4 علت اساسی آتش سوزی ساختمان

سالانه در ایران در حدود 50 هزار، حادثه‌ی آتش سوزی رخ می‌‌دهد. برخی مروبط به بخش صنعتی هستند اما بخش قابل توجهی نیز مربوط به خانه‌ها و ساختمان‌های داخل شهر‌ هستند که کاربری‌های اداری و تجاری دارند.

 1. دوشنبه ۳۱ خرداد ۰ ساعت ۱۶:۰۱ (۱ سال،۷ ماه قبل)

مسلم است که با عنایت به قطعی‌های برق اخیر در کلان شهر‌ها نباید به راحتی از کنار این موارد گذر کرد و در حد ممکن باید از رخداد اتفاقات جبران ناپذیر جلوگیری کنیم. طبق بررسی اتفاقات گذشته، علل عمده‌ی این آتش سوزی‌ها را می‌توان در موراد زیر خلاصه کرد.

 علت اصلی حریق می‌‌تواند، از 4 موارد اصلی زیر باشد:

 1. پدیده‌‌‌های طبیعی مثل صاعقه و نبود برق گیر
 2. بی‌‌احتیاطی انسان مثل استفاده نادرست از سیگار، کبریت و فندک و ...
 3. اشکالات فنی مثل اتصالات برقی و یا خرابی وسایل برقی
 4. ایجاد عمدی حریق بر اثر عواملی مثل خودکشی و یا خرابکاری
 5. نبود تجهیزات ایمنی مثل آب پاش‌های سقفی
 6. نشت نمودن گاز شهری
 7. خرابی تجهیزات گرمایشی

البته برای امنیت ساختمان و جلوگیری از ‌آتش‌سوزی ساختمان، کارهایی را از قبیل موارد زیر را می‌توان انجام داد:

 • منابع شروع حریق را در طرح خود حذف نماید.
 • مدیریت ساختمان را به گونه ای برنامه ریزی کرد که احتمال خطر شروع حریق، حذف و یا حداقل گردد.
 • نصب جعبه‌ی آتش نشانی و هوزریل
 • استفاده از اسپرینکلرهای اتوماتیک
 • داشتن و استفاده ی خاموش کننده‌ آتش نشانی

آتش سوزی

ناگفته نماند که یکی دیگر از عوامل آتش سوزی، می تواند قطعی مکرر برق باشد. قطع شدن پی‌ در پی و بی ‌نظم برق در اکثر مناطق کشور، این روزها مشکلات فراوانی را به وجود اورده است. در پی قطعی برق، اتصالی برق رخ می دهد و در نتیجه ی آن ممکن است اتش سوزی رخ دهد. مثلا اخیرا چند کارگاه در قم آتش گرفتند و گفته شده علت آن، قطعی چند باره‌ی برق و در نتیجه رخداد اتصالی در دستگاه‌‌ها و سیستم برق کارگاه‌ها بوده است.

کلیدی‌ترین تجهیزات حیاتی برای جلوگیری از آتش سوزی

در کنار مطالب و موارد ایمنی گفته شده برای مقابله با آتش در موارد قبلی، می‌توان به ابزارهای لازم در زمان آتش سوزی برای ایمن سازی ساختمان در زمان آتش نیز اشاره نمود:

 1. درهای ضد آتش
 2. کپسول‌های آتش نشانی
 3. لوله‌ی آتش نشانی
 4. شیر آتش نشانی
 5. مهار کننده‌ی شعله
 6. سطل آتش نشانی
 7. سیم و کابل نسوز و ضد آتش

اما در کنار این وسایل ضروری آتش نشانی، بخاطر اینکه در تجهیزات برقی ساختمان‌ها، سیم و کابل، کنتاکتور و تابلو و ... وجود دارد، حتما باید از وسایل کابل کشی و کابل درست استفاده کرد تا آتش سوزی را به حداقل رساند.

 یکی از بهترین کابل‌هایی که برای جلوگیری از آتش سوزی می‌توان استفاده کرد کابل نسوز است. این کابل‌ها در بسیاری از سیستم‌ها از جمله سیستم اعلام حریق، سیستم کاشف حریق، سیستم اطفا حریق، سیستم روشنایی و خصوصا روشنایی اضطراری، کاربرد خواهند داشت، بنابراین به راحتی می‌توان به نقش و اهمیت ضروری استفاده از کابل‌های نسوز پی برد.

آتش سوزی

از ویژگی‌های مهم و اثر گذار کابل نسوز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جلوگیری از انتشار شعله
 • دارای شیلد و یا محافظ بودن آنان
 • فاقد گاز‌های سمی و کشنده هالوژن
 • داشتن مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی.
 • ایجاد دود کم در هنگام آتش سوزی.
 • در شرایط هوای خشک و رطوبت عایق مناسبی را دارند.
 • قابلیت تحمل دما از منفی (60 الی 250) درجه سانتی گراد.
 • بسیار منعطف و با قابلیت شکل گیری با حفظ پایداری جریان الکتریسیته هستند.
 • مقاومت بالا در برابر جریان‌های شدید ناشی از ولتاژهای بالای جریان الکتریسیته، هستند.
 • مقاومت بالا در برابر اشعه‌های مختلفی از جمله ماورا بنفش، مادون قرمز و گاما و نیز ازن دارند.
 • مناسب برای کاربری در پزشکی و نیز صنایع غذایی به خاطر رشد نکردن قارچ و نیز باکتری در ماده ی سیلیکونی.

هزینه‌های پیشگیری از آتش سوزی ساختمان را چگونه مدیریت کنیم؟

با توجه رشد جمعیت و نیز محدودیت در فضای ساخت و ساز، و در نتیجه بلند مرتبه سازی آنان، یکی از مهم‌ترین مواردی که امروزه در جوامع بشری وجود دارد، بحث ایمنی در ساخت و ساز است، از انجا که سیستم های اعلام حریق، دارای حساسیت‌های ویژه‌ای هستند، الزام بر استفاده از کابل‌های مناسب با میزان ماندگاری و نیز عملکرد سیستم‌های اعلام حریق، وجود داشته که بحث استفاده‌ی از کابل نسوز و نیز ضرورت اهمیت آنان به میان می اید، که یکی از عواملی که می ‌توان جلوی اتش ‌سوزی ساختمان را گرفت، استفاده از کابل نسوز است.

آتش سوزی

از دیگر ویژگی های مهمی که کابل‌های نسوز در کنار مقاومت در برابر اتش دارند، کم دود و فاقد گاز کشنده (هالوژن) بودن آنان است، که نباید آن را به فراموشی سپرد.

کابل نسوز انواع مختلفی دارد که از جمله‌ی آنان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کابل‌های ابزار دقیق
 • کابل‌‌های کنترل
 • کابل‌‌های قدرت
 • کابل‌‌های اعلام حریق
 • کابل‌‌های فشار قوی
 • کابل‌‌های جرقه زن

با توجه به ضرورت و نقش مهم کابل‌های نسوز در امر آتش سوزی، پر واضح است که باید از کابل‌هایی با کیفیت بالا و مورد اطمینان استفاده شود. شرکت پلیمر عایق اسپادانا، تولید کننده‌ی انواع کابل‌های نسوز است که برای پاسخ گویی به این نیاز، کابل‌هایی با کیفیت و ضریب اطمینانی بالا تولید می‌کند.

اگر به دنبال استفاده از کابل‌های نسوز درجه یک هستید و می‌خواهید امنیت ساختمان خود را تضمین کنید، می‌توانید از فروشگاه پلیمر عایق اسپادانا خریدی مطمئن انجام دهید.

البته توصیه‌ی اکید متخصصین برقکار این است که با توجه به نوسانات بسیار زیاد قیمت مواد اولیه ساخت سیم و کابل، و افزایش‌های ناگهانی و بی‌ثبات در هزینه‌های وسایل برق ساختمان، سعی کنید برای تهیه‌ی آن‌ها دقت فراوانی به خرج دهید.

اگر به صورت حضوری برای خرید اقدام می‌کنید، حتماً به چند فروشگاه سر بزنید تا بهترین قیمت‌ها را پیدا کنید. و اگر با توجه به شرایط بیماری کرونا به دنبال خرید آنلاین این ابزار و تجهیزات هستید، حتما از سایت‌هایی که نشان اعتماد الکترونیکی داشته و یا امکان تماس تلفنی را فراهم کرده‌اند اقدام به خرید نمایید. فروشگاه‌های زیاد اینترنتی هستند که آخرین قیمت‌ها را در اختیار شما می‌گذارند از جمله فروشگاه‌های گویا کابل، لایت هوم، سیم و کابل ستایش، دیجی کالا و .... هستند.
رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...