نکات مهمی که درباره دستگاه های تصویه هوا نمی دانستید ! + فیلم و عکس ها

اگر سایت های بسیاری را درمورد خرید دستگاه تصفیه هوا مطالعه کرده اید و با فروشندگان بسیاری صحبت کرده اید و نهایتا از گفته های فروشندگان سردرگم و بی اعتماد شده اید و تصمیم گیری در خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی مناسبتان برایتان مشکل شده است، یک بار و برای همیشه این صفحه را تا انتها بخوانید و در انتها با خیال راحت و با اطلاعات کامل خرید کنید. کلیه مطالب بر اساس مراجع معتبر و با ذکر منبع ارائه شده اند.

 1. دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۶ ساعت ۱۳:۰۷ (۴ سال،۵ ماه قبل)

به گزارش نوداد (مرجع رپورتاژ آگهی ایران) آنچه شما برای تصمیم گیری در خصوص خرید یک دستگاه تصفیه هوای مناسب نیاز دارید یک راهنمای جامع و بیطرفانه از روش های گوناگون تصفیه هوا و مشخصات لازم جهت یک دستگاه مناسب تصفیه هوا می باشد. در سایت بیتا طرح شما میتوانید با روش های مختلف تصفیه هوا آشنا شوید و پس از آن با درایت وعلم به نحوه کارکرد هر دستگاه اقدام به خرید دستگاه مناسب جهت محیط داخلی خود فرمائید. 

ایر فری

در این مقاله از ترجمه سایت Wikipedia با موضوع Air Purifier به معنای عام عبارت تصفیه هوا که در آن مراجع به صورت کامل تائید شده اند (به زبان انگلیسی- بخش فارسی ناقص و بدون مرجع تائید شده می باشد) استفاده شده است.

بیتا طرح

مطابق مرجعی که بیتا طرح در اختیارتان قرار داده، آنچه باید در هنگام انتخاب یک تصفیه هوای موثر و مفید در نظر بگیرید:

 1. قابلیت و کارایی دستگاه در زدودن آلودگیهای موجود در محیط داخلی شما 
 2. عدم تولید محصولات جانبی مضر مانند گازهای ازن و یون اکسیژن (ازن یک ماده بسیار مضر برای دستگاه تنفسی بوده و یونها از عوامل ایجاد سردرد وتشدید میگرن میباشند.( به آرشیو مقالات در صفحه خانه مراجعه فرمایید) 
 3. حداقل آلودگی صوتی وکارکرد بی صدای دستگاه به منظور استفاده در اتاق خواب و آسایش در اتاق نشیمن 
 4. کم بودن تعداد دفعات تعویض فیلتر و استفاده راحت از حیث نگهداری، تعویض قطعات و بازبینیهای دوره ای 
 5. مصرف کم برق و ایمنی دستگاه و امکان روشن نگه داشتن دائمی آن 
 6. کیفیت ساخت و طراحی مناسب دستگاه جهت استفاده از آن در نقاط مختلف منزل و ظاهر مناسب و سازگار با معماری داخلی 

در ذیل به صورت خلاصه اهم مشخصات فنی جهت خرید تصفیه هوا مطابق هر بند از اصول فوق ارائه شده است.

1- تکنولوژی های تصفیه هوا را بشناسید. 

مهمترین آنها عبارتند از:

 • استفاده از فیلتر هپا جهت ذرات معلق: این فیلترها باید دارای مشخصات ویژه ای باشند (جذب99.97% ذرات 0.3 میکرومتر)، و صرفا استفاده از نام هپا به صورت های Hepa-Like،Hepa-Type و یا 99% Hep مجاز نبوده و این محصولات در آزمایشگاه های معتبر تست نشده اند و استفاده از واژه هپا در آنها صرفا جهت بازاریابی می باشد! همچنین دقت در کیپ بودن و عایق بودن مسیر جریان هوا در اطراف این فیلترها بسیار اهمیت دارد، در غیر این صورت به دلیل مقاومت بالای این فیلتر در مقابل جریان هوا، ذرات به سادگی از اطراف فیلتر مجددا وارد محیط می شوند (متاسفانه این مورد در بسیاری از محصولات تولید کشور چین رعایت نمیگردد. (تعویض به موقع این فیلترها پیش از اشباع کامل بسیار ضروری میباشد وگرنه موجب افزایش آلودگی در سطح محیط حتی بیشتر از سطح گذشته می گردد. 
 • استفاده از فیلتر کربن اکتیو جهت جذب بو و گاز های فرار آلی: این فیلتر به تنهایی نمیتواند ذرات را جذب کند و صرفا جهت جذب بو و گازهای محیطی استفاده می شود و معمولا همراه با یک فیلتر هپا به کار میرود، این فیلتر نیز پس از اشباع غیر قابل استفاده و شستشو بوده و باید بلافاصله تعویض گردد. 
 • استفاده از لامپUV جهت از بین بردن باکتری ها و ویروس ها: استفاده از لامپ UV فقط در صورتی مجاز است که هیچ گونه تابشی به پوست و چشم انسان رخ ندهد و طول موج آن تنظیم شده جهت پرهیز از آسیب های وارده به سیستم ایمنی انسان باشد. جهت حفظ اثر بخشی، لامپ UV باید سالی یکبار تعویض گردد. اکسیداسیون فتوکاتالیتیک. در این روش با استفاده از کاتالیست دی اکسید تیتانیوم عملکرد لامپ UV بر روی آلودگی ههای اورگانیک تقویت شده و ویروس ها و باکتری ها اکسیده میگردند. در این روش لامپ UV با پوششی از الیاف Tio2 تقویت می گردد. جهت حفظ اثر بخشی، لامپ UV و پوشش آن باید سالی یکبار تعویض گردد . 
 • یونایزرها: در این روش ذرات هوا باردار شده و سپس با صفحه ای با بار مخالف در دستگاه تصفیه هوا ذرات جذب می گردند. صفحه باردار متناوبا باید شسته شود. در این روش دو محصول جانبی شامل اکسیژن با یون منفی و ازن تولید می گردد که هر دو برای سلامتی مضر می باشند. 
 • ازن سازها: ازن گازیست با قدرت ضدعفونی بالا، از این گاز جهت ضدعفونی محیط های آزمایشگاهی و صنعتی که امکان استنشاق در آنها وجود ندارد استفاده میشود. لیکن این گاز به خودی خود برای دستگاه تنفسی بسیار مضر بوده و موجب از بین رفتن بافت های ریه و گلو می گردد! از این گاز به نام اکسیژن فعال نیز یاد می گردد. 
 • سیستم استریلیزاسیون ترمودینامیکی (TSS): در این روش که بروزترین تکنولوژی ارائه شده در دستگاههای تصفیه هوا میباشد، از استریلیزه کردن حرارتی توسط یک هسته سرامیکی و خاصیت مویینگی در میکروتونلهای تعبیه شده در آن که تا 200 درجه سانتی گراد گرم می شوند استفاده میشود. در این فناوری 99.9% ذرات آلرژی زا شامل باکتری ها، ویروس ها، مایت ها، قارچ ها، کپک ها، مو و شوره حیوانات، ریزگردهای اورگانیک، پسماند آلی موجود در هوا و غیره سوزانده میشوند. با گرم شدن هسته سرامیکی هوای آلوده با خاصیت طبیعی جابه جایی هوا به روش همرفت از داخل هسته سرامیکی عبور کرده و سپس گرمای آن توسط یکسری صفحات فلزی گرفته شده و هوای پاک و استریلیزه به محیط وارد می گردد. TSS یک روش فیلتراسیون نمی باشد، چرا که به جای جذب ذرات، آلرژن ها و ذرات ریز را از بین میبرد و در مقایسه با تکنولوژی های دیگرهیچ گونه محصول جانبی مضر مانند ازن و یون تولید نمی کند و حتی تمرکز ازن مضر در محیط را کاهش می دهد. از مزایای این روش می توان به بی صدا بودن فرآیند و عدم نیاز به تعویض فیلتر اشاره نمود .  

راهنمای کلی: 

به عنوان یک راهنما و دستورالعمل کلی، شما می توانید بسته به تشخیص آلودگیهای محیط داخلیتان، (تشخیص نوع آلودگی های محیط داخلی خود مبحثی مفصل است که میتوانید در این مقاله با آن آشنا شوید) تصفیه هوا با هر یک از روش های فوق و یا ترکیبی از آنها به جز روش های یونیزاسیون و ازن ساز استفاده کنید. به شما توصیه میکنیم از روش هایی که تولید یون یا ازن مینمایند به شدت پرهیز کنید. دقت کنید که در بسیاری از سایت ها به جای کلمه ازن از کلمه اکسیژن فعال استفاده شده است که این نیز بیانگر همان ازن یاO3 می باشد. هرگاه با واژه اکسیژن فعال برخورد کردید از آن دستگاه پرهیز کنید! چراکه متاسفانه بعضی از فروشندگان به جای بازگو نمودن این مشکل دستگاه، آن را به عنوان یک مزیت و به عنوان یک دستگاه اکسیژن ساز معرفی میکنند!

2- درانتخاب محصول باید دقت کنید که دستگاه تولید یون و ازن ننماید. 

در آرشیو مقالات سایت بیتا طرح به طور مفصل راجع به این دو عامل و مضرات آن توضیح داده شده است. لطفا به آرشیو مقالات مراجعه فرمائید.

بیتا طرح

3- یکی از پارامترهای مهم درخرید دستگاه تصفیه هوا میزان آلودگی صوتی تولید شده توسط دستگاه می باشد. 

اکثر دستگاه های تصفیه هوا به دلیل استفاده از فن، صدای زیادی تولید میکنند که معمولا این صدا مانند هود آشپزخانه بسیار آزاردهنده است.

راهنمای کلی: 

به عنوان یک معیار کلی، صدای دستگاه بیش از 25db در دراز مدت غیر قابل تحمل است. لذا اکثر دستگاه های فن دار با مجهز کردن دستگاه به دگمه کاهش دور فن، این امکان را برای کاربر فراهم کرده اند که بتواند از آلودگی صوتی فرار نماید. در چه این صدای کم نیز خود در بلند مدت خوشایند نمی باشد. با این حال باید دقت داشت که اگر مساحت تحت پوشش دستگاهی برابر100 متر مربع اعلام شده است این عدد مربوط به حداکثر دور فن دستگاه می باشد و اگر مثلا امکان کاهش دور فن تا 5 درجه وجود داشته باشد حدودا در حداقل درجه، میتوان گفت که مساحت تحت پوشش دستگاه 20متر مربع بیشتر نمی باشد! یعنی عملا به جز پاره ای از دقایق در طول روز هیچگاه دستگاه با حداکثر کارایی کار نمی کند و احتمال پالایش هوا به میزان ذکر شده در مشخصات آن کاهش مییابد! این مشکل در دستگاه هایی که با تکنولوژی TSS و به صورت 24ساعته کارمیکنند به طور کامل برطرف شده است (دستگاه همواره بدون صدا کار میکند).

4- اگر از آنهایی که قبلا تجربه خرید دستگاه تصفیه هوا را داشته اند سوال کنید به شما میگویند که یکی از معضلات این دستگاه ها تعویض مکرر فیلتر می باشد. 

به طور کلی چه از نظر هزینه و چه از نظر زحمت نگهداری و مراقبت از دستگاه، تعداد دفعات زیاد در تعویض فیلتر یک ضعف به حساب می آید. بر همین اساس الزاما تعداد فیلترهای بیشتر به معنای بهتر بودن دستگاه نیست! تعداد فیلتر های دستگاه باید لازم و کافی باشند یعنی نه کم و نه زیاد. 

به عنوان یک پیشنهاد به شما توصیه میکنیم یا ازدستگاه های بدون فیلتر مانند تکنولوژی TSS استفاده کنید و یا اگر قصد استفاده از دستگاه های فن و فیلتر دار دارید، فیلتر های زیر برای شما کفایت میکند:

 1. هپا 
 2. کربن اکتیو 
 3. UV با یا بدون کاتالیست Tio2 
 4. اساسا روشها و فیلترهای دیگری نیز موجودند که عملکرد یکسان با فیلترهای فوق دارند و افزودن آنها به سری فیلترها عملا فقط در محیط های خاص کاربرد دارد و نه در محیط خانگی و لذا در محیط خانگی فقط دردسر کاربر را زیاد کرده و جز بازارگرمی برای فروش محصول، نقش دیگری ندارند. 
 5. مصرف برق: بدیهیست هرچه مصرف برق دستگاه پایین تر باشد هزینه استفاده دائمی از دستگاه برای شما پایین ترخواهد بود. حتی الامکان بهتر است از دستگاه هایی با مصرف برق پایین (ترجیحا کمتر از60وات) استفاده گردد. 
 6. به ظاهر دستگاهتان خیلی اهمیت بدهید. تناسب ظاهر دستگاه با محیط و معماری داخلیتان یکی از پارامتر هاییست که در دراز مدت برروی تصمیم گیری شما نسبت به ادامه استفاده از آن بسیار اثرگذار است، توجه داشته باشید که این دستگاه را معمولا در نزدیکی محیط نشیمن و یا در داخل اتاق خوابتان قرار میدهید. بنابراین اگر ظاهر دستگاه و ابعاد و وزن آن به صورت یک ناهنجاری در محیطتان باشد در دراز مدت از جایگیری آن در هال یا اتاقتان صرفنظر کرده و آن را به انباری راهی میکنید. از دستگاه های با ظاهر زمخت و وزن زیاد ( بیش از 10 کیلو) پرهیز نمایید! 

حال سوالی که مطرح میگردد این است: 

چه برندی خریداری کنیم؟ 

درواقع پاسخ به این سوال هم میتواند ساده باشد و هم مشکل. سادگی آن این است که اگر ضمن در نظر گرفتن بودجه خرید خود موارد فوق را در خریدتان در نظر بگیرید، میتوان گفت قطعا در آینده از خرید خود پشیمان نمی شوید. و تنها مشکل این است که آیا تمام برند ها و فروشندگان نسبت به اعلام مشخصات فنی کالای خود صادق هستند یا نه؟ به لحاظ حرفه ای ناچاریم قضاوت در این خصوص را به عهده خودتان قرار دهیم. علی ایحال در زیر دو نمونه از دستگاه هایی که مشخصات فوق را برآورده می نمایند ارائه شده است. شما میتوانید پس از بررسی این دستگاه ها و مقایسه آنها و در نظر گرفتن بودجه خریدتان نسبت به تصمیم گیری و خرید نهایی اقدام فرمائید.

 1. دستگاه های تصفیه هوای خانگی AirFree با تکنولوژی TSS
 2. دستگاه های تصفیه هوای NIT با فیلتر هپا، کربن اکتیو و لامپUV همراه با کاتالیست .

دستگاه های تصفیه هوای خانگی AirFree با تکنولوژی TSS

 این دستگاه تصفیه هوا که با فن آوری ترمودینامیک کار میکند به عنوان یکی از معدود دستگاههای تصفیه هوایی که کلیه مشخصات و قابلیتهای فوق در آن رعایت شده است برای محیطهای خانگی بسیار ایده آل میباشند. سایت اصلی تولید کننده این محصول www.airfree.com است. این سایت به بیش از 30 زبان دنیا از جمله فارسی ترجمه شده و مراجع فروش در بیش از 60 کشور دنیا در آن ارائه شده است.

ایر فری

در زیر به طور خلاصه توضیحاتی در خصوص نحوه کارکرد محصولات این شرکت ارائه شده است:

 • دستگاه تصفیه هوای AirFree با تکنولوژی انحصاری TSS و با مشخصات منحصر بفرد آن میتواند راه حل مناسبی برای برآورده نمودن نیازهای واقعی شما باشد.
 • این دستگاه با تکنولوژی انحصاری TSS محصولی از نسل جدید دستگاههای تصفیه هوا میباشد که اختصاصا برای بیماران آسم و آلرژی ، کودکان ، سالمندان و افراد حساس ابداع و طراحی شده است.
 • جالبتر اینکه این فن آوری به واسطه ابتکار و خلاقیت یک پزشک، مخترع و بازرگان پرتغالی ایجاد شده است که به دنبال راهی موثر برای کاهش حملات آلرژیک پسرش بوده است!

 AirFree چگونه کار می کند؟

این محصول از طریق سوزاندن ریز ارگانیسم ها و ریزگردهای اورگانیک، آلرژنهای هوا را از بین میبرد. در نتیجه هوای آلوده به درون هسته سرامیکی AirFree کشانده میشود و آلودگیها در دمای بالا ( حدود 200 درجه سانتیگراد) نابود شده و پس از سرد شدن به هوای محیط باز میگردند. این چرخه تصفیه هوا بدون صدا بوده و نیازمند هیچگونه نگهداری دوره ای نمی باشد.

ایر فری

دستگاه های تصفیه هوایNIT با فیلتر هپا، کربن اکتیو و لامپUV همراه با کاتالیست. 

در صورتی که تمایل به خرید دستگاهی با روش فن و فیلتر دارید و میخواهید ضمن لازم و کافی بودن فیلترها دستگاه مقرون به صرفه باشد دستگاه تصفیه هوا ساخت NIT کره جنوبی به خوبی می تواند نیازمندی های شما که در بالا نیز به آنها اشاره شده است برآورده نماید.

دستگاه تصویه هوای NIT

این دستگاه با برخورداری از فیلترهپا، کربن اکتیو و لامپUV همراه با کاتالیست Tio2 هوایی پاک و عاری از ذرات معلق و آلودگی های گازی و میکروبیولوژیک را به شما ارائه میدهد. بی شک اگر انتخاب شما سیستم فن و فیلتر است، این دستگاه یکی از بهینه ترین و کاراترین دستگاه های موجود در بازار بوده و در عین حال قیمت آن در مقایسه با بسیاری از مدل های موجود در بازار به صرفه می باشد و همانطور که در بالا اشاره شد موارد مطروحه فوق در آن رعایت شده است و البته بدیهیست که فیلتر های آن نیز باید به موقع و پس از روشن شدن چراغ نشانگر تعویض گردند. (معمولا حدود 6 الی 9 ماه)

از آنجاییکه این نوع دستگاه تصفیه هوا از تکنولوژی مشابه در سایر دستگاههای تصفیه هوا با برندهای دیگر یعنی فن و توالی انواع فیلترها استفاده میکند، نیاز به توضیح بیشتر راجع به آن نمیباشد.

اگر این صفحه را تا اینجا خوانده اید به شما تبریک میگوییم. این نشان میدهد که شما فردی هستید که در خریدهایتان با دقت عمل میکنید و تا حد امکان تحقیقات لازم در بازار را به عمل میاورید. و این واقعا ستودنیست. با سپاس از شما به خاطر بازدید از سایت ما و با آرزوی موفقیت برای شما در خریدی خوب، از شما دعوت میکنیم با کلیک بر روی آیکون زیر از شرایط فروش ویژه ما شامل تخفیفات شگفت انگیز روزانه، شرایط خرید قسطی، جوایز خریدهای ویژه و غیره دیدن فرمایید. قطعا از دریافت این اطلاعات شگفت زده میشوید!


بیتا طرحاینستاگرام: airfree_air_purifier

تلگرام: Airfree_air_purifier@

فیس بوک: Airfree

گوگل پلاس: +Airfree

توییتر: airfree

لینکدین: airfree-produtos-electr-nicos-lda

وب سایت: www.bitatarh.comرپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...