کولرگازی اینورتر یا معمولی بخرم؟ فرق بین اسپلیت اینورتردار با بدون اینورتر چیست؟

شاید شما هم این سوال را از فروشنده شنیده باشید که کولر گازی اینورتر داشته باشید یا خیر؟ اما حتی ندانید که فرق بین اسپلیت اینورتردار با بدون اینورتر چیست؟

  1. شنبه ۱۴ تیر ۹۹ ساعت ۱۳:۱۵ (۲ سال،۸ ماه قبل)

خب، می خواهیم توضیح دهیم تا بتوانید در هنگام خرید این نکته را در نظر داشته باشید.  

اینورتر چیست؟

اینورتر توسط یک برد الکترونیکی به برد کمپرسور افزوده می شود و در همه کمپرسورها می توان از اینورتر بهره برد. در واقع می توان گفت اینورتر از کمپرسور جدا است و به نوع کمپرسور مربوط نمی شود. در کولرهایی که دارای اینورتر نیستند، هنگامی که دمای فضا به مقدار مشخص شده می رسد، کمپرسور خاموش می شود. بعد از مدتی زمانی که دمای محیط از میزان تعیین شده برای دستگاه بیشتر شد، کمپرسور شروع به کار می کند. اما در کولرهایی که اینورتر دارد کمپرسور خاموش نمی شود.

مزایای کولر گازی اسپلیت اینورتر

کولر گازی اینورتر که در زبان عامیانه به کولر گازی های کم مصرف نیز شناخته می شوند، دارای جدیدترین فناوری در زمینه خنک سازی و تهویه مطبوع است که طرفداران بسیاری دارد. زیرا دوستدار محیط زیست می باشد و دارای رویکرد صرفه جویی انرژ ی می باشد. از دیگر مزیت های این سیستم ایجاد آسایش برای مصرف کنندگان است.

به طور سنتی کمپرسور های به کار رفته در کولر گازی ارزان از نوع روشن (ON) و خاموش(OFF) می باشد به گونه ای که یا با بیشترین قدرت کار کرده و یا کلا خاموش می شد. هنگامی که ترموستات اتاق نیاز به سرمایش را گزارش دهد، کمپرسور روشن می شود و پس از رسیدن به دمای مناسب خاموش می شود. واین چرخه مدام تکرار می شود.

بنابراین این نوع کولر ها فقط دارای دو حالت هستند؛ یا خاموش هستند یا روشن. شروع به کارهای مکرر کمپرسور علت اصلی مصرف زیاد برق این نوع کولر گازی ها می باشد. هنگامی که کمپرسور شروع به کار کند موتور جریان برق بالای را از منبع تعذیه می کشد. بنابراین برای کم کردن مصرف برق به سیستمی نیاز داریم که باعث خاموش شدن مکرر کمپرسور نشود. به همین جهت فناوری اینورتر طراحی و اجرا شد. شیوه کار ان به این صورت است که زمانی که دمای محیط به مقدار مشخصی رسید موتور خاموش نمی شود بلکه در حالت کند قرار می گیرد از این جهت به آن ها موتور های با دور متغیر نیز گفته می شود. خاموش نشدن کمپرسور باعث می شود تا مصرف برق کولر گازی گاها تا 60 درصد نیز کاهش یابد.

اینورتر

یکی از مهمترین عوامل در هنگام خرید یک دستگاه برقی صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد. این مزیت ها در طولانی مدت هزینه های اولیه را کاملا جبران می کند. فناوری اینورتر در مقایسه با سیستم سنتی برق کمتری استفاده می کند.

کمپرسورهای روشن-خاموش برای روشن شدن به جریان بالای برق نیاز دارد که گاهی به شش برابر میزان جریان مورد نیاز در زمان کار می رسد.

این امر باعث چشمک زدن چراغ ها می شود و انرژی مصرفی آن بیشتر است. نوعاً، در فناوری اینورتر 20 تا 30 درصد در مصرف برق صرفه جویی می شود.

یکی دیگر از مزیت های کولرگازی های اینورتر فراهم کردن آسایش کاربران است. در هنگام روشن شدن کمپرسور با بیشترین سرعت کار می کند تا اتاق را به سرعت خنک کند. بعد از رسیدن اتاق به دمای تعین شده، سرعت کمپرسور از طریق درایو فرکانس متغیر برپایه بار سرمایشی مورد نیاز اتاق تعدیل می شود. در مقایسه با کمپرسورهای مدل های قدیمی تر، نوسان دما به کمترین حد می رسد. این همواره موجب ایجاد محیطی آرامش بخش برای افراد می شود.

از دیگر ویژگی های فناوری اینورتر کارکرد فوق العاده کم صدا و یا بی صدای آن است. پنل خارجی که در خارج از اتاق نصب می شود کمپرسور اینورتر در ان قرار می گیرد و در مقایسه با کمپرسور غیر اینورتر صدای بسیار کمتری تولید می کند. بنابراین، در موقع خواب سر و صدای دستگاه شما را آزار نخواهد داد.

کولر گازی اینورتر

معایب استفاده از کولر گازی اینورتر

اساسا از ایرادات کولر گازی های اینورتر مربوط به هزینه های آن است. دلیل گران تر بودن سیتم های اینورتر در مقایسه با دیگر دستگاه های غیر اینورتر در زیر عنوان شده است.

مدارات الکترونیکی سیستم های اینورتر در مقایسه با نوع غیر اینورتر دارای پیچیدگی بیشتری می باشد. اجزاء الکترونیکی همچون خازن های الکترولیتی، دیودها، اپتوکوپلرها و ماژول های قدرت IGBT به دلیل الزامات سیستم دارای درجات کیفی بیشتری هستند. بنابراین، قیمت آن ها نیز بالاتر است.

مبدل ولتاز در نتیجه تداخل الکترو مغناطیسی رخ می دهد. این تداخل ممکن است در سایر دستگاه های الکتریکی منزل موجب اختلال شود. از این جهت، قوانینی برای مشخص کردن میزان اختلالات مجاز وجود دارد. از قطعات فیلترینگ مانند خازن ها و القاگرها برای فیلتر کردن اختلال الکتریکی فرکانس بالا استفاده می شود. این نیز قیمت کلی سیستم را بیشتر می کند.

گازهای مبرد دوستدار محیط زیست و لایه ازن همچون R410a معمولا گران تر از R22 می باشند. کمپرسور استفاده شده نیز فرق می کند اما چون تقاضا برای آن ها در حال افزایش است، صرفه جویی به مقیاس بیشتری اتفاق می افتد و قیمت آن ها در آینده نزدیک کم خواهد شد. در حال حاضر، نصاب ها به طور معمول برای گاز R410a قیمتی دوبرابر گاز R22 دریافت می کنند.

در صورتی که بودجه کافی برای خرید کولر گازی های اینورتر را دارید بدون معطلی اقدام کنید و از این تکنولوژی جدید بهره ببرید تا هم مصرف انرژی شما کاهش یابد هم در طولانی مدت از مزیت های استفاده از کولر گازی اینورتر بهره برید.

پیشنهاد ما به شما خرید کولر گازی جنرال می باشد که دارای انواع مدل های اینورتر دار است. برای مثال می توانید اسپلیت جنرال دیجیتال 30000، اسپلیت جنرال گلد دیجیتال 24000، اسپلیت جنرال گلد دیجیتال 18000 (فاقد گارانتی) و غیره را خریداری کنید.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...