3 راه برای انتخاب بهترین درمان ارتودنسی دندان

اگر با طرح لبخند خود به دلیل ناصاف و کج بودن دندانهایتان مشکل دارید باید به دنبال درمان ارتودنسی باشید. اما اگر نمیدانید که مناسب ترین درمان برای مشکل شما چیست، حتما این مقاله را بخوانید.

  1. شنبه ۲۸ دی ۹۸ ساعت ۱۸:۵۳ (۴ سال،۴ ماه قبل)

ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که بهترین درمان ارتودنسی را متناسب با مشکل خودتان پیدا کنید. 

برای انتخاب بهترین درمان ارتودنسی به 3 نکته زیر توجه کنید

1. ابتدا با دستگاه های ارتودنسی آشنا شوید

برای درمان مشکلات ارتودنسی ما از انواع ارتودنسی و دستگاه ها استفاده میکنیم که در ادامه با مهمترین آن ها آشنا خواهید شد:

بریس فلزی

بریس فلزی از قدیمی ترین دستگاه های ارتودنسی هستند که برای درمان جزئی ترین تا شدیدترین مشکلات ارتودنسی دندان مورد استفاده قرار میگیرند. از لحظه شروع درمان ارتودنسی تا لحظه پایان درمان، شما باید از این دستگاه ها به صورت دائم روی دندانهای خود استفاده کنید. بریس فلزی از اجزای مختلفی تشکیل میشود و تنها کسی که میتواند آن ها را روی دندانها نصب کند متخصص ارتودنسی است. طول مدت درمان با این دستگاه های ثابت ارتودنسی 1 تا 3 سال خواهد بود. هزینه ارتودنسی با کمک این دستگاه ها نسبتا ارزانتر از سایر روش های دیگر است.

اینویزیلاین

اینویزیلاین یا Invisalign به پلاک های شفافی گفته میشود که به راحتی روی دندان قرار میگیرند و زمانی که شما در حال خوردن غذا هستید، میتوانید آن ها را بردارید. از این دستگاه های پلاستیکی شفاف برای درمان مشکلات جزئی ارتودنسی استفاده میشود. معمولا هر 2 هفته یکبار باید اینویزیلاین ها را عوض کرد و یک اینوزیزیلاین جدید بگذارید. تا کم کم مشکل ناصافی دندان هایتن به مرور زمان حل شود. اینویزیلاینها یکی از جدید ترین درمان های ارتودنسسی در تمام دنیا هستند. شما باید روزانه 20 تا 22 ساعت از این دستگاه ها استفاده کنید.

بریس لینگوال

بریس های لینگوال یا پشت دندانی یا زبانی، همان بریس های فلزی هستند تنها با این تفاوت که ما آن ها را به پشت دندان ها متصل میکنیم و در مجاور زبان ما قرار دارند. این دستگاه ها عملا نامرئی هستند. زیرا کسی نمیتواند آن ها را پشت دندان ها ببیند. کسانی که دارای مشکل اوربایت شدیدی هستند، از این بریس ها استفاده میکنند. زیرا فشاری که ارتودنسی لینگوال به دندان ها وارد میکند نسبتا زیاد است و برای صاف کردن دندان های بسیار کج نیز مناسب است.

استفاده از این بریس ها در ابتدا کمی عجیب است و ممکن است شما را تا زمانی که به آنها عادت کنید، دچار مشکل در گفتار و ادای کلمات شوید. زیرا زبان بارها و بارها به براکت های لینگوال برخورد می کنند و زمان میبرد تا به آن عادت کنید.

بریس سرامیکی

این بریس ها دقیقا مشابه بریس فلزی هستند اما جنس و شکل ظاهری متفاوتی با آن ها دارند. این بریس ها شفاف و معمولا همرنگ دندان هستند. همرنگ بودن بریس ها با دندان باعث شده که به راحتی قابل تشخیص نباشند. بنابراین کسانی که دوست ندارند کسی بویی از درمان ارتودنسی آن ها ببرد از این بریس ها استفاده میکنند. متخصص اتودنسی معمولا این بریس ها را برای بزرگسالان پیشنهاد میکنند.

2. انتخاب بهترین درمان ارتودنسی

درمان های ارتودنسی در دسته بندی های مختلفی قرار میگیرند. ما از یک نظر ارتودنسی را به صورت زیر دسته بندی میکنیم:

ارتودنسی متحرک: زمانی که از دستگاه های قابل حرکت و جابجایی برای درمان مشکل ناصاف بودن دندان ها استفاده کنیم میگوییم ارتودنسی نامرئی انجام شده. مثلا بعضی از ریتینرها و اینویزیلاین و ... همگی در دسته ارتودنسی متحرک قرار دارند.

• ارتودنسی ثابت: اگر برای صاف کردن دندان ها از دستگاه هایی استفاده کنیم که تا پایان طول درمان هیمشه به دندان ها متصل باشند میگوییم ارتودنسی از نوع ثایت است. مثل بریس های ارتودنسی فلزی یا اتودنسی لینگوال و ...

و از سوی دیگر یک دسته بندی رایج به صورت زیر داریم:

• ارتودنسی نامرئی : اگر دستگاه های بکار رفته قابل مشاهده نباشند یا به راحتی قابل تشخیص نباشند میگوییم ارتودنسی نامرئی است. مثلا ارتودنسی با بریس سرامیکی یا ارتودنسی لینگوال

• ارتودنسی مرئی: اگر دستگاهی ارتودنسی به راحتی قابل مشاهده باشد میگوییم ارتودنسی مرئی است. مثلا ارتودنسی رنگی یا ارتودنسی با بریس های فلزی و ...

نوع درمان را میتوانید با توجه به فاکتورهای زیر مشخص کنید

• اگر مشکلات دندان هایتان جدی است و بسیار ناصاف هستند شما باید از ارتودنسی ثابت استفاده کنید تا مشکلتان حل شود

• اگر مشکل دندان جزئی است میتوانید از ارتودنسی نامرئی با اینویزیلاین برای درمان استفاده کنید

• اگر سن پایینی دارید از بریس رنگی استفاده کنید

• اگر سن بالایی دارید از ارتودنسی نامرئی با بریس سرامیکی یا پلاک های شفاف ارتودنسی

3. انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی

قطعا گزینه های بیشتری برای درمان ارتودنسی وجود دارد و به دلیل تخصصی بودن آنها شاید بهتر باشد به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. متخصص میتواند شما را کاملا ارزیابی کند و از میان انبوه درمان های ارتودنسی، برای شما درمانی را در نظر بگیرید که مناسب و کارآمد باشد. اما همیشه به این نکته توجه کنید که همواره بهترین ارتودنتیست شهر خود را انتخاب کنید. زیرا درمان ارتودنسی هزینه بر است و باید کسی را انتخاب کنید که واقعا ارزش هزینه کردن را داشته باشد. برای مثال اگر در تهران زندگی میکنید فقط به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی در تهران باشید یا بهترین کلینیک فوق تخصصی ارتودنسی تهران را برای روند درمان نامنظمی دندان های خود انتخاب کنید. زیرا شما همیشه لایق داشتن یک لبخند زیبا هستید.

توجه:

جهت گرفتن مشاوره رایگان از بهترین کلینیک ارتودنسی و بهترین متخصص ارتودنسی شمال و شرق تهران روی این لینک بروید و برای گرفتن مشاوره از بهترین متخصص ارتودنسی در کرج به اینجا مراجعه کنید.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...