دلایل کار نکردن فن کولرگازی چیست؟

  1. سه شنبه ۷ دی ۰ ساعت ۲۲:۵۶ (۳ هفته،۳ روز قبل)

چرا فن کولرگازی کار نمی‌کند؟

این روزها استفاده از کولرها به دلیل گرما افزایش‌یافته است و استفاده از کولرگازی نسبت به کولرآبی افزایش دارد چرا که کولرگازی دارای قدرت بیشتری می‌باشد، کولرگازی مانند سایر وسیله‌ها برقی می‌تواند دچار ایراد و خرابی شود و یکی از اجزای کولرگازی که ممکن است از کار بیفتد فن این دستگاه است و شاید بتوانید با توجه به توضیحات زیر مشکل را حل کنید در غیر اینصورت به تعمیرات کولر گازی نیاز پیدا میکنید.

فن کولرگازی چه‌کاری انجام می‌دهد؟

فن از قطعات اصلی کولرگازی است که از قطعات ریزتری مانند پروانه، موتور و... تشکیل‌شده است و وظیفهٔ فن این است که هوای گرم را به داخل کولر می‌کشد و هوای سرد را از کولر خارج می‌کند، که موجب خنکی محیط می‌شود، همهٔ کولرگازی‌ها دارای دو فن داخلی و خارجی هستند.

چه مواردی نشان‌دهندهٔ خرابی فن هستند؟

مواردی همچون روشن نشدن کولرگازی، باد گرم کولرگازی، یخ زدن یونیت داخلی و … می‌توانند نشان‌دهندهٔ خرابی فن باشند.

چرا عواملی موجب خراب شدن فن کولرگازی می‌شوند؟

استفاده مداوم از کولرگازی و عدم رسیدگی به آن و سرویس مرتب آن می‌تواند در خرابی فن کولرگازی مؤثر باشد، اما علل دیگری باعث خرابی فن کولرگازی می‌شوند که در ادامه مطلب به آن‌ها می‌پردازیم.

خرابی موتور فن

زمانی که موتور فن کولرگازی دچار ایراد می‌شود می‌تواند موجب کار نکردن فن شود، برای اینکه متوجه شوید که علت کار نکردن فن به خاطر موتور است یا نه، پروانه فن را با دست بچرخانید، اگر پروانه فن با دست بچرخد برق موتور ایراد دارد که باید به کمک فازمتر سیم‌های موتور را چک کنید و سیم‌های قطع را، وصل کنید.

 اگر پروانه فن با دست نچرخد احتمالاً بلبرینگ موتور فن دچار ایراد و خرابی است، برای رفع این مشکل باید موتور را عوض کنید، سوختن موتور از دیگر دلایل کار نکردن فن کولرگازی است.

کولر گازی

خرابی ترموستات

ترموستات دمای هوای محیط را تشخیص می‌دهد و با افزایش دما برق را به کمپرسور و فن کولرگازی می‌رساند و به آن‌ها دستور می‌دهد تا دما را ثابت نگه‌دارند، درواقع تنظیم دمای کولرگازی بر عهدهٔ قطعه ترموستات است، اگر ترموستات از کار بیفتد و نتواند به فن برق برساند، فن دچار ایراد می‌شد، برای تست ترموستات، کولرگازی را روی حالت سرمایش بگذارید، درصورتی‌که ترموستات جریان نداشت، باید ترموستات را عوض کنید.

مسدود بودن فیلتر هوا

کثیفی و آلودگی فیلترهای هوای کولرگازی می‌تواند باعث عدم فعالیت فن کولرگازی شود، دقت کنید که فیلترهای هوای کولرگازی باید مرتباً تمیز و در صورت نیاز تعویض شوند، آلودگی و کثیفی موجود در فیلترهای هوا باعث می‌شود که فن به‌خوبی کار نکند یا کارکردش مختل شود، برای تعویض فیلترهای کولرگازی از تعمیرکار کمک بگیرید.

خرابی ترمیستور

وظیفهٔ تشخیص دمای محیط بر عهده ترمیستوراست، اگر این قطعه دچار خرابی و آسیب شود، فن از کار می‌افتد، برای تست این قطعه جریان برق آن را به‌وسیلهٔ مولتی متر بسنجید در صورت عدم جریان برق در آن باید ترمیستور را تعویض کنید.

خرابی در شفت داخلی و بیرونی فن

موتور فن دو شفت داخلی و خارجی دارد که این شفت‌ها وظیفهٔ داخل کشیدن هوای گرم و خارج کردن هوای سرد را برعهده دارند، درصورتی‌که شفت‌ها دچار مشکل شوند فن کولرگازی دار خرابی می‌شود.

سوختن یاتاقان‌های موتور یا شل شدن آن‌ها از دیگر دلایل کارنکردن فن کولرگازی است، اگر یاتاقان‌ها شل بودند و با محکم کردنشان تغییری در کارکرد فن ایجاد نشد باید فن را تعویض کنید.

خرابی در موتور دمنده

موتور دمنده از دیگر قطعات فن کولرگازی است که خرابی آن موجب کارنکردن فن می‌شود، اگر پروانه‌های موتور دمنده به‌سختی بچرخند، باید موتور دمنده را عوض کنید، جریان برق موتور دمنده را با مولتی متر بررسی کنید، اگر در موتور جریان برق وجود داشت ولی موتور کار نکرد، موتور دندهٔ آن را عوض کنید.

خرابی در موتور بلوور

یکی دیگر از قطعاتی که خرابی یا سوختنش موجب کار نکردن فن کولرگازی می‌شود موتور بلوور است، درصورتی‌که موتور بلوور نمی‌توانست آزادانه بچرخد باید آن را تعویض کنید.

خرابی خازن

خازن که قطعه‌ای کوچک و وصل شده به کمپرسور است روی یونیت خارجی کولرگازی قرار دارد، این قطعه برقی که برای موتور فن نیاز است را تأمین می‌کند و برق‌رسانی به آن را کنترل می‌کند، درنتیجه قطعه‌ای مهم در کولرگازی محسوب می‌شود، خاموش شدن کولرگازی در حین کار، روشن نشدن کولرگازی، باد گرم از علل خرابی یا سوختن خازن هستند که موجب ازکارافتادن کولرگازی می‌شود.

برای عیب‌یابی، تعمیر و تعویض خازن از تکنسین کمک بگیرید، تعمیرکار سلامت خازن را با استفاده از مولتی متر می‌سنجد، در صورتی که خازن دارای جریان الکتریکی نباشد یعنی سوخته است و باید توسط تعمیرکار عوض شود.

خرابی سنسور کنترل دما

زمانی که موتور کار می‌کند فن هم باید کار کند در غیر این صورت ممکن است خرابی و ایراد در سنسور کنترل دما وجود داشته باشد، سنسور کنترل دما یکی از قطعات الکتریکی مهم در کولرگازی است.

تعمیرگاه معتبر کولرگازی

مجموعه تعمیرکاران 118 یکی از تعمیرگاه‌های معتبر لوازم‌خانگی به‌ویژه کولرگازی در شهر تهران است که با داشتن گواهی‌های رسمی در سطح شهر با داشتن شعبات متعدد فعالیت می‌کند، این مجموعه با تعمیرکاران متخصص و مجرب همکاری دارد و از مطمئن‌ترین تعمیرگاه‌های لوازم‌خانگی است که می‌توانید لوازم خود را با خیالی آسوده به آن‌ها جهت تعمیر بسپارید.

تعمیر کولرگازی

اعزام تعمیرکار به منزل

تعمیرکاران 118 جهت رفاه حال مشتریان اقدام به تعمیر و انجام خدمات در محل و منزل مشتری می‌کند.

تعرفه و قیمت‌ها

قیمت انجام خدمات با توجه به نوع آن‌ها و مدل‌های متفاوت کولرهای گازی متفاوت است، از طریق تماس با شماره درج‌شده از قیمت‌ها و تعرفه‌ها آگاهی کسب کنید.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...