استفاده از نرم افزار ها جهت کار با دستگاه لیزر

از جمله مهم ترین و پرکاربرد ترین دستگاه هایی که در صنایع گوناگون جهت برش و حکاکی انواع متریال های فلزی و غیر فلزی استفاده می شود می توان به دستگاه های برش و حکاکی لیزر اشاره کرد.

 1. شنبه ۱۴ اسفند ۰ ساعت ۱۰:۳۷ (۲ سال،۲ ماه قبل)

با استفاده از این دستگاه های قدرتمند می توان عملیات برش کاری و حکاکی لیزری بر روی انواع متریال ها را با دقت و سرعت بسیار بالا انجام داد و همزمان به بالاترین سطح کیفیت دست یافت. از همین رو امروزه صنعتگران در فرایند تولیدی خود از دستگاه های برش و حکاکی لیزری بسیار استفاده کرده و آن را یکی از کارآمدترین دستگاه های تولیدی می دانند.


دستگاه های برش و حکاکی لیزری در نوع مختلف ساخته می شود که هر کدام دارای ویژگی ها و کاربرد های مخصوص به خود هستند. دستگاه CO2 و دستگاه Fiber این دو نوع دستگاه بوده که هر یک دارای سخت افزار و نرم افزار مرتبط با خود اند. نیروی انسانی و یا اپراتوری که وظیفه او استفاده از این دستگاه ها است می بایست پیش از کار، تمامی آموزش های لازم را دیده باشد و به تمامی آن ها تسلط کافی داشته باشد. از جمله این مباحث آموزشی می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 •  آموزش های کلی اپراتوری دستگاه لیزر
 •  آموزش نرم افزار دستگاه لیزر 
 •  آموزش سخت افزار دستگاه لیزر
 •  آشنایی کامل با محیط نرم افزار لیزر
 •  استفاده از محیط کاربری نرم افزار لیزر
 •  ابزار های ترسیمی
 •  کار با اسناد و الگوها
 •  ویرایش ترسیمات
 •  نحوه کار با لایه ها
 •  تغییر چیدمان اشکال
 • تغییر ابعاد، رنگ و بزرگ نمایی اشکال
 •  تنظیمات متن شامل، تایپ نوشته، شماره تلفن و انتخاب فونت و رنگ نوشته
 •  وارد کردن سریال نامبر
 •  نحوه خروجی از نرم افزار برای دستگاه لیزر
 •  نحوه تنظیم قدرت و سرعت برش لیزر و حک لیزر مطابق با نوع وضخامت متریال مورد استفاده
 •  شیت بندی سفارشات
 •  چیدن بهینه قطعات با کمترین پرتی و هدر رفت متریال
 •  تعیین حک لیزر یا برش لیزر

در حقیقت گذراندن تمامی این دوره های آموزشی برای اپراتور های دستگاه لیزر ضروری است. پس از گذراندن تمامی دوره های ذکر شده، اپراتور دستگاه لیزر به آسانی قادر قابل بود ترسیمات و تبدیل خروجی از نرم افزار لیزر را گرفته و برای اجرای طرح به دستگاه ارسال کند. علاوه بر تمامی موارد گفته شده، تمامی نیروهای انسانی می بایست آموزش های اولیه ایمنی و حفاظتی کار با دستگاه های لیزر را آموزش ببینند.

معرفی بهترین نرم افزار ها جهت حکاکی و برش لیزری 

حکاکی با استفاده از دستگاه های لیزر از جمله فرایند های مهمی کی باشد که با استفاده از آن امکان حکاکی لیزری انواع مختلف طرح ها بر روی متریال های گوناگون به وجود می آید. همان طور که می دانید لیزر به دلیل گرمای بسیار زیادی که از خود ساطع می کند می تواند سطح مواد مورد استفاده را بخار کرده و در نهایت سبب فرورفتگی هوایی بر روی سطح کار شود. با استفاده از همین فرو رفتگی ها می توان طرح های مختلفی را بر روی کار ایجاد نمود.
حکاکی با استفاده از دستگاه های لیزر بسیار ساده می باشد اما این سادگی مدیون وجود نرم افزار های مناسب و مرتبط با آن است و در صورتی که از این گونه نرم افزار ها جهت حکاکی و طراحی لیزری استفاده نشود، کار با این دستگاه ها چندان هم آسان نخواهد بود. در ادامه به معرفی برترین نرم افزار های حکاکی لیزری خواهیم پرداخت.

نرم افزار کورل ( CorelDRAW ) 

این نرم افزار را می توان از جمله محبوب ترین و پرکاربردترین نرم افزار های ویرایشگر دانست که امروزه در صنایع متعددی کاربرد دارد. به دلیل کارکرد های فراوان این نرم افزار، میزان استفاده از آن در صنایع گوناگون نسبت به سایر صعنت ها بسیار بیشتر می باشد. علاوه بر این مورد دیگری که این نرم افزار را نسبت به سایر نرم افزار ها جهت حکاکی لیزری محبوب تر کرده است می توان به راحت بودن نوع کار با آن اشاره کرد. 
از جمله ابزار های موجود در این نرم افزار می توان به Twirl ، smear, attract ، repel  اشاره کرد که همگی آن ها می توانند کار نهایی را سریع تر کرده و به آسانی نتایج مورد نیاز را بدست آورند. علاوه بر این نرم افزار کورل دارای یک راهنمای ترازبندی شده می باشد که این قابلیت را به وجود می آورد که از افراد Object خود را به همان شکل دلخواه خود در صحفه قرار دهند.

نرم افزار ( Adobe Illustrator ) 

نرم افزار Adobe Illustrator یکی از خلاقانه ترین برنامه های موجود می باشد که بر اساس برداری جهت طراحی طراحان گرافیک ایجاد شده است. این نرم افزار دارای روشی بسیار آسان جهت حکاکی لیزری است و امکان حکاکی طرح های فراوانی را با حفظ کیفیت نهایی فراهم می آورد. این نرم افزار به دلیل ویژگی های بسیار مثبت خود این قابلیت را دارد تا افراد بتوانند فایل های گرافیکی مورد نظر خود را کاملا شخصی سازی نمایند. به طور کلی نرم افزار Adobe Illustrator از جمله نرم افزار های موجود است که تصاویری با کیفیت بسیار بالا را تولید می کند.

نرم افزار ( Inkspace ) 

این نرم افزار نیز یکی دیگر از نرم افزار های رایگان جهت حکاکی لیزری می باشد که این امکان را به افراد می دهد تا طرح خود را در ابتدای کار ایجاد کرده و یا طرح های موجود را ویرایش نمایند. به طور کلی تنظیمات این نرم افزار مشابه با نرم افزار Adobe Illustrator است اما برخی از آیکون ها دارای نام های متفاوتی بوده و همچنین عملکرد مجزایی دارند.

نرم افزار ( SketchUp ) 

این نرم افزار را می توان یکی از آسان ترین نرم افزار ها جهت طراحی های گرافیکی و همچنین حکاکی لیزری دانست. اغلب ابزار های به کار رفته در این نرم افزار بصری بوده و از همین رو امکان ایجاد طرح های مختلف را به آسانی ایجاد می کند. نرم افزار SketchUp این قابلیت را دارد تا Plugin هوایی را در نرم افزار ایجاد کرده و عملکرد وسیع نری را برای شما ایجاد کند.

نرم افزار ( DraftSight ) 

این نرم افزار مناسب حکاکی های لیزری دو بعدی است و این قابلیت را دارد تا تصویری را خلق کند که امکان برش آن با لیزر وجود داشته و به شکل دلخواه بر روی جسم تصویر سازی شود. این نرم افزار جهت تبدیل انواع فایل های متداول همچون JPEG یا PNG به خطوط برداری، منحنی ها، زاویه ها و موارد دیگر بسیار مناسب است.

https://parsalaser.com/services/metals-laserرپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...