نگاهی کلی به قوانین رانندگی در انگلیس، ایتالیا و فرانسه

  1. دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹ ساعت ۱۸:۲۸ (۱ سال،۸ ماه قبل)

انگلیس، ایتالیا و فرانسه سه تا از پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی هستند و در بسیاری از موارد توانسته‌اند پیشروی‌هایی اساسی داشته باشند. این قضیه برای وضعیت رانندگی در این کشورها نیز صادق است. در ادامه‌ی این نوشتار با هم مروری کلی بر قوانین رانندگی در این سه کشور اروپایی خواهیم داشت. مرور بر قوانین رانندگی در انگلیس، ایتالیا و فرانسه قطعاً برای ما ایرانیان که رانندگی بدمان در سطح جهانی شهره است می‌تواند کاربردی باشد.

شاخص‌ترین قوانین رانندگی در انگلیس

    • به‌نوعی می‌توان معروف‌ترین قانون رانندگی در انگلیس را رانندگی از سمت چپ معرفی کرد. در اغلب کشورهای جهان رانندگی از سمت راست صورت می‌گیرد، اما این قضیه در انگلیس و البته کشورهای بریتانیا از جمله ولز و اسکاتلند برعکس است.

    • استفاده از کمربند ایمنی در انگلیس اجباری است. این از آن قوانین رانندگی در انگلیس است که اصلاً نمی‌توان زیر پای‌شان گذاشت. جریمه‌ی عدم‌استفاده از کمربند ایمنی در انگلیس 500 پوند است!

    • در انگلیس نیز تحت هیچ شرایطی نباید هنگام رانندگی با گوشی صحبت کرد. صحبت‌کردن با گوشی جریمه‌اش در انگلیس سنگین است. گفته می‌شود حتی از هندزفری هم نباید استفاده کرد، مگر در برخی مواقع خاص.

    • در اغلب خیابان‌های انگلیس امکان پارک‌کردن خودرو وجود دارد، همچون ایران. تنها زمان‌هایی نباید خودرو را پارک کرد که تابلوی پارک ممنوع در آن مکان قرار داده شده باشد.

    • چنان‌چه از گواهینامه‌ی رانندگی ایران برخوردار هستید، می‌توانید تا 9 ماه در انگلیس از همان گواهینامه استفاده کنید، ولی بعد از 9 ماه ملزم به استفاده از گواهینامه‌ی رانندگی انگلیس هستید.

    • اغلب تابلوهای راهنمایی و رانندگی‌ای که در انگلیس استفاده می‌شوند جهانی اند و بنابراین چنان‌چه با تابلوهای رانندگی در ایران آشنا باشید، مشکلی از این بابت برای رانندگی در انگلیس نخواهید داشت.

قوانین راهنمایی و رانندگی

شاخص‌ترین قوانین رانندگی در فرانسه 

    • همچون ایران و انگلیس، یکی از قوانین رانندگی در فرانسه ممنوع‌بودن صحبت با تلفن همراه است، اما نکته این‌جاست که برخلاف انگلیس استفاده از هندزفری به‌هنگام صحبت‌کردن با تلفن همراه آزاد است. البته هندزفری باید فقط یکی از گوش‌ها را درگیر کند. هدفون‌هایی که هر دوی گوش‌ها را درگیر می‌کنند، غیرمجاز هستند.

    • همچون انگلیس استفاده از کمربند ایمنی در فرانسه نیز الزامی است. این کمربند را تمامی سرنشینان خودرو باید استفاده کنند، بدون استثنا.

    • حداکثر سرعت مجاز در اتوبان‌های فرانسه 130 کیلومتر بر ساعت است. البته این میزان برای شرایط معمولی است. به‌عنوان مثال در روزهای بارانی حداکثر سرعت مجاز در اتوبان‌های فرانسه 110 کیلومتر بر ساعت است. رانندگانی که بیش از چهل کیلومتر بیشتر از حداکثر سرعت مجاز رانندگی کنند، گواهینامه‌شان ضبط خواهد شد.

    • در فرانسه برای راننده‌های مست قوانینی بسیار سخت وجود دارند. به‌عنوان مثال، حداکثر میزان الکل مجاز در خون برای رانندگان با کم‌تر از 3 سال تجربه به‌هنگام رانندگی 0.2 گرم در هر لیتر خون و برای دیگر رانندگان کم‌تر از 0.5 گرم در هر لیتر خون است. رانندگانی که از این قانون تخطی کنند به‌شدت مجازات می‌شوند و گاه حتی باید به زندان بروند.

    • استفاده از کمربند ایمنی و همچنین صندلی مخصوص کودکان برای کودکانی که زیر 13 سال دارند اجباری است.

    • در صورتی که گواهینامه‌ی رانندگی ایران را داشته باشید تا یک سال می‌توانید در فرانسه از آن گواهینامه استفاده کنید، اما بعد از یک سال باید گواهینامه‌ی رانندگی فرانسه را داشته باشید.

    • همچون انگلیس، در فرانسه نیز تابلوهای راهنمایی و رانندگی استاندارد هستند و اکثرشان همان‌هایی اند که در ایران هم استفاده می‌شوند.

قوانین راهنمایی و رانندگی

شاخص‌ترین قوانین رانندگی در ایتالیا 

    • همچون انگلیس و فرانسه، برای رانندگی در ایتالیا نیز می‌توانید تا مدتی از گواهینامه‌ای که در ایران دریافت کرده‌اید استفاده کنید. البته داشتن گواهینامه‌ی IDP نیز الزامی است. به‌نوعی این IDP ترجمه‌ی گواهینامه‌ی شما در ایران است. دریافت این IDP کار دشواری نیست.

    • صحبت‌کردن با تلفن همراه در ایتالیا نیز ممنوع و با جریمه‌ای سنگین همراه است. گفته می‌شود درصورتی‌که راننده‌ای حین رانندگی در ایتالیا با تلفن صحبت کند، ممکن است گواهینامه‌اش حتی تا 2 ماه نیز ضبط شود.

    • در ایتالیا نیز همچون فرانسه مست‌بودن حین رانندگی جریمه‌ای بسیار سنگین دارد. در واقع قوانین رانندگی حین مستی در اروپا بسیار سخت‌گیرانه هستند و البته باید هم باشند. حداکثر میزان الکل موجود در خون برای رانندگی در ایتالیا 0.05 درصد است و رانندگانی که الکل موجود در خون آن‌ها بیش‌تر از این مقدار باشد ممکن است حتی به حبس محکوم شوند.

    • یک قانون خاص در راستای رانندگی در ایتالیا وجود دارد که در واقع ویژه‌ی کشور ایتالیا است. این قانون Zona Traffico Limitado نام دارد که به‌اختصار ZTL نیز شناخته می‌شود. بر طبق این قانون شما نمی‌توانید در مناطقی که این تابلو را دارند رانندگی کنید، مگر آن‌که مجوز رانندگی در آن منطقه را داشته باشید. برخی اوقات می‌توان این مجوز را از هتل‌ها دریافت کرد. رانندگی در مناطقی که این تابلو را دارند جریمه‌ای سنگین در پی خواهد داشت.

    • نکته‌ی دیگری که پیرامون قوانین رانندگی در ایتالیا وجود دارد و باید حتماً به آن اشاره شود این است که روشن‌بودن چراغ جلوی خودرو در اتوبان‌های ایتالیا حتی در طی ساعات روز نیز اجباری است.

    • در آخر آن‌که تمامی کودکانی که وزن‌شان از 36 کیلوگرم کمتر است و قدشان از 150 سانتی‌متر کوتاه‌تر است، حتماً باید از صندلی‌های مخصوص کودکان استفاده کنند – آن هم در قسمت عقب خودرو.

قوانین راهنمایی و رانندگی

سخن آخر 

با هم مروری بر شاخص‌ترین قوانین رانندگی در ایتالیا، فرانسه و انگلیس داشتیم. دیدیم که در این سه کشور چه قوانینی بیش از همه شاخص اند و روی آن‌ها تأکید می‌شود. از شما دعوت می‌کنم چنان‌چه تجربه‌ی رانندگی در انگلیس، فرانسه یا ایتالیا را دارید تجربه‌تان را با ما و کاربران در میان بگذارید.

هم‌چنین اگر علاقه‌مند به پیگیری اخبار مرتبط با حوزه گردشگری هستید و یا می‌خواهید در کنار اخبار گردشگری از سایر حوزه‌های خبری نیز مطلع شوید، می‌توانید از مجله اینترنتی «خبر ببر» بازدید فرمایید تا در جریان بروزترین رویدادهای ایران و جهان قرار بگیرید. اگر هم کسب‌وکاری دارید که نیاز به تبلیغات دارد و می‌خواهید آگهی و تبلیغ خود را در فضای مجازی منتشر کنید، می‌توانید از استارت‌آپ «راگهی» استفاده کنید تا تبلیغ و آگهی شما به سرعت دیده شود. درج و ثبت آگهی در راگهی رایگان بوده و شما فقط برای خدمات ویژه آگهی‌ها نیاز به پرداخت هزینه خواهید داشت.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...