مشکلات ثبت شرکت در ایران و راه کارهای آن

برای شروع هر فعالیت تجاری و اقتصادی در ایران نیاز به ثبت شرکت دارید. در واقع ثبت شرکت مزایای زیادی دارد که باعث رشد و شکوفایی شرکت شما می شوند.

 1. پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰ ساعت ۱۳:۲۸ (۳ ماه،۲ هفته قبل)

تنها با ثبت شرکت است که شما می توانید قراردادهایی با شرکت های بزرگ دولتی امضا کنید. این قراردادها باعث پیشرفت شرکت شده و باعث می شوند درآمدهای بیشتری کسب کنید. یکی دیگر از مزایای بزرگ ثبت شرکت این است که شما اجازه پیدا می کنید در مناقصات و مزایده ها شرکت کنید.

قطعا شرکت در آنها می تواند باعث به وجود آمدن فرصت های اقتصادی زیادی برای شما بشود. همچنین با ثبت شرکت از حمایت های قانونی هم بهره مند میشوید. با توجه به موارد بالا قطعا ثبت شرکت منطقی ترین کار برای پیشرفت است. اما ثبت شرکت هم مراحل خاص خود را دارد که باید طی شود. بدیهی است که مسئله زمان در این میان بسیار مهم بوده و بهتر است تمامی مراحل با کمترین تاخیر انجام شود. بنابر این بهتر است با تمامی مشکلات از قبل آشنا بوده و برای رفع هر کدام تدبیری اتخاذ شود.

هدف این مقاله آشنا کردن شما با تمام مشکلات پروسه ثبت شرکت و ارائه راه حل برای هر کدام است. شما می توانید مطمئن باشید در پایان این مطلب پاسخ تمامی سوالات و ابهامات خود را گرفته و احتیاج به مطالعه هیچ مطلب دیگری نخواهید داشت. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

مشکلات ثبت شرکت و راه حل های آن

نوع شرکت

شاید بتوان گفت که مهمترین مشکل در زمینه ثبت شرکت همین مورد است. پس لازم است که بیشترین دقت نیز در همین زمینه صورت گیرد تا از به وجود آمدن مشکلات بعدی جلوگیری شود. در واقع شرکت ها در حالت کلی به انواع مختلفی تقسیم میشوند که در ذیل به آن پرداخته شده است.

انواع شرکت

 1. شرکت سهامی عام: ثبت شرکت سهامی عام به صورت بازرگانی انجام میشود. در شرکت سهامی عام سرمایه شرکت به شکل سهام شده و قسمتی از آن توسط موسسین تامین میشود. بقیه سهام قابل عرضه در بورس است.
 2. سهامی خاص: یکی از متداولترین شرکت ها در ایران شرکت های سهامی خاص هستند. در شرکت سهامی خاص تمام سرمایه باید توسط موسسین تامین شود. سرمایه گذارها هر کدام به میزان آورده خود سهم دریافت می کنند.
 3. مسئولیت محدود: یکی دیگر از پرطرفدارترین شرکت ها در ایران شرکت های مسئولیت محدود هستند. در این شرکت اصلا سهام وجود ندارد و از این نظر با شرکتهای سهامی خاص و عام متفاوت هستند.
 4. نسبی: شرکتهای نسبی برای امور تجاری تشکیل شده و مسئولیت هر شخص به اندازه آورده خود است.
 5. تصامنی: در ثبت شرکت تضامنی باید دقت بسیار زیادی شود. علت آن است که در صورت ورشکستگی همه شرکا نسبت به بدهی نهایی مسئول هستند.
 6. تعاونی: تعداد افراد تشکیل دهنده شرکت های تعاونی معمولا بیشتر از شرکت های دیگر است. شرکت-های تعاونی به دو دسته تولیدی و توزیعی تقسیم میشوند. شرکت های تعاونی تولیدی معمولا در زمینه شیلات و دامداری و... فعالیت دارند و شرکتهای توزیعی مرتبط با تامین و توزیع کالا هستند.
 7. مختلط: شرکت های مختلط در واقع ترکیبی از شرکت های مختلف هستند که با رعایت قوانین، شرکت جدیدی ایجاد می کنند. شرکت های مختلط به دو نوع سهامی و غیر سهامی تقسیم می شوند.

ثبت شرکت

توضیحات بالا شرح بسیار کوتاهی در مورد انواع شرکت بود که ارائه شد. تمامی موارد بالا دارای شرایط و ضوابط بسیار بیشتری بوده و لازم است احاطه کاملی به تمامی آنها داشته باشید. قطعا شما پیش از ثبت شرکت باید تفاوت انواع شرکت را بدانید و بر مبنای آن شرکت مورد علاقه خود را انتخاب کنید. شما می-توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر از لینک مهمترین تفاوت انواع شرکتها چیست؟ استفاده کنید.

انتخاب نام شرکت

قطعا انتخاب نام شرکت بسیار مهم است و دقت فراوانی را طلب میکند. انتخاب نام شرکت قواعد خاصی داشته و باید رعایت گردد. در ادامه مهمترین آنها را بیان خواهیم کرد.

 1. نام انتخاب شده حتما باید از بین نامهای ایرانی بوده و انتخاب اسم از بین اسامی بیگانه ممنوع است.
 2. انتخاب نام باید از به نحوی باشد که به مجموعه فعالیت های شرکت مرتبط باشد.
 3. نام انتخابی حتما باید حداقل سه سیلاب باشد.

موارد گفته شده در بالا مهمترین قوانین انتخاب اسم بوده و باید رعایت گردند. بسیاری از اسم ها قبلا انتخاب شده و دیگر نمی توان از آنها استفاده کرد. پس باید پس از انتخاب اسم از اداره ثبت شرکت ها استعلام گردد که قبلا انتخاب شده است یا خیر.توصیه این است که حتی المقدور اسم خاص و منحصر به فردی را انتخاب کنید که با شرکت دیگری اشتباه گرفته نشود.

ثبت شرکت

تنظیم اساسنامه و شرکتنامه

هر شرکتی به وسیله مجموعه ای از قوانین اداره میشود. اساسنامه و شرکتنامه شامل قواعدی است که اساس و ساختار شرکتها را تشکیل می دهند. در واقع این دو سند به قدری مهم هستند که حتی در صورت شکایت و در دادگاه هم قابل استناد می باشند. پس باید در نوشتن آنها نهایت دقت صورت گیرد. هر اشتباه کوچکی در تنظیم این اسناد باعث لطمات جبران ناپذیری می شود. در صورت داشتن هرگونه مشکلی در این زمینه می توانید از شرکت های ثبت شرکت مشاوره دریافت کنید.این کار باعث می شود از همین ابتدا از اشتباهات ویرانگر جلوگیری کرده و شرکت از اساس بر پایه های درستی بنا شود. شما با انجام درست این کار خیالتان را برای سالها راحت کرده و می توانید تمامی توجه خود را به کار و فعالیت اختصاص دهید.

مالیات

شما با ثبت شرکت از مزایای بی نظیری بهره مند می شوید ولی در کنار استفاده از آنها مسائل دیگری هم به وجود می آید. مهمترین آنها مالیاتی است که شما باید به صورت سالانه پرداخت کنید. بدیهی است در صورت عدم پرداخت مالیات شرکت شما با مشکلات بسیار بزرگی مواجه شده و حتی خطر تعطیلی شرکت هم وجود دارد. پس بهتر است مالیات خود را در موعد مقرر پرداخت کنید تا از جوایز خوش حسابی نیز بهره مند شوید. در ابتدای امر شما باید کد اقتصادی دریافت نمایید. کد اقتصادی شماره ای دوازده رقمی بوده و در تمامی اسناد شرکت درج می گردد. همچنین در اقدام بعد باید دفاتر پلمپ مالیاتی را دریافت نمایید. این دفاتر باید با دقت بسیار زیادی پر شود. علت آن است که مبنای گرفتن مالیات این دفاتر هستند و کمترین اشتباهی در آن عواقب خطرناکی برای شرکت در پی خواهد داشت. برای داشتن اطلاعات مفصل در این زمینه می توانید لینک پلمپ دفاتر تجاری ۱۴۰۰ را مطالعه فرمایید.

ثبت شرکت

مکان شرکت

یکی دیگر از مواردی که حتما باید در پروسه ثبت شرکت انجام دهید انتخاب مکان شرکت است. شما باید سند مالکیت و یا اجاره نامه خود را به اداره ثبت شرکت ها ارائه کنید تا بتوانید ثبت شرکت را انجام دهید. لازم به ذکر است که انتخاب مکان شرکت بسیار مهم بوده و باید با دقت کامل صورت گیرد. علت آن است که افراد حقیقی و حقوقی برای دیدار با شما و دیدن فعالیت هایتان به آدرس اعلامی مراجعه می کنند. پس سعی کنید با توجه به سرمایه خود بهترین انتخاب را انجام دهید.می توانید اطمینان داشته باشید که انتخاب مکان مناسب در درآمدزایی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

تعیین میزان سهام و نحوه سهیم بودن در ضرر و زیان

در ابتدای کار بهتر است همه توافقات لازم را به صورت کتبی انجام دهید. تاکید داریم که از توافقات شفاهی پرهیز کرده و همه موارد را مکتوب کنید. در این صورت از سوءتفاهمهای بعدی جلوگیری شده و اختلاف ها کاهش میابد. سهم و آورده هر کس باید مشخص شود تا میزان سرمایه اولیه روشن شود و براساس آن مجموعه فعالیت های شرکت تنظیم گردد. همچنین در این مرحله با توجه به نوع شرکت باید مشخص شود که هر کس به چه میزان در سود و ضرر شریک است. طی کردن این فرآیند باعث شفاف شدن همه فعالیت ها شده و باعث ترسیم آینده بهتری برای شرکت می شود. در شرکت های مدرن همه این موارد از قبل تعیین می شود و کلیه اقدامات با توافق همه اعضاء انجام می شود.

ثبت شرکت

نتیجه گیری بسیار مهم

فرآیند ثبت شرکت زمان بر بوده و با کوچکترین اشتباهی تمامی زحمات شما بر باد خواهد رفت. در نتیجه بهترین کار این است که از مشاوران خبره و کارآزموده استفاده کنید. شما تمامی فعالیت های مرتبط با ثبت شرکت را می توانید از طریق ثبت شرکت ثبت دانا انجام دهید. داناثبت از تیمی جوان و پرانرژی تشکیل شده و قصد دارد در زمینه ثبت شرکت تجربه جدید و لذت بخشی را در اختیار شما قرار دهد.

 شما در داناثبت می توانید با مطالعه مقاله ها اطلاعات زیادی کسب کنید و دانش خود را افزایش دهید. همچنین می توانید در تمامی زمینه های مرتبط با ثبت شرکت و برند مشاوره رایگان دریافت کنید. مشاوران داناثبت با سالها تجربه، بهترین و سریعترین راه ها را برای رسیدن به هدف به شما پیشنهاد می کنند. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان داناثبت در تمام ساعات اداری هفته تماس گرفته و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...