استریلیزاسیون ست جراحی با اتوکلاو کلاس بی

  1. سه شنبه ۱۹ بهمن ۰ ساعت ۲۲:۲۳ (۳ ماه،۱ هفته قبل)

مقدمه اتوکلاو کلاس B

اتوکلاو های نوع B که به آن ها دستگاه های pre-vacuum steam sterilizers نیز می گویند، پمپی دارند که خلأ در محفظه ایجاد می کنند تا اطمینان حاصل شود که هوا قبل از ورود بخار از محفظه استریل کننده خارج می شود. اتوکلاوهای نوع B علاوه بر کوتاه کردن زمان مورد نیاز برای استریلیزاسیون، با داشتن یک سیکل خلاء پس از استریلیزاسیون که خشک شدن را با حذف بخار در انتهای چرخه آسان‌ تر می ‌کند، مشکل مرطوب بودن ابزار ها پس از عمل استریل کردن، رفع می شود و انتخاب مناسبی برای استریل کردن ست های جراحی هستند.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sterilization_(microbiology)

اتوکلاو کلاس B

اتوکلاوهای کلاس B، بدون توجه به نوع و پیچیدگی، امکان استریل کردن ابزار های بسته بندی شده و بدون بسته بندی را فراهم می کنند. این دستگاه نه تنها استریل سازی ابزارهای جامد و متخلخل، بلکه ابزار های پیچیده و توخالی با مجرای باریک مانند هندپیس های جراحی و آندوسکوپ ها را نیز امکان پذیر می کند.

مزیت اصلی اتوکلاوهای کلاس B استفاده از پمپ خلاء برای حذف هوا و خشک کردن است. اتوکلاو های کلاس B قادرند بیش از 99 درصد هوای داخل محفظه را خارج کنند و از عدم وجود هوای محبوس شده اطمینان حاصل کنند و از رسیدن بخار به سطح ابزار جلوگیری می کنند و در نتیجه حیات میکروبی روی بار را از بین می برد.

چرا برای استریل سازی ابزار های جراحی استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده اتوکلاو کلاس B توصیه می شود ؟

در صنعت پزشکی، مبارزه با گسترش عفونت ها در داخل و خارج از محدوده یک مرکز، مسئله ای است که باید تمام کسانی که در بیمارستان ها و کلینیک ها کار می کنند به آن توجه کنند. گسترش این عفونت ‌ها اغلب می ‌تواند به دلیل عدم استریل‌ سازی مناسب ابزار ها و وسایل باشد، زیرا تمیز کردن معمولی نمی ‌تواند به تنهایی تمام باکتری‌ ها، میکروب ها و ویروس ها را از بین ببرد.

اتوکلاو

اتوکلاو کلاس B یکی از بهترین ابزار هایی است که می توان با استفاده از آن در بیمارستان ها و کلینیک ها جلوی گسترش و انتقال بیماری ها و آلودگی ها گرفته شود. پمپ خلاء قدرتمند این کلاس از اتوکلاو به آن اجازه می دهد تا هوا را به طور کامل از محفظه خود خارج کند و بدین صورت سطح بسیار بالایی از استریلیزاسیون توسط بخار صورت می گیرد که می تواند ابزر و وسایل توخالی، متخلخل، پیچیده، بسته نشده و حتی نساجی را استریل کند. B مخفف " big small" است: علیرغم اندازه کوچک، عملکرد قابل توجهی مشابه مدل های بزرگتر ارائه می دهد.

اتوکلاو کلاس B چگونه کار می کند؟

1. ابتدا هوا را خارج می کنیم. چگونه؟ با استفاده از پمپ خلاء، اتوکلاو کلاس B از پمپ های خلاء برای استخراج هوا در محفظه اتوکلاو استفاده می کند. این فرآیند قادر است بیش از 99 درصد از هوای داخل محفظه را خارج کند.

اتوکلاو کلاس B از سه پمپ برای استخراج هوا استفاده می کند. اولین پمپ حدود 80٪ از هوا را خارج می کند و 20٪ باقی می ماند. سپس در پمپ دوم 80% از 20% باقی مانده استخراج خواهد شد (با خروج 4% از هوای اولیه). و در نهایت، آخرین پمپ 80٪ از 4٪ آخر هوا را حذف می کند، که ما را به عدد 0.8٪ از هوای باقی مانده در محفظه می رساند. به عبارت دیگر، هر پمپ 80 درصد هوا را استخراج می کند، به طوری که با هر پمپ، این عدد بسیار کوچکتر می شود و 99 درصد کل هوا را خارج می کند. کل این فرآیند fractionated pre-vacuum air removal نامیده می شود. حفره های هوا را از بین می برد و در نتیجه نفوذ بخار به عمیق ترین نقطه ست های جراحی را بهبود می بخشد.

2. پس از اینکه پمپ های خلاء تقریباً تمام هوای داخل محفظه را خارج کردند، فشار و دما افزایش می یابد.

3. اکنون به مرحله استریل ‌سازی رسیده‌ ایم که در آن دما و فشار در مدت زمان استریل ‌سازی ثابت می ‌مانند که به آن زمان نگهداری نیز می‌ گویند. این مرحله ای است که استریل سازی اصلی صورت می گیرد، یعنی خداحافظی با میکروب ها.

4. سپس دریچه خروجی، فشار را تا فشار اتمسفر آزاد می کند.

5. آخرین مرحله، مرحله خشک کردن است که در آن ابزار به طور کامل خشک می شود. دوباره از پمپ خلاء استفاده می کنیم، اما این بار پمپ خلاء رطوبت روی ست ها و ابزار جراحی را جذب می کند. چگونه؟ با کاهش فشار به کمتر از فشار اتمسفر، در داخل محفظه، خلاء ایجاد می شود و دمای جوش را به کمتر از دمای جوش واقعی 100 درجه سانتی گراد کاهش می دهیم. این دمای پایین‌ تر جوش باعث می ‌شود آب تبخیر شود و به گاز تبدیل شود، که سپس مکش آن به وسیله پمپ خلاء انجام و تمام ابزار جراحی و پزشکی خشک می‌شوند.

در این مرحله، استریلیزاسیون کامل شده است، تمام وسایل خشک است و اتوکلاو برای باز کردن بی خطر می باشد.

اتوکلاو

چرخه های اتوکلاو

به طور کلی دو چرخه برای اتوکلاو در اتوکلاو رومیزی کلاس B وجود دارد:

standard cycle حدود سه دقیقه طول می کشد و دما به 134 درجه سانتی گراد می رسد. این چرخه برای مواد استاندارد مانند ظروف شیشه ای یا جامدات فلزی ماندد ست های جراحی، ابزارهای توخالی ، اقلام متخلخل و منسوجات در نظر گرفته شده است.

delicate cycle پانزده دقیقه طول می کشد و در دمای پایین حدود 121 درجه سانتی گراد کار می کند. این چرخه برای مواد ظریف مانند پلاستیک و سایر موارد ظریف طراحی شده است که برای چرخه استاندارد مناسب نیستند.

منبع: https://royaniran.com/product/اتوکلاو/رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...