تنگه چاهکوه قشم؛ میراث جهانی ایرانیان

در میان جاذبه های تاریخی و طبیعی گردشگری در قشم تنگه چاهکوه قشم یکی از زیباترین جذابیت های گردشگری را دارد. سعی ما در تور قشم ، آشنایی هر چه بیشتر شما با این گونه جاذبه های فوق العاده است.

  1. یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸ ساعت ۲۳:۱۱ (۳ سال،۹ ماه قبل)

جزیره قشم در تورهای قشم بزرگترین جزیره در خلیج فارس است و همواره جاذبه های تاریخی و طبیعی آن برای گردشگران جذاب کننده است . راههای زیادی برای ورود به جزیره قشم وجود دارد. ما در تور قشم به وسیله لندیگراف به جزیره وارد خواهیم شد. 

ویژگی های تنگه:

به گزارش سفر باتو ، پس از ورود به جزیره قشم باید چیزی حدود 70 کیلومتر را بپیمایید تا به تنگه چاهکوه قشم برسید در نوع خود ، در جهان اگر نگوییم بی نظیر اما کم نظیر است. بنیاد بین المللی یونسکو که آثار تاریخی برجسته در جهان را معرفی و گاها ً نگهداری می کند، تنگه چاهکوه را یکی از میراث های جهانی دانسته است و این تنگه مانند بعضی از جاذبه های دیگر قشم ، مثل جنگل های "حرا" قشم دارای شهرت جهانی می باشد.

در فاصله 70 کیلومتری از مرکز قشم و در مجاورت روستایی به نام "چاهک شرق " قرار گرفته است. نمایشی از قدرت ویرانگر و همچنین زیبایی آفرین طبیعت می باشد. حاصل میلیون ها سال فرسایش است. زمانی تمام این منطقه در زیر آب بوده است ، اما طی میلیون ها سال از دل آب بیرون می آید. اما زمانی شکل امروزی را زمانی به خود می گیرد ، که باران های شدید موسمی بر کوه ها نازل می شود.

برای به وجود آمدن ، باید درک کنید که چقدر قدرت لازم است تا در میان سنگ هایی با ارتفاع حدود 110 متر شیارهایی حاصل از فرسودگی کوه و رسوبات به جای مانده از میلیون ها سال و فرسایش آنها، پدید آید تا از دل آن یک باریکه که در جاهایی از آن آنقدر باریک می شود که انسان نمی تواند از آن عبور کند، وجود داشته باشد. در درون تنگه قشم باریکه های طبیعی حاصل از فرسایش ، تنگه هایی حاصل می گردد که پس از این زیر و زبر شدن های میلیونی ، نام آن را به خود می گیرد و ظاهری آنچنان زیبا و یگانه به خود می گیرد که در جهان کم نظیر است.

چاه های آب:

به خاطر کویری بودن بافت جزیره قشم، تنگه چاهکوه قشم یکی از نعمات خدادادی برای بومیان بوده است و به علت اینکه ارتفاع سنگ ها زیاد است تبخیر آب در این مکان ؛ به علت دوری از دسترسی نور خورشید به آن یکی از بهترین مکان ها یعنی این تنگه را در دل کویر برای بومیان می بارد و بومیان که تنها راه تغذیه آب شرب شان ، آب از آن بوده است چاه هایی در دل این کوه نادر و زیبا حفر می کنند تا آب باران درون آنها ذخیره گردد و آب شرب کافی برای استفاده را دارا باشند. 

 از این رو بومیان به آن"چهکو" یا " چهکویه" می گویند و با گذشت قرن ها از حفاری این چاه ها، هنوز آب شیرین در آنها وجود دارد و مردم و گردشگران را از وجود خود بهره مند ساخته است.

آرامش در طبیعت قشم:

این نوع اکولوژی تنها در چند سرزمین دیگر وجود دارد . اما بر اساس گزارش سازمان بونسکو تنگه نادرترین و زیباترین آنها به حساب می آید و نظیر آن در آلمان، امریکا هم وجود دارد اما هیچ کدام صلابت و زیبایی آن را ندارند.

در زمره هفت، جاذبه عجیب جزیره بزرگ و زیبای قشم قرار دارد.علاوه بر موارد یاد شده ، طبیعت به صورت خدادادی مجسمه های زیبایی را در تنگه به وجود آورده است که انسان را محو تماشای خود می کند. این مجسمه های سنگی به قدری طبیعی اند که گویی یک مجسمه ساز حرفه ای سالیان سال برای ساخت آنها وقت صرف کرده است. 

غیر از اینها باید به آسمان زیبای آن در طول شب اشاره کرد. آیمانی بسیار زیبا با ستارگانی که انگار می توانید با دستانتان لمس شان کنید.در تور قشم جاذبه های تنگه را از نزدیک خواهید دید.

بومیان این منطقه، آنجا را جایی مقدس می دانند ، چرا که از قبل آن آب آشامیدنی خود را به صورت خدادادی تامین می کرده اند. هنوز هم این تنگه دارای مقدسات زیادی ست چرا که دستکار خداوند را می توان در جای جای تنگه قشم به راحتی آشکار کرد .

 هنگامی که وارد آن می شوید، اولین چیزی که شما را مسحور خود می کند مجسمه ای طبیعی است که به آن "نگهبانان سه سر" می گویند و عقیده عام بومیان بر این بوده که این نگهبانان از تنگه محافظت می کنند. کمی پیش تر به چهار حلقه، چاه آب شیرین می رسید که با گذشت زمان هنوز هم از آب شیرین و تمیز باران سرشارند و همانطور که گفته شد از طرف بومیان جزیره برای تامین آب شرب حفاری شده اندو عجیب ترین مناظر را بعد از دیدن مواردی که ذکر شد خواهید دید.

وجود مجسمه های سنگی که طبیعت آنها را به وجود آورده و ظروفی شبیه دیگ و رف های طبیعی سنگی شما را شگفت زده خواهد کرد. این طاقچه ها به حدی استادانه ایجاد شده اند که فکر می کنید این منطقه را توسط حجاران و مجسمه سازان ساخته اند، در حالی که همه ی این زیبایی تابلویی بی نظیر از تجلی قدرت خداوند در دل سنگ های سخت و صخره هایی سهمگین و بی انعطاف در دل کوه هستند. در تور قشم با ما همراه باشید تا به طور خیلی مفصل تری شما را با تنگه چاهکوه قشم واقعا یگانه و اعجاب آور آشنا کنیم.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...