تفلیس، شهر هزاران رنگ

آمیزه‌ای از فرهنگ‌های روسی، انگلیسی، ترکی اسلامی، و گرجی، تفلیس را به شهری هزار رنگ تبدیل کرده است. در این شهر می‌توانید ببینید که مردم مریم مقدس را در کنار حضرت فاطمه و اسکندر مقدونی ستایش می‌کنند و هیچ مذهبی با مذهب دیگر در تناقض نیست.

  1. ۶ ماه،۱ هفته قبل

تفلیس شهری آزاد و بی‌قائده است، ولی با وجود این بی‌قائدگی یا شاید هم به خاطر همین بی‌نظمی، یکی از دوست‌داشتنی‌ترین شهرهای دنیا است و می‌توانید عاشقش شوید. و سالانه تورهای زیادی از ایران به مقصد تور تفلیس و همچنین تور گرجستان برگزار میگردد.

گرجستان

شهرهایی در دنیا وجود دارند که بسیار قانون‌مندند. خیابان‌های تمیز و منظم و نورپردازی شده دارند، نام خیابانهایشان همه هماهنگ و قافیه دار است، پلهای معلق و مستحکمی دارند که بتوانید با اتومبیل از روی آنها رد شوید، و علایم راهنمایی و رانندگی که کمکتان میکنند گم نشوید. 

ولی تفلیس اینچنین نیست.این شهر سرکش و پر آشوب، که پایتخت گرجستان است، اصلا نظم شهری و تعریف شده غربی‌ها را ندارد. مردم هنوز خیابان‌ها را به نام‌های قدیمیشان می‌شناسند که بعد از جدایی از شوروی، نامشان تغییر کرده است. در زیرگذر آزادراه‌ها، نوشدنی را درون بطری نوشابه به قیمت یک دلارمی‌فروشند. و در قلب شهر باستانی کالا، که در تفلیس قرار دارد، برق هنوز هم قطع و وصل می‌شود.

ولی با وجود این بی‌قائدگی ها شاید هم به خاطر همین بی‌نظمی،تفلیس یکی از دوست‌داشتنی‌ترین شهرهای دنیا است و می‌توانید عاشقش شوید. این شهر یکی از اصیل‌ترین شهر‌های اروپا و آسیا است.

ممکن است ناگهان سر از یکی از محوطه‌های کلیساهای ارمنی در بیاورید و با درختان اناری روبرو شوید که بارشان آنقدر سنگین شده که شاخه‌های آن‌ها روی زمین افتاده است. می‌توانید در خیابان‌ها گربه‌های چاق و چله‌ای را ببینید که در جلوی ورودی یک گالری هنری لم می‌دهند و بازدید‌کنندگان با انواع خوراکی‌ها از این گربه‌های زیبا و چاق پذیرایی می‌کنند. شاید هم وقتی در حال عبور از جلوی یک مغازه باشید، صاحب مغازه شما را به یک نوشیدنی دعوت کند. حتی فکرش را نکنید که بخواهید یا بتوانید دعوت به یک نوشیدنی را رد کنید. در گرجستان اگر دعوت به نوشیدنی شوید، یا باید قبول کنید یا دل میزبان را بشکنید!

می‌توانید از نانوایی‌های کنار خیابان نان‌های برشته و خوشمزه بخرید، یا در محله فین دو سیکل از در یکی از آپارتمان‌ها داخل شوید و پله‌ها را بالا بروید تا خود را درون یک کافه ساده و بی زرق و برق ولی گرم و صمیمی بیابید.

از پل درای عبور کنید و به محله عتیقه فروشان بروید که درست در کنار خرابه‌های گرند هتل سابق قرار دارد. با عتیقه‌فروشان چانه بزنید و سوغاتی‌های تفلیس را بخرید. اگر چندبار دیگر هم به این محله سر بزنید، عتیقه فروشان شما را به یاد می‌آورند وتخفیف‌های خوبی به شما می‌دهند.

گرجستان

قسمتی از جاده ابریشمی نیز از داخل شهر تفلیس می‌گذرد و در این مکان می‌توان آثاری را که هر یک از لشکرهای اعراب، عثمانی‌ها و مغول‌ها به جای گذاشته‌اند دید.

فرهنگ شرقی و غربی در تفلیس هیچ معنایی ندارد. زیرا قلعه باستانی که بر فراز این شهر ساخته شده، در طول تاریخ بارها و بارها هم توسط غربی‌ها و هم توسط شرقی‌ها تصرف شده است و هر کدام در مدتی از تاریخ فرهنگ خود را بر این شهر تحمیل کرده‌اند. و البته برخی از مردمان شهر تفلیس از این ادغام فرهنگ راضی نیستند و هنوز نتوانسته‌اند خود را با این نوع همزیستی هماهنگ کنند.

آمیزه‌ای از فرهنگ‌های روسی، انگلیسی، ترکی اسلامی، و گرجی، این شهر را به شهری هزار رنگ تبدیل کرده است. در این شهر می‌توانید ببینید که مردم مریم مقدس را در کنار حضرت فاطمه و اسکندر مقدونی ستایش می‌کنند و هیچ مذهبی با مذهب دیگر در تناقض نیست.

گرجستان

در خیابان گریشاشویلی یک چایخانه وجود دارد که باقلواهای خوشمزه‌ای سور میکند. این چایخانه در نزدیکی چشمه‌های آب گرمی قرار دارد که کارکنان این حمام‌های آب گرم، گرجستانی نیستند و بیشتر ترک‌های مسلمان این آب گرم‌ها را مدیریت می‌کنند.

بازار شهر تفلیس، که بازاروبا نام دارد، یکی از پرهیاهو‌ترین قسمت‌های این شهر است. در این بازار می‌توانید سوغاتی‌های بسیار زیبایی تهیه کنید که همگی نماینده فرهنگ هزاررنگ و پر از زندگی شهر تفلیس وکشور گرجستان است.

یکی دیگر از زیبایی‌های بصری شهر تفلیس، هنر رترو کولاژ است. رترو کولاژ به نوعی کولاژ گفته می‌شود که در آن عناصریتقریبا بی‌ربط را کنار هم می‌آورند. برای مثال، عکس سربازان جنگ جهانی دوم را با پشت زمینه نمایش‌های رقص آذری می‌آورند و منظره‌ای زیبا و مهیج بوجود می‌آید. یا انواع طرح‌ها را کنار هم می‌آمورند تا فقط منظره‌ای رنگی ایجاد کنند.


یکی از مکان‌هایی که ممکن است بخش بزرگی از وقت شما را بگیرد تا بتوانید به خوبی از آن دیدن کنید، قصر پالاتی است. این قصر زمانی محل اقامت نویسندگان شوروی سابق بود. اهمیت این قصر، امروزه بیشتر به خاطر رستوران‌ها و کافه‌هایی است که درون خود جای داده است! کافه لیترا، در این قصر یکی از معروف‌ترین رستوران‌هایی است که باید حتما از آن دیدن کنید. در کافه لیترا، خورشی سرو می‌شود که چاکاپولی نام دارد. محتویات اصلی آن، ماهیچه، دانه‌های انار، سس مخصوص و بادام هستند. چاکاپولی یکی از معروف‌ترین غذاهای گرجستان است.

این‌ها تنها بخشی از زیبایی‌های روح انگیز تفلیس هستند و اگر خودتان در شهر تفلیس گام بگذارید، بی شک شگفتی‌های غیر قابل وصف زیادی را کشف خواهید کرد.

با وجود همه این زیبایی‌ها، در شهر تفلیس هنوز هم برق قطع و وصل می‌شود. ولی مردم تفلیس باز لبخند می‌زنند، برایتان شمع روشن می‌کنند و یک نوشیدنی دیگر مهمانشان می‌شوید! لست تورز مرجع تور لحظه آخری و تور لحظه آخری گرجستان را برای یک تجربه شیرین فراموش نکنید .



رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...