آشنایی با بازار ورنیساژ ایروان ارمنستان

شهر ایروان، با جمعیت دوهزار و یازده نفر به عنوان بزرگترین شهر و پایتخت کشور ارمنستان شناخته شده است.

  1. شنبه ۲ شهریور ۹۸ ساعت ۱۷:۴۰ (۱۱ ماه،۳ هفته قبل)

این شهر در امتداد رود هرازدان قرار گرفته و مرکز فرهنگی، اداری و صنعتی ارمنستان است.دین و زبان رسمی مردمش ارمنی است.

معرفی بازار ورنیساژ: 

بازارمحلی ورنیساژ یک بازار فضای باز در ایروان است که در سال 1980تأسیس شد و در امتدادخیابان های آرام و بوزاند قرارگرفته است و رابط میان خیابان های هانراپتیوتیون و خانجیان است و محل نمایش نقاشی های هنرمندان معروف،فرش های دستباف ، سکه های شوروی، جواهرات و آثار چوبی است. 

ارمنستان اولین کشورمسیحی جهان و پرطرفدار در بین گردشگران است. تور ایروان یکی از جذاب ترین تور های خارجی است و تنوع جاذبه های گردشگری آن همه ساله تعداد زیادی گردشگر را به سوی خود روانه می سازد. از جمله آثار دیدنی شهر ایروان، مراکز خرید آن است که بازار محلی ورنیساژ معروفترین این مراکز است. بازار ورنیساژایروان،یکی از بزرگترین بازارهای محلی زیبا و اصیل ایروان محسوب می شود که در خیابان آرام شهر ایروان واقع شده است و چیزی شبیه بازارهای روز ایران است و از ساعت ده روز تا شب دایر است و یک بازار فضای باز است که اواخر هرهفته به ویژه روزهای شنبه و یکشنبه که درواقع روزهای تعطیل ارمنستان محسوب می شوند، دایر می شود. داستان جالب تأسیس این بازار به زمانی برمی گردد که گروهی از هنرمندان ارمنی شروع به فروش آثار هنر و نقاشی های خود در کنار پارک ورنیساژ کردند. این بازار دردهه 1980به منظور نمایش و معرفی آثار هنری هنرمندان و صنعتگران ارمنی در میدان شارل آزناوور تأسیس شد که به صورت خیابانی است و دقیقا در مرکز ایروان به صورت یک نمایشگاه رنگارنگ است.

در کنار این بازار در آفر تور ارمنستان پارک زیبایی وجود دارد که زیبایی این مکان را چند برابر کرده است. بازار ورنیساژ ایروان پیشتر به باغ مارتیروس ساریان در مقابل تالار اپرای ایروان منتقل شد.این بازار در ابتدا تنها به صورت نمایشگاه های کوچک بود که بعدها به خیابان بوزاند و آرام (در ابتدای ایستگاه متروی میدان جمهوری) منتقل شد و امروزه رابط بین خیابان های هانراپتیوتیون و خانجیان است. در بازار ورنیساژ ایروانمی توان از نقاشی ها،آثار چوبی،فرش ها،مجموعه مدالیون و سکه های قدیمی،کتاب ها،لوازم موسیقی،غذاها و مرباهای سنتی و حیوانات دیدن کرد.این بازار همه ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

تقسیم بندی بازار ورنیساژ ایروان :

به گزارش سفر باتو ، غرفه های بازار ورنیساژایروان از نظر تنوع موضوعی و سبک کاری به سه قسمت مختلف تقسیم شده اند که شامل:صنایع دستی ،ابزار آلات و تابلوهای نقاشی است.هر بخش از این بازار گوشه ای از فرهنگ و سنت مردم ارمنستان به ویژه ایروان را نشان می دهد.بزرگتربن بخش این بازار،بخش صنایع دستی است که ترکیبی از سنت و اداب و رسوم ارمنی هارا نشان می دهدو بیشترین در صد توریست ها را به سمت خود جذب کرده است.بخش ابزار آلات این بازار، شامل وسایل الکترونیکی منزل مانند تلویزیون،رادیو،اره برقی و...،ابزار آلات موسیقی است.بخش تابلوهای نقاشی بازار ورنیساژ ایروان، بخش خرید و فروش آثار نقاشی هنرمندان معروف است که در ابتدا این بخش جدا از بازار اصلی بود اما به تدریج به بازار اصلی ملحق شد.چون نقاشان ارمنی آثار جدید و نقاشی های بی نظیری تولید می کنند، بخشی جدا را در این بازار محلی به خود اختصاص داده اند.در گذشته بازار ورنیساژایروان تنها محل گشت و گذارهای مردمان ایروان بود اما امروزه محل به نمایش گذاشتن و معرفی فرهنگ و آداب و رسوم مردم این شهر است تا توریست ها را با فرهنگ کشور ارمنی نشین ارمنستان و به ویژه شهر ایروان آشنا کند.

معروفترین سوغات های بازار ورنیساژ:

از جمله مهمترین سوغاتی های ارمنستان که می توان با قیمت مناسب از بازارها و مراکز خرید این کشور به ویژه بازارورنیساژ ایروان خریداری نمود، عبارتند از :ظروف سفالی با نقش انار و آویزها و گردنبدهای با شکل انار برای کسانی که بخواهندسوغاتی خاصی را با خود ببرند و نشانگر و نماد جدایی ناپذیر کشور ارمنستان است،مجسمه هایی که گوشه ای از شوخ طبعبی ارمنی ها را نشان می دهند، صنایع دستی مثل شال ابریشم، جعبه طلا،جواهر و عروسک های چوبی، کتاب های تزیین شده با جلدهای چوبی و لباس های با تزیین زیور آلات محلی،خاچکار(چلیپا سنگ) که حکم زیارتگاه ارمنستان را دارند، قهوه مرغوب ارمنستان،مربای گردو، میوه های خشک شده در قالب شکلات ، سکه های غیر معمول شوروی ،کنیاک ارمنی،نقاشی های کوههای آرارات که نماد عشق پاک می باشند و مدال نمایش قدرت و اقتدار تیگران کبیر ارمنستان است که به صورت صلیب های چوبی هستند و بخش متعلق به فروش حیوانات خانگی لذت تور ایروان را برای توریست ها چند برابر می کند و بازار ورنیساژ ایروان را بزرگترین و پرطرفدارترین مرکز خرید ایروان قرار داده است.

دلیل انتخاب و خرید از بازار ورنیساژ:

بازار ورنیساژ ایروان، مشهورترین و بزرگترین بازار محلی ایروان و محل نمایش فرهنگ ارمنی ها است.گردش در این بازار همانند قدم زدن در میان آداب و رسوم و فرهنگ مردمان با فرهنگ ایروان است.در این بازار، محصولات باکیفیت و سنتی به فروش می رسد و از نظر تنوع، می توان کالاهای متفاوتی را خریداری نمود که از لحاظ قیمتی مناسب تمام اقشار می باشند.علاوه بر این، بازار ورنیساژ ایروان در منطقه ای خوش آب و هوا واقع شده است و پارک 350متری زیبایی را در خود جای داده است که این فضای دل انگیز و زیبا عابران و توریست های زیادی را به سوی خود جلب کرده است.این بازار با داشتن امکاناتی مانند: محوطه سنگ فرش و مناسب برای تردد معلولین، اتاقک مخصوص استراحت در محوطه، محصولات متنوع، تابلوهای اعلانات و فروشندگان خوش برخورد جایگاه خاصی در بین جاذبه های ایروان پیدا کرده است. اگر کسی بخواهد سوغاتی های مختلف شهر ایروان را با خود ببرد، بازار ورنیساژ ایروان بهترین مکان خریداری است که لذت تور ارمنستان را برای گردشگران خارجی چند برابر می کند.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...