آشنایی با صنعت کارتن سازی

کارتن سازی یکی از خدمات زیر مجموعه صنعت چاپ و بسته است.

  1. یکشنبه ۵ دی ۰ ساعت ۱۴:۱۵ (۲ سال،۴ ماه قبل)

با توجه به تعدد کارگاه های تولیدی و کارخانه ها به نظر میرسد برای شناخت بیشتر با این صنعت و تجهیزات وابسته به کارتن سازی لازم است تا با این فعالیت صنعتی آشنایی بیشتری پیدا کنید. فراگیری این صنعت چیز غیر معمولی نمیباشد زیرا هرجا که سر میگردانیم با انواع و اقسام کاربردشان روبه رو میشویم. در این مقاله قصد داریم یک راهنمای کامل در اختیار شما قرار دهیم.

کارتن های مقوایی در صنعت کارتن سازی

اگر نگاهی به دور و اطراف خود بیاندازید کارتن های مقوایی را همه جا می بینید. این کارتن ها در صنعت کارتن سازی و در ابعاد، طرح ها و جنس های مختلف عرضه میشوند. شما با شناخت کارتن سازی میتوانید انتخاب مناسب خود را انجام دهید.

کارتن های مقوایی دایکات

این نوع کارتن ها به دلیل برش با دستگاه دایکات به این نام در آمده اند. شکل خاصی ندارند و همواره در اطرافمان به وفور این گونه کارتن ها را می توانیم مشاهده کنیم. دایکات در لغت به معنای قالب برش است که در حقیقت می توان گفت حتی ورق های جنس آهن و فولاد را نیز با دستگاه برش دایکات برش زد. بنابراین ویژگی انحصاری در این نوع کارتن ها نحوه برش آن ها می باشد.

دایکاتینگ فرآیندی است که نخستین بار برای تولید کارتن و در کارتن سازی کفش سال ها پیش استفاده شد و از آنجایی که نتیجه بسیار خوبی داشت، بعدها توسط دیگر صنعتگران نیز مورد استفاده قرار گرفت. از این فرآیند در طراحی انواع برند و لوگو نیز استفاده می شود.

 

کارتن لمینتی در کارتن سازی

معنای لغوی لمینت در لغت نامه چسباندن است؛ بنابراین می توان حدس زد که این کارتن ها یک لایه بر روی خود دارند. کارتن ساز ها برای چاپ بهتر بر روی سطح کارتن های مقوایی روی آن را با یک لایه کاغذ صاف می پوشانند تا کاغذ فلوت مانع چاپ نباشد. از این نوع کارتن ها در بسته بندی مواد خوراکی  و بعنوان کارتن پستی  بیشتر استفاده می شود.

کارتن های 5 و 3 لایه

کارتن های مقوایی بسیار با دوام و محکمی هستند که برای بسته بندی لوازم خانگی مثل یخچال و تلوزیون استفاده می شود. این کارتن ها معمولا از ترکیب چند لایه ورق فلوت (موج دار) و چند ورق صاف تشکیل شده است. کارتن های چند لایه، کیفیت و استحکام متفاوتی دارند. با توجه به همین ویژگی ها کاربرد های مختلفی هم دارند. کارتن های مقاوم تر در برابر ضربه برای بسته بندی لوازم الکتریکی مانند یخچال ها استفاده می شود.

کارتن های مقوایی آسپتیک

این نوع کارتن ها معمولا برای بسته بندی مایعات و نوشیدنی های فاسد شدنی استفاده می شود. ساختار این کارتن ها به این شکل است که درون آن ها یک لایه ی فویل و پلی اتیلن تعبیه شده است علاوه بر ممانعت از نفوذ میکروب ها به داخل مایع باعث جلوگیری از خیس شدن خود کارتن نیز می شود.

ویژگی انحصاری مقوای کاغذی که کارتن های آسپتیک با آن ساخته می شود استحکام آن است. در این کارتن ها بسته بندی 6 لایه محافظتی از جنس کاغذ، آلومینیوم و پلی اتیلن استفاده می شود. از نظر قیمت این نوع کارتن ها تقریبا گران تر از سایر آن ها می باشد.

کارتن های تاشو

این نوع کارتن ها را حتما زمانی که پیتزایتان را درب منزل تحویل گرفتید دیده اید. این کارتن ها انعطاف خوبی دارند و از نظر استحکام نیز برای جابه جایی وسایل نسبتا سبک طراحی شده اند. به راحتی می توان درب آن ها را بست و از سرد شدن غذا جلوگیری کرد.

کارتن مقوایی پلاست

یکی از خاص ترین مدل های کارتن که به تازگی وارد عرصه ی بسته بندی شده است کارتن پلاست ها هستند. این نوع کارتن ها از جنس پلاستیک ساخته می شوند و در بسته بندی لوازم التحریر و همچنین ساخت استند های مخصوص نگهداری خوراکی ها استفاده می شوند. همچنین این نوع مقوا ها در صنعت پاکت پستی نیز مورد استفاده قرار میگیرد

مهم ترین ویژگی این نوع کارتن ها مقاومت در برابر نوسانات دمایی از 20 تا 80 درجه سانتی گراد است. همچنین این کارتن ها قابل بازیافت هستند، از این رو برای محیط زیست نیز مضر نیستند.

 

فرآیند تولید کارتن مناسب

تولید در هر زمینه ای نیاز به دانش، زمان و سرمایه کافی دارد؛ تولید کارتن نیز یکی دیگر از آن کارهایی است که اگر با بررسی و آموزش درست و اصولی به آن وارد شد، حتما سود خوبی خواهد داشت. باتوجه به اهمیت بسته بندی در هر صنعتی تولید کارتن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است همچنین با توجه به بالا بودن تعداد مشتریان نیز بازار داغ و خوبی نیز دارد.

در ادامه به آشنایی بیشتر با نحوه ی تولید یک کارتن می پردازیم.

مرحله اول

شناخت نیاز مشتریان یکی از اصلی ترین کار هایی است که طراح کارتن می بایست به خوبی آن را انجام بدهد. تولید کارتن باید بر اساس نیاز مشتری باشد تا بتواند به خوبی محصول او را تبلیغ و تشریح کند؛ همچنین جنس و ابعاد کارتن وابسته به محصول نهایی مشتری است.

مرحله دوم کارتن سازی

در این مرحله طراح با شناخت کامل نیاز مشتری به انتخاب کاغذ مورد نظر و مناسب برای تولید کارتن می پردازد و به بخش برش فرستاده می شود. در این بخش با استفاده از ابزار آلات مخصوص به برش کاغذ های کارتن می پردازند.

سپس بعد از برش کاغذ ها آن ها را در خط تولید قرار می دهند که با استفاده از دستگاه های مجزا به کارتن بسته بندی مدنظر مشتری تبدیل شود.

شناخت دستگاه های تولید کارتن

برای تولید هر چیزی باید دانش کافی در آن زمینه داشت و همچنین از دستگاه های مناسب در آن زمینه استفاده کرد. دستگاه هایی که کارهایی مثل برش و چاپ کارتن را برای ما آسانتر می کنند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

دستگاه خط کش برش در کارتن سازی ها

این دستگاه برای تولید کارتن بسیار حائز اهمیت می باشد، چرا که برش روی جعبه را انجام می دهد که تشکیل دهنده درب کارتن مقوایی است.

دستگاه خط کش برش سرعت و دقت برش خوبی دارد که باعث می شود برش ها بی نقص انجام شود و به ورق مقوایی کارتن آسیبی نرسد. این دستگاه در ابتدای هر کارگاه تولید کارتن نصب می شود.

دستگاه چاپ فلکسو

دستگاه چاپ فلکسو نقش مهمی در تولید کارتن دارد. این دستگاه با استفاده از یک قطعه به نام کلیشه ورق کارتون را به سمت صفحه چاپ هدایت می کند. جنس این قطعه از ژلاتین است که به منظور سهولت در کارایی دستگاه این گونه طراحی شده است. در سال های اخیر صنعت تولید کارتن پیشرفت های زیادی داشته و در حال حاضر کمتر شاهد کارتن های ساده و بدون چاپ در بسته بندی ها هستیم.

چاپ فلکسو شباهت های زیادی با چاپ افست دارد اما تفاوت آن ها  تنها در صفحه انعطاف پذیر کلیشه مانند فیلم و زینک می باشد که این صفحه ها به دستگاه چاپ می چسبند و نصب آن ها ساده است.

دستگاه چاپ آفست

یکی دیگر از دستگاه هایی که در کارخانه ی کارتن سازی حتما حضور دارد دستگاه چاپ آفست می باشد.

این دستگاه با بهترین کیفیت، چاپ را بر روی کارتن انجام می دهد و توانایی چاپ بر روی کارتن با تیراژ بالا دارد. برای تیراژ های پائین نیز بسیار مقرون به صرفه است و از نظر اقتصادی می توان روی آن حساب کرد. نام دیگر این نوع چاپ در تولید کارتن، چاپ مسطح است و دلیل این نام گذاری این است که برجستگی و فرو رفتگی در ارتباط با زینک ایجاد نمی کند.

دستگاه چاپ افست انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها که در صنعت تولید کارتن نیز کاربرد دارد چاپ لیتوگرافی آفست است. این دستگاه از زینک های آلومینیوم ساخته شده است که به منظور انتقال تصویر بر روی کاغذ از سیلند بلنکت استفاده می شود و تصویر را روی مقوا پرس می کند.

سازو کار این دستگاه در کارگاه های کارتن سازی به شکلی است که جوهر ارتباط مستقیم با سطح کاغذ ندارد و ابتدا روی صفحه ی آلومینیومی می آید سپس بر روی کاغذ چاپ انجام می شود. یکی از نقاط قوت این دستگاه ها این است که به راحتی تنظیم می شوند و کار کردن با آن ها به نسبت سایر دستگاه ها آسان تر است.

 

این صنعت بزرگ یعنی کارتن سازی انتها ندارد و رزانه هزاران هزار کارتن و مقوا در ابعاد و جنس مختلف تولید و عرضه میشود. با پیشرفت روز افزون تکنولژی نیز زیبایی و طراحی آن ها افزایش پیدا کرده و از این رو بازار کار خوبی برای طراحان گرافیکی در کارتن سازی به وجود آمده است. برای کسب اطلاعات بیتشر میتوانید به ادامه مقالات در رابطه با کارتن سازی که شامل ، پاکت پستی، کارتن پستی، قیمت جعبه و ... مراجعه کنید.

 

برای اطلاع از قیمت جعبه و انواع کارتن با ما تماس بگیریدرپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...