دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ترکیه

در سال 2016 تعداد دانشجویانی از جهان که برای تحصیل کشور ترکیه را انتخاب میکنند در حال افزایش است .

  1. سه شنبه ۲۷ مهر ۰ ساعت ۱۱:۰۶ (۲ سال،۸ ماه قبل)

در حال حاضر حدود 650000  دانشجو خارجی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند که این  تعداد نشان دهنده اهمیت کشور ترکیه به تحصیلات و اموزش عالی است . 

به این نکته را باید توجه داشت که ترکیه انگیزه های مختلفی جهت تحصیل در کشور را دارد که می توان به دو مورد اشاره کرد : 

  • فرصت تحصیل نسبتا ارزان و با کیفیت خوب  
  •  فرصت برای بورسیه هایی است که هزینه ماهیانه، هزینه های خوابگاه و شهریه ، بیمه درمانی و هزینه های سفر را پوشش می دهد . 

به گزارش توران آکادمی، ترکیه در دنیای امروز به یک محل توریستی کاملا ثبت شده است و طبق اخرین آمار و گزارشات در سال 2019 حدود 59 میلیون نفر گردشگر وارد کشور ترکیه شدند . در سال 2020 به دلیل شیوع  ویروس کرونا  بخش  گردشگری ترکیه 65 درصد سال را تعطیل کرد اما طبق گزارشات و گفته های معاون وزیر و گردشگری کشور ترکیه در سال 2020 حدود 34 میلیون نفر وارد این کشور شدند. 

لازم به ذکر است که در کشور ترکیه بیش از 200 دانشگاه وجود دارد که اکثر آنها دولتی هستند. محدوده  بیشتر افراد این موسسات را نسبتا جوانان  تشکیل می دهند. این امار در سال 1970 فقط 8 موسسه آن دولتی بوده و اولین داشنگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت ) تا سال   1984 هنوز تاسیس نشده بود . از بین دانشگاه های ترکیه جوان ترین آنها  می توان به دانشگاه بین المللی آنتالیا اشاره کرد که از اولین دانشگاه خود در سال 2012 تاسیس کرد و هدف آن این است که نصف دانشجویان خود را از خارج ترکیه استخدام کند . 

هم دانشگاه دولتی و هم خصوصی هر دو در ترکیه با نامه بولونیا مطابقت دارند این توافق نامه عبارت است از برنامه های تحصیلات تکمیلی در سراسر اروپا و همچنین از دانشگاه های ترکیه در برنامه اراسموس شرکت میکنند که از تبادلات بین المللی دانشجویان پشتیبانی می کند . 
این موضوع را نباید فراموش کرد که در آخرین ویرایش رتبه بندی قدرت سیستم  سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه 34 در جهان قرار QSآموزش عالی  گرفت .

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ترکیه در سال 2021 : 

گروه یک (عالی): 

(Bilkent Universitesi)-دانشگاه بیلکنت
(Bogazici Universitesi)-دانشگاه بغازیچی
(Hacettepe Universitesi)- دانشگاه حاجت تپه

گروه دو (خوب): 

 (Ankara University)- دانشگاه آنکارا
(Cankaya University)-دانشگاه جانکایا
(Cukurova University)  دانشگاه چوکور

دانشگاه آنکارا

در ادامه به بررسی چند مورد از این دانشگاه های ممتاز می پردازیم : 

دانشگاه بیلکنت : 

دانشگاه بیلکنت یک دانشگاه خصوصی و غیر انتفاعی و همچنین انگلیسی زبان است که در پایتخت کشور ترکیه یعنی آنکارا قرار دارد . این شهر یکی از کلان شهر های ترکیه است که حدود 5 میلیون جمعیت را درون خود جای داده است . این دانشگاه کانون فعالیت های دانشگاهی اجتماعی و فرهنگی است .  دانشگاه بیلکنت  به دلیل وجود پژوهشگران برجسته ای را  عیئت علمی خود و همچنین به دلیل امکانات درجه یک پردیس خود تنها دانشجوهای برجسته را جذب می کند . این دانشگاه در سال 1984 به عنوان اولین موسسه اموزش عالی و غیر انتفایی در آنکارا تاسیس شد .  دانشگاه بیلکنت  بیش از 13000 دانشجو دارد که دارای  34 رشته در مقطع کارشناسی و 58 رشته رشته تحصیلات تکمیلی دارد . 
در ادامه چند نمونه از دانشکده های دانشگاه بیلکنت ترکیه را برای شما نام می بریم : 
-دانشکده مهندسی 
- دانشکده علوم 
- دانشکده حقوق 
- دانشکده علوم انسانی 
و.... 
رتبهٔ دانشگاه بیلکنت بر اساس Qs رتبه بندی دانشگاه های جهانی : 551-560

دانشگاه بغازیچی :

دانشگاه بغازیچی یک دانشگاه بزرگ تحقیقاتی دولتی  است که در سال 1971 در استانبول تاسیس شده است  در سمت اروپایی تنگه بسفر در استانبول ترکیه قرار دارد . این دانشگاه چهار دانشکده و دو مدرسه دارای مدرک کارشناسی و شش موسسه ارائه دهنده مدرک تحصیلی تکمیلی دارد . این دانشگاه هم مانند دانشگاه بیلکنت انگلیسی زبان است . نام این دانشگاه در سال 1863 رابرت کالج بود و اولین موسسه اموزش عالی امریکایی بود که در خارج از ایالت متحده تاسیس شد . اگرچه امروزه تحت مدیریت ترکیه است این دانشگاه هنوز ارتاباطات زیادی با سیستم اموزشی آمریکا دارد . 
در ادامه چند دانشکده های دانشگاه بغازیچی را نام می بریم : 
دانشکده هنر و علوم 
- شیمی 
-تاریخ 
زبانشناسی 
- ریاضیات 

دانشکده حاجت تپه 

دانشگاه حاجت تپه آنکارا در سال 1967 در آنکارا  تاسیس شد . این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است . زبان این دانشگاه ترکی ، انگلیسی ، فرانسه و آلمانی است . این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های ترکیه است و بیشتر از 30 هزار دانشجو دارد و دلیل آن تعدد رشته ها تحصیلی ، آموزش و پرورش در سطح عالی و فعالیت های ملی و بین المللی است و همچنین از شهرت بسیار زیادی برخوردار است واز  نظر پژوهش برترین دانشگاه ترکیه شناخته می شود . 
از این تعداد دانشجو 28 هزار نفر آنها در مقاطع کارشناسی و حدود 3500 نفر در مقاطع بالاتر مشغول به تحصیل هستند . دانشگاه حاجت تپه دارای  9 دانشکده ، دندانپزشکی ،اقصاد ، آموزش ،مهندسی و ... است چهارده مدرسه حرفه ای و بیست موسسه ، بیست و چهار مرکز تحقیق و یک هنرکده ملی است و در حال حاضر حدود 150 رشته تحصیلی در مقاطع کارشماسی و 173 رشته در مقاطع بالاتر این دانشگاه ارائه می شود . 

https://touran.academy/hacettepe-university/

دانشکده ها و رشته های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه حاجت تپه به شرح زیر است : 
- رشته علوم پزشکی 
- رشته هنر و ادبیات 
- رشته تربیت دبیر 

- رشته خدمات اجتماعی 
رتبهٔ دانشگاه حاجت تپه بر اساس Qs رتبه بندی دانشگاه های جهانی :  ۱۰۰۰ – ۸۰۱ 

دانشگاه سابانچی : 

دانشگاه سابانچی در سال 1994 در استانبول  تاسیس شده است . این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی است که در پردیس 1.26 میلیون متر مربعی واقع شده است که حدود 40 کیلومتر از مرکز شهر استانبول فاصله دارد . این دانشگاه را یکی از بنیاد های برجسته خانوادگی ترکیه (بنیاد سابانج) در ماه ژوئیه 1994 دانشگاه صبانچی تاسیس کرد . 
رتبهٔ دانشگاه سابانچی بر اساس Qs رتبه بندی دانشگاه های جهانی : ۵۳۰-۵۲۱ رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...