مهم ترین قطعه در دنیای تجهیزات الکتریکی چیست؟

  1. چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹ ساعت ۰۹:۳۰ (۱۱ ماه قبل)

اگر سر و کارتان با تجهیزات الکتریکی باشد، به احتمال زیاد کابلشو را می‌شناسید. کابلشو به عنوان بهترین وسیله برای اتصال کابل‌ها به تجهیزات است. چرا که طراحی آن‌ها ساده است و در صورت آسیب دیدن یا خراب شدن، تعمیرشان خیلی پیچیده و سخت نیست. همین دو دلیل ساده سبب شده است تا کابلشوها به عنوان پر کاربرد ترین وسیله در زمینه برق شناخته شوند. اگر قصد خرید کابلشو را دارید، همراه ما باشید تا ضمن بررسی اهمیت انتخاب کابلشو مرغوب، انواع آن را به شما معرفی کنیم.

انتخاب کابلشو چه اهمیتی دارد؟

اگر جریان الکتریکی از طریق کابلشو به روش درستی به تجهیزات و اتصالات نرسد، خطر آتش سوزی دور از ذهن نخواهد بود. چرا که اتصال یک کابل ضعیف می‌تواند مقاومت محل اتصال را افزایش دهد و در نهایت منجر به آتش سوزی در محل ‌شود. غیر از آتش سوزی در منزل، نیروی انسانی حاضر در محل نیز در معرض خطر جبران ناپذیر انتخاب کابلشو غیر مرغوب قرار می گیرند. به همین دلیل است که انتخاب درست این وسیله کاربردی در صنعت برق اهمیت ویژه ای دارد.

به طور معمول، کابلشو از جنس چیست؟

اگر به بازار خرید و فروش انواع کابلشو سر بزنید، متوجه می‌شوید که به طور معمول، جنس کابلشوها از مس است. البته برخی از این کابلشوها نیز از جنس آلومینیوم هستند که برای کابل‌های آلومینیومی کاربرد دارند. جالب است بدانید که بعضی از انواع این وسیله به صورت آلومینیومی و مسی هستند که آن‌ها کابلشو بی متال می‌باشند. کابلشوهای بی متال به صورتی طراحی شده اند که از یک سو آلومینیومی و از سوی دیگر، مسی می‌باشند. با توجه به گستردگی کابل شوی مسی، در ادامه انواع و اقسام آن‌ها را خواهید شناخت.

انواع و اقسام کابلشو مسی در یک نگاه

کابلشو

- کابلشو پرسی DIN

به هنگام بررسی کابلشو پرسی DIN، باید به استانداردهای ابعاد و نشانه گذاری توجه ویژه‌ای داشت. برای مثال، بعضی از آن‌ها برای پرس نیمه افشان، افشان، هادی مفتولی و تابیده کاربرد دارند. در این دسته از کابلشوها، استانداردهایی وجود دارد که به نصاب کمک می‌کند بر اساس آن، کابلشو پرسی DIN را متصل کنند.

برای مثال، علامت گذاری این کابلشو به صورت KL 22 12-150 است. Klauke یا KL نشان تولید می‌باشد و عدد 22 بیانگر کد مهره پرس است. عدد 12 هم نشان دهنده اندازه متریک پیچ برای قسمت محل اتصال می‌باشد. عدد و رقم پایانی علامت گذاری کابل شو بیان کننده سطح مقطع هادی به میلی متر مربع است.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا کابلشو مسی، زنگ زده می‌شود یا خیر. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که قلع اندود شدن این دسته از کابلشوها به آن‌ها کمک می‌کند تا برای زمان طولانی، در معرض هوا قرار نگیرند و دچار زنگ زدگی نشوند.

- کابلشو لوله‌ای مسی با طراحی استاندارد

کابلشو لوله‌ای از انواع دیگر کابلشوها است که بر مبنای استاندارد EN 13600 تولید می‌شود. این وسیله از مس الکترولیتی ساخته شده و اندازه‌ای کوتاه تر از کابل شو DIN دارد. البته تمامی این کابلشوها دارای ابعاد متفاوتی است و در مجموع، اندازه آن‌ها نسبت به کابلشوهای نوع DIN کوچک تر خواهد بود.

کابلشو

- کابلشو فلزی ورقه‌ای

با توجه به اینکه کابلشو DIN برای پرس هادی رشته‌ای نیمه افشان، افشان و تابیده کاربرد دارد، نمی‌توان به صراحت بیان کرد که آن‌ها برای هادی‌های جامد و مفتولی قابل استفاده اند.

ترمینال‌های فلزی و ورقه‌ای از مس الکترولیتی مبنی بر استاندارد EN 13600 ساخته شده اند. تفاوت خاصی بین ترمینال و کابلشوهای لوله‌ای مسی وجود دارد. همان طور که پیدا است، کابلشوهای مسی از لوله‌های مسی تولید می‌شود. اما جنس ترمینال‌ها، ورقه مسی است. این ترمینال‌ها نشان دهنده شکاف لحیم کاری هستند. شکاف لحیم کاری مطابق استاندارد DIN می‌باشد که لوله بسته آن را محاط کرده است. پیش از تهیه ترمینال فلزی ورقه‌ای خوب است بدانید که استاندارد DIN، هیچ نقشی در تعیین ابزار پرس ترمینال ندارد.

کابلشو دو فلزی چیست و چه کاربردی دارد؟

کابلشو

کابلشو دو فلزی همان کابل شوی بی متال است که نمی‌توان آن را به طور کامل در دسته کابلشوهای مسی یا کابلشوهای آلومینیومی قرار داد. به همین دلیل، آن‌ها را باید در دسته بندی جداگانه‌ای جای داد. با توجه به این موارد، می‌توان این گونه برداشت کرد که کابلشوهای دو فلزی برای جلوگیری از اتصال مستقیم هادی آلومینیومی به شین مسی کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. گفتنی است که این دسته از کابلشوها به دو صورت هستند. نوع اول آن‌ها دارای فصل مشترک مس-آلومینیوم در بخش کفی کابل شو است. در نوع دوم آن‌ها نیز همین بخش در بخش لول‌های کابل شو قرار دارد.

با اطلاع از دو دسته بندی کابل شو بی متال، به احتمال زیاد این سوال برای شما پیش می‌آید که مقاومت اتصال و مقاومت کلی کدام یک بیشتر است؟ در پاسخ باید بگوییم که هیچ تفاوت خاصی میان مقاومت اتصال و مقاومت کلی آن‌ها وجود ندارد. اما پایداری الکتریکی نوع اول کابلشوی فلزی چندان قابل تعریف نیست. چرا که برای جبران تفاوت هدایت الکتریکی در کابلشوی دسته اول، مساحت بخش کفه خیلی بیشتر از کابلشوی دسته دوم است. از طرفی، پیش از خرید کابلشوی بی متال گروه اول باید بگوییم که پس از نصب آن، بین بخش مسی و آلومینیومی ارتباط برقرار می‌شود که این موضوع، دلیلی است بر اینکه کابلشوی دو فلزی نوع اول، ساختاری کاملا متفاوت با ساختار اصولی یک کابلشوی دو فلزی دارد. به همین خاطر، بهتر است به مشکلات ناشی از انتخاب این دسته از کابلشوی فلزی توجه کنید.

برای خرید کابل شو مرغوب به کدام فروشگاه اینترنتی مراجعه کنم؟

الکترو فرجی یک فروشگاه اینترنتی پیشرو در زمینه فروش انواع تجهیزات الکتریکی است که با ورود به صفحه اول این وبسایت می‌توانید در همان بخش ابتدایی (بدون اسکرول کردن ماوس) نوع دسته بندی محصولی که می‌خواهید تهیه کنید را انتخاب نمایید. سپس شما به صفحه فروش این محصول هدایت می‌شوید و بر اساس فیلترهایی مثل محبوبیت، ارزان ترین و بالاترین قیمت آن‌ها، می‌توانید انواع کابل شوی مسی، آلومینیومی و بی متال را ببینید. در نهایت، این خود شما هستید که انتخاب می‌کنید مالک یک محصول مرغوب باشید یا خیر.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...