسش‌ها کمک خواهد کرد. این کتاب کمک آموزشی را می‎توانید برای مقاطع مختلف تحصیلی تهیه نمایید.

مطالعه دروس کنکوری

تناسب در مطالعه دروس را رعایت کنید.

سعی کنید در طی یک روز کتاب‌های درسی متنوع و متناسب را مطالعه کنید. برای مثال، خواندن درس‌های اختصاصی پشت سر هم و در فواصل زمانی بلند مدت، کمکی به یادگیری و ماندگاری مفاهیم آموزشی نخواهد کرد. به این ترتیب شما تنها انرژی و زمان خود را از دست خواهید داد. برای این منظور، مشاوران پیشنهاد می‎کنند در کنار دو درس تخصصی از یک یا دو درس عمومی استفاده نمایید.

به یاد داشته باشید، برنامه‎ریزی درسی شما باید به‌گونه‌ایی باشد که مطالعه تمام درس‌ها به موازات یکدیگر پیش رود. اصلا قرار نیست، درسی حذف شود. اگر صرفا مطالعه خود را به یکی و دو درس اصلی محدود کنید، در کوتاه مدت دیگر به خواندن آنها رغبت نخواهید داشت.

توجه به مدت زمان مطالعه نیز از دیگر فاکتورهایی است که باید به آن توجه داشته باشید. این موضوع از فردی تا فرد دیگر متغیر است و باید گفت، هیچ کس مانند خود شما نمی‎تواند این موضوع را تشخیص دهد. برای مثال برخی از دانش‌آموزان می‎توانند در روز 10 ساعت مطالعه مفید داشته باشند، در حالیکه این میزان برای عده‎ایی دیگر کمتر و یا حتی بیشتر خواهد بود.

برای موفقیت در کنکور هدف داشته باشید.

با شناختی که از خود دارید، باید یک هدف قابل دستیابی برای خود داشته باشید. برای مثال اگر می‎خواهید مطالعه خود را با درس عربی شروع کنید، باید برای آغاز و پایان آن زمان خاصی را در نظر بگیرید و سعی کنید در این مدت زمان به هدف خود دست یابید. اینکه از کدام درس می‎خواهید شروع کنید، به طور کامل به تصمیم و روحیه شما باز خواهد گشت، اما پس از انتخاب، نمی‎توانید مطالعه و مرور آن را تا شب امتحان کنکور ادامه دهید. بازدهی بالا مهمترین اصلی است که باید در طی مطالعه دروس به آن توجه داشته باشید. با خرید کتاب کمک درسی، راحتر و بهتر می‎توانید به این هدف دست یابید.  

به خاطر بسپارید، دروس اختصاصی زمان بیشتری برای مطالعه و تمرین می‌طلبد و از سویی دیگر از ضرایب بیشتری برخوردار هستند. بنابراین شاید بهتر باشد، برای آنها زمان بیشتری اختصاص دهید.

برای مطالعه موثر مطالب کنکور به چه فاکتورهایی باید دقت کرد؟

شاید برای این سوال که ترتیب خواندن دروس کنکور باید چگونه باشد؟ نتوان پاسخی واحد و یکسان برای همه ارائه دارد. پاسخ به این سوال به فاکتورهای بسیار زیادی بستگی دارد که از فردی به فرد دیگر متغیر است. از جمله آنها می‎توان به سطح علمی و ظرفیت مطالعه دانش‌آموز، نقاط قوت و ضعف، مدت زمان مانده به امتحان، رشته تحصیلی، اهداف بلند و کوتاه مدت، دیجیتال مارکتینگ، قدرت یادگیری دانش‎آموز و ... اشاره کرد.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...