باورهای درست و غلط درباره ارتودنسی

ارتودنسی روشی است که برای ظاهری زیبا ساختار دندان ها کاربرد دارد،مزایای درمانی ای که در روش ارتودنسی وجود دارد به راحتی نمی توان از آن گذشت و خیلی از افراد با دید بدی نسبت به این موضوع نگاه می کنند.

  1. پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷ ساعت ۱۲:۵۳ (۸ ماه،۱ هفته قبل)

باورهای غلط نسبت به درمان ارتودنسی به دلیل نداشتن آگاهی می باشد و در ادامه به مباحث بیشتری به باورهای غلط افراد در مورد درمان ارتودنسی می پردازیم: 

1-محدودیت های سنی برای درمان ارتودنسی:

بعضی از افراد بر این باورند که انجام ارتودنسی محدودیت سنی دارد ولی برای انجام این کار هیچ محدودیت سنی وجود ندارد مثلا زمانی که نوزادان از بدو تولدشان با کام شکری به دنیا آمده اند باید تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند.سندروم کروزن می تواند دلیل اصلی درمان ارتودنسی در نوزادان باشد و درمان آنها نسبت به بزرگسالان سریعتر است.خیلی از افراد معتقد هستند که انجام ارتودنسی در سنین بالغین امکان پذیر نیست اما این باور غلط است و فقط درمان در سنین بالغیت طولانی تر است و از نتایج مطلوب و خوبی برخوردار است.

2-افزایش مشکلات با انجام درمان ارتودنسی:

بعضی از افراد معتقد هستند که با وجود درمان ارتودنسی مشکلات بیشتری را به وجود می آورد و باور دارند که ارتودنسی باعث می شود استحکام دندان ها کاهش یابد و منجر به پوسیدگی شود اما این باور اشتباه است زیرا ارتودنسی برای مرتب شدن دندان ها است و به شستشو و تمیزی دندان ها کمک می کند و شستشوی دندان ها آسان تر می شود و این کار باعث طول عمر بیشتر دندان ها می شود و افزایش یابد.

3-درمان مشکلات دندانی

ارتودنسی می تواند ظاهر دندان های شما را درمان کند و بعضی از مشکلات در درمان از آنها خارج است مثلا اگر دندانی خالی شده و یا سیاه شده است درمان اصلی آن پرشدن است و به ارتودنسی ارتباطی ندارد و همچنین تیرگی و شکستگی دندان ها با روش های دیگر دندانپزشکی قابل درمان است و موردی که هست وضعیت استخوانی دندان به صورتی باشد که براکت های دندانی را در جهت پذیرش داشته باشند.

 4-ارتودنسی تنها دلیل زیبایی دندان

ارتودنسی می تواند زیباییهای دندان ها را به بیماران برگرداند و دندانهایی با طرح لبخند و ظاهری زیبا بسازد اما تنها مزایای ارتودنسی در این مورد نیست در واقع می توان گفت در کنار ظاهر زیبا تاثیرات مفیدی را به ارمغان می آورد.

5-تغییر رنگ دندانها بعد از پایان درمان

بعضی از افراد معتقدند که پس از پایان درمان ارتودنسی دندانها تغییر رنگ می دهند و این باور درست است چون مدتی براکت ها بر روی دندان هایتان بوده است و شستشوی دندان ها سخت و دشوار است اما این کار دلیل بر خرابی دندان ها نمی شود و تغییر رنگ دندان ها همیشگی نیست و می توان با استفاده از بیلیچینگ رنگ دندان های خود را ترمیم و به حالت اولیه باز گردانید.

6-برتری ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت

بسیاری از افراد بر این باورند که ارتودنسی متحرک از مزایای بیشتری نسبت به ثابت برخوردار است اما متخصصین ارتودنسی معتقد هستند که روش ارتودنسی متحرک طول درمان را افزایش می دهد و نمی تواند دندان های بیمار را جا به جا کند اما در روش ارتودنسی ثابت به دندان ها آسیب می زند و دندان ها را کنترل می کند ولی در ارتودنسی متحرک اینطور نیست و ریشه ی دندان ها در جهت مناسبی حرکت نمی کند و موجب تحلیل ریشه می شود.

7-احساس درد در طول درمان

در درمان ارتودنسی به گفته ی برخی از افراد بسیار سخت می باشد اما پزشک معالج برای درمان در زمان جراحی از داروهای بی حسی استفاده می کند و بعد از جراحی های لازم مسکن های لازم را در جهت تسکین درد برای بیمار تجویز می کند.

8-کشیدن بی دلیل دندان ها

در بعضی از فک ها فضای مورد نیاز برای رشد دندان ها وجود ندارد و به این دلیل است که دندان های آنها بر روی هم قرار می گیرند به صورتی که هیچ فاصله ایی در بین دندان ها وجود ندارد،با نظر و تشخیص پزشک معالج ممکن است یک یا دو تا از دندان های آخری بیمار را بکشد تا فضا برای جا به جایی دندان ایجاد شود ولی در بعضی از بیماران نیازی به این کار نیست و فضای اضافی در فک آنها نیز وجود دارد.

9-تغییر شکل دندان بعد از درمان

بعضی از بیماران بر این باورند که ارتودنسی آنها بر میگردد و این موضوع باعث می شود که بیماران از درمان فاصله بگیرند اما تعیین کننده ی اصلی درمان ارتودنسی است در این صورت درمان به متخصص ارتودنسی بستگی دارد اما مراقبت از دندان نتیجه ی نهایی در درمان ارتودنسی است که بر عهده ی بیمار می باشد و برگشت ارتودنسی به ندرت اتفاق می افتد.

10-هزینه های ارتودنسی

بیشتر افراد به دلیل هزینه های بالا علاقه ی زیادی نشان نمی دهند اما در درمان ارتودنسی تمام هزینه های درمان در ابتدای شروع درمان گرفته نمی شود و بیمار به مقدار مشخصی هزینه ی درمان را پرداخت می نماید و باقی مانده ی هزینه ارتودنسی را به صورت اقساط پرداخت می کند و با این کار فشار را از دوش بیماران کاهش می دهد.

11-فقط افراد پولدار می توانند ارتودنسی کنند

این امکان وجود دارد که بعضی از افراد با کارهای پیچیده ایی که در درمان رو به رو می شوند ممکن است هزینه های درمان آنها افزایش پیدا کند اما از واقعیت ها دور است که بگویند فقط افراد پولدار هستند که می توانند دندان های خود را ارتودنسی و لبخندی زیبا داشته باشند.اگر شما از بیمه دندانپزشکی برخوردار هستید می توانید تمام هزینه های درمان خود را از بیمه استفاده نمایید.

12-اگر بریس داشته باشید چیزی نمی توانید بخورید

این مورد در زمانی صحت دارد که از غذاهای خاصی که باعث شکستن براکت ها می شود را بخورید و این باعث می شود که طول درمان خود را افزایش دهید مانند خوردن آدامس و ...

برای مراقبت در طول درمان بهتر است به منابع مختلف مراجعه کنید و دستورات کامل غذایی که به شما پیشنهاد می دهند را انجام دهید با این کار شما می توانید طول درمان خود را کاهش دهید و همچنین اگر شما به دستورات پزشک معالج خود توجه داشته باشید و دستورات مراقبت را به درستی دنبال کنید و از نگهدارنده ها به درستی استفاده کنید لبخند زیبا می تواند تا پایان عمر با شما همراه باشد.

انتشار رسانه ای توسط شرکت اینتن
رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...